W blasku kamieni

Wernisaż: 2015-04-17 12:00


To wyjątkowa okazja zobaczenia barw, blasku i niezwykłej faktury kamieni w formie naturalnej oraz w realizacjach jubilersko-rzeźbiarskich. Prezentowane są na niej najcenniejsze minerały, skały oraz kamienie pochodzenia organicznego (perły, korale, bursztyn). Ozdobne kamienie od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur, zatem na wystawie zaprezentowano sposoby ich wykorzystania od czasów najdawniejszych. Można zobaczyć obiekty archeologiczne, zabytki sztuki, biżuterii i rzemiosła artystycznego z różnych epok oraz podziwiać niezliczone techniki opracowywania kamieni jubilerskich i ozdobnych, np. we florenckich mozaikach (pietra dura, pietre tenere).
Wśród zgromadzonych zabytków warto wymienić: naczynia starożytnego Egiptu, gemmy, przykłady gotyckiego, barokowego i późniejszego złotnictwa (krzyż relikwiarzowy z Nysy 1652 r.), akcesoria stroju, broni  (buzdygan z 1. poł. XVIII w.) oraz inne dzieła sztuki użytkowej (nefrytowa solniczka włoska z ok. 1600 r., drogocenne szkatułki, zegary i przybory). Bardzo ciekawe jest porównanie form biżuterii poczynając od tych pochodzących z wykopalisk (zdobione granatami ozdoby merowińskie z Montedur we Francji) przez kameryzowane klejnoty z XVIII i XIX w. po biżuterię w stylistyce art déco z lat 20. XX wieku.
Jak podkreśla kurator wystawy - Klementyna Ochniak-Dudek - pokaz wzbogacają przedstawienia ikonograficzne w dziełach malarstwa europejskiego, głównie portrety i obrazy religijne, wśród których wyróżniają się portrety króla Zygmunta Wazy i jego żony Anny Austriaczki (Lwów, XVI w.) oraz portret cesarzowej Marii Teresy Habsburg (XVIII w., mal. M. Meytens?) przypominając czasy, kiedy olśniewający przepychem i blaskiem klejnotów strój zdradzał wysoki status społeczny.
Wystawa obejmuje ponad 300 obiektów z kolekcji licznych instytucji muzealnych i naukowych (m.in. Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Archeologii i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego), jak również zbiorów kościelnych i prywatnych.


Fotorelacja



Powrót