W cieniu śliwy i na ostrzu miecza - wystawa zbiorowa




Otwarta 28 stycznia wystawa w Galerii Program prezentuje prace trzech współczesnych artystów japońskich. Wpisuje się w szerszy projekt artystycznego dialogu polsko - japońskiego prowadzonego przez współpracujące ze sobą galerie w Osace, Poznaniu i Warszawie. Główną ideą jest spotkanie sztuki i kultury japońskiej i polskiej, odkrywanie i badanie podobieństw i różnic, a przede wszystkim wzbogacenie własnego dziedzictwa kulturowego poprzez doświadczenie czegoś innego. 
Prezentowane są prace trzech artystów: Malarstwo zen Tomiego Matsudy; Aktywny papier interaktywna instalacja Jun Kuboty i Telepatia - video instalacja Chigusy Muro.
 
Taki wybór artystów pozwala na przedstawienie współczesnej Japonii w jej dwóch aspektach: kontynuującym tradycję, wyrastającym z zen i sztuki papieru oraz nowoczesnym, silnie zafascynowanym multimediami.
Gdyby Tomio Matsuda był malarzem europejskim jego sztukę można by porównać do op-artu, abstrakcjonizmu, drippingu. Jednak są czymś zupełnie innym, gdyż wynikają z innych przeżyć przekształcanych przez inaczej ukształtowany mechanizm percepcji. Mimo, że ich forma wydaje się uniwersalna i zrozumiała nie należy zapominać, że są to buddyjskie obrazy zen i, że być może bardzo niewielu z nas, oglądających wystawę w Warszawie jest w posiadaniu właściwego klucza do interpretacji, czy na tyle oczyszczonej intuicji by spontaniczne doznawanie i rozumienie było prawidłowe. Tomi Matsuda odwzorowuje w swoich obrazach idee prostoty i niezmienialnego porządku i przynależności przedmiotów do przestrzeni. Autor mówi, że poprzez swoje malarstwo dąży do oświecenia zen, anihilacji "ja".
 
Zachwycająca jest interaktywna instalacja Jun Kuboty. Autorka ustawiła akwaria z wodą, plansze z przyczepionymi kartkami ryżowego papieru i kredki… Każdy z przebywających na wystawie może narysować lub napisać cos na kartce i wrzucić ją do wody. Wtedy papier, bardzo szybko rozpuszcza się i pozostają tylko cienkie linie naniesionego przez nas wzoru unoszące się na wodzie. Ta instalacja jest jedną z wielu wykonanych przez artystkę. Wszystkie noszą ten sam tytuł - Aktywny Papier - i czynią go czymś niezwyczajnym i magicznym, tym czym jest w tradycji kultury japońskiej.
Telepatia Chigusy Muro to instalacja skonstruowana z dwóch video projekcji wzajemnie przenikających się i tworzących interaktywny krajobraz z lustrzanym odbiciem autorki funkcjonującym jako jeden z jego elementów na który reagują wszystkie inne: mrugnięcie okiem wprawia w ruch wodę. W ten sposób artystka wizualizuje koncepcję telepatii i związku między człowiekiem i naturą.
Motywem scalającym wszystkie prace, jest idea poszukiwania miejsca idealnego, w którym "ja" człowieka nie jest ograniczone przez swoje ramy, lecz wykracza poza jednostkowość i skończoność. 

 
 
     

      
 Wybrane prace:
 

 
Tomio MATSUDA
    
   

 


 Jun KUBOTA
 
   
    
    
    

Chigusa MURO
 
   

    
 
Wystawa czynna do 28 lutego 2004
  
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót