W kolejce do Tężni Roberta Kuśmirowskiego

Wernisaż: 2014-09-05 19:00:00


Przyjechali krytycy i artyści z całej Polski, dla których magnesem było nazwisko Roberta Kuśmirowskiego, jednego z najciekawszych artystów polskich.

Kielczanom zaprezentował Tężnię, obiekt, który ma dla niego znaczenie terapeutyczne. Umieścił w nim bowiem przedmioty, które gromadził przez 12 lat. Mam do nich stosunek sentymentalny, wszystkie są sprawne i były mi potrzebne - wyznał. Oddanie ich przychodziło mi z trudem, ale było łatwiejsze dzięki temu celowi.
Na placu Artystów stanęła potężna drewniana konstrukcja przypominająca tężnie, po których spływa solanka w uzdrowisku. Na półkach stanęły wspomniane już przedmioty. Ich ułożenie nie jest przypadkowe, lecz chronologiczne. Na najwyższej półce znajdują się skrzynie, z których je wypakowano.
To, co państwo dzisiaj widzicie to jest stan magazynowy. Każdy z tych przedmiotów ma numer katalogowy. Teraz pod wpływem słońca, wiatru, deszczu będą się zmieniać stapiając w jeden organizm - zapowiedział artysta zachęcając do obserwowania tych zmian.
Dziękował też Dorocie i Tomaszowi Tworkom, sponsorom prezentacji, bo była to jedyna jego realizacja, z którą dzięki wsparciu ekipy z Dorbudu nie miał żadnych kłopotów.
Tężnia będzie tężnią wędrowną - z Kielc ruszy w świat. W piątek ustawiały się długie kolejki by zajrzeć między półki.

W ramach cyklu Sztuka w przestrzeni publiczne” powstało do tej pory pięć wystaw. Na każdą z nich artyści przygotowują specjalną pracę lub serię prac, np. w roku 2011 Leon Tarasewicz, jeden z najbardziej uznanych polskich malarzy, zrealizował największą w swoim dorobku pracę - złożoną z obrazów i luster konstrukcję o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Ale to nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud S.A. oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Co roku z ich inicjatywy powstaje unikatowy artystyczny kalendarz, który zawsze tworzy uznany polski artysta młodego lub średniego pokolenia. Projekt taki realizowali m.in. Grzegorz Drozd i Maurycy Gomulicki.
Fotorelacja

Galeria prac


Powrót