Visavis.pl - Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny




Po raz kolejny postanowiliśmy pokazać w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny fotografię. Termin wybraliśmy nie bez powodu. W stolicy trwa właśnie III Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej. Nasze działania wpisaliśmy więc w program festiwalowy.

Pierwszym z wydarzeń generowanych przez Artinfo.pl stała się wystawa Kolektywu Fotografów Visavis.pl. W skład Kolektywu wchodzi ponad 20 twórców. My postanowiliśmy zaprezentować prace ośmiu z nich. W ten sposób postała spójna ekspozycja, będąca jednocześnie prezentacją ośmiu mini-wystaw indywidualnych, autorstwa Łukasza Trzcińskiego, który pokazał przede wszystkim wielokrotnie nagradzany cykl "Le Parcour", Przemka Krzakiewicza, który w foyer teatru Fabryki Trzciny przedstawił wielkofarmatowe zdjęcia wykopiowane na płótnach z cyklu "Castel Party", a w głównej sali galerii serię "Winterfashion" i Weroniki Łodzińskiej-Dudy, której subtelny cykl "Wnętrza" niezwykle podobał się gościom wernisażu. Na wystawie znalazły się także zdjęcia z cyklu "Morze Czarne" Andrzeja Kramarza, czarno-białe fotografie prezentujące aktorów amatorów teatru w Czeladońce autorstwa Adama Pańczuka, a także wyłapujące absurd polskiej rzeczywistości prace Wojtka Nowickiego oraz wysmakowane portrety Bogdana Krężela. Poza polskimi członkami Kolektyw prace swoje zaprezentował również fotograf z Bangladeszu Abdul Munem Wasif, którego czarno-białe zdjęcia, choć zwracały uwagę egzotyką, to przede wszystkim znalazły uznanie ze względu siłę przekazu. 
Na wystawie znalazły się także pojedyncze fotografie wchodzące w skład dwóch projektów inspirowanych przez Kolektyw Fotografów Visavis.pl "Zmiany niesezonowe" oraz "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia". 

Nie nam, jako organizatorom, oceniać, czy wernisaż okazał się sukcesem. Było nam miło gościć licznych miłośników fotografii, przedstawicieli mediów związanych ze sztuką i fotografią, autorów, których prace licytowaliśmy na Aukcji Fotografii Młodych na Targach Film-Foto-Wideo w Łodzi oraz których zdjęcia zaprezentujemy na Aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej. Jak zwykle serdecznie dziękujemy naszym sponsorom i patronom medialnym. W przypadku tej wystawy chcemy szczególnie podziękować firmie QPrint za "wyprodukowanie" zdjęć na wystawę. Wszystkie prezentowane prace są odbitkami kolekcjonerskimi o archiwalnej wartości muzealnej i trwałości 200 lat. Poparte jest to specjalnym certyfikatem, uznawanym przez kolekcjonerów. Ponieważ Artinfo.pl poprzez swoje działania angażuje się w promocję rynku polskiej fotografii kolekcjonerskiej, to w tym miejscu polecamy zdjęcia członków kolektywu dostępne zarówno w galerii jak i na aukcji Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej, która odbędzie się 25 kwietnia 2007 r.
  

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


Weronika Łodzińska

  


Krężel Bogdan

  


Adam Pańczuk

  


Przemysław Krzakiewicz

     

Andrzej Kramarz

  


Łuksz Trzciński

  


Abdul Munem Wasif

  


Wojtek Nowicki

  


 
  
 Noty biograficzne: 

        

Łukasz Trzciński - absolwent PWSFTviT w Łodzi, członek ZPAF-u. Pierwsze fotografie opublikował mając 14lat. Fotograf prestiżowej agencji Laif, współzałożyciel agencji Visavis.pl i Fundacji Imago Mundi zajmującej się promocją fotografii i jej autorów. Fotograf reportażysta, pracował w ponad czterdziestu krajach w tym w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Od kilku lat zainteresowany głównie Europą Środkowo-Wschodnią. Dwukrotny laureat prestiżowego konkursu fotografii reportażowej Pictures of The Year International, wielokrotnie nagradzany w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w tym jako jedynego fotografa jego prace dwukrotnie otrzymały tytuł Zdjęcia Roku. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza w programie dla młodych twórców - Młoda Polska. Autor licznych wystaw w Polsce i za granicą. 

Adam Pańczuk
- ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Multimediów. Fotografuje od dziesięciu lat. W tym czasie zjeździł całą Azję aż po Bliski Wschód. W Pakistanie odwiedził nielegalne fabryki broni. W Bangkoku poznał wszystkie burdele pracując nad materiałem o prostytucji w Tajlandii. Wciąż nie ma dość Azji. Przez ostatnie dwa lata skupiał sie na fotografowaniu rodzimej wsi. Chociaz na wskros poznał egzotykę Azji wciąż z niezmiennym entuzjazmem odkrywa polską prowincję. Skupia się na związku człowieka z naturą, istocie człowieczeńśtwa w relacji do ziemi, pór roku, odchodzenia i narodzin jako rzeczy nierozdzielnych. 

Przemek Krzakiewicz (ur.1975)
- nie lubi wyjeżdżać z Krakowa. Cechuje go ironiczne podejście do otaczającej rzeczywistości, potrafi jednak zachować pełną powagę jak przy jego ostatnim projekcie "Polacy 2005". Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Jako 16-latek debiutował w na łamach Tygodnika Powszechnego, był fotografem Przekroju. Współzałożyciel Agencji Fotograficznej Visavis.pl

Bogdan Krężel
- Enfant terrible fotografii portretowej. Prześladuje znane twarze. Jerzy Pilch poświęcił mu dużą część felietonu w Polityce skarżąc się na męki, jakich doznał w czasie sesji fotograficznej wykonywanej przez Bogdana. W swojej kolekcji ma większości wartych uwagi polskich twarzy.

Andrzej Kramarz & Weronika Łodzińska -
Andrzej: fotograf dokumentalista Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, Polityką i Przekrojem. Do ważniejszych jego cykli należą: Dom (z Weroniką Łodzińską), Morze Czarne, Klinika, Nieskończoność poznania. Laureat wielu konkursów. Weronika – historyk sztuki, kurator galerii sztuki nowoczesnej.

Wojtek Nowicki
– fotograf, tłumacz, grafik. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym i innymi pismami (Newsweek, Przekrój, Magazyn Rzeczpospolitej, Viva!, Marie Claire, Svenska Dagbladet, itd.), jego zdjęcia ukazywały się także w wydawnictwach książkowych. Pracuje nad dłuższymi cyklami – o przemianach w naszej części Europy (wystawa „Rumunia: notatki”), o życiu religijnym Polaków (wystawa „Pielgrzym polski” Norymberga), o Indiach (wystawa „Przez Indie” w krakowskiej Galerii Camelot). Laureat konkursów, prace w zbiorach prywatnych.

Abdul Munem Wasif
- fotograf-dokumentalista pochodzący z Bangladeszu, zamieszkały w Dhaka. Ukończył Południowo - Azjatycki Instytut Fotografii (Patchula). Karierę profesjonalnego fotografa zaczynał w wiodącym bangladeskim dzienniku "Daily Star".
Współpracował z wieloma miedzynarodowymi instytucjami jak: Unicef, World Bank, HSBC, British Council, Novo Nordisk. Obecnie jest związany z agencją DrikNEWS a od niedawna także z Kolektywem Fotografów Visavis.pl. Jego fotografia ma charakter politycznego dokumentu, w którym polemizuje z niesprawiedliwością społeczną. Ufa, że obraz odgrywa większą rolę w kształtowaniu społeczeństwa niż słowo.

Wystawa czynna do 22 kwietnia 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót