VENTZI oraz zaproszeni artyści - otwarcie galerii




20-go listopada na otwarcie galerii Ventzi przybyły tłumy gości. Publiczność zna już malarstwo Ventziego z wielu poprzednich wystaw organizowanych w innych miejscach, ale tym razem artysta wraz z żoną Katarzyną Piriankov zapraszają do ich własnej galerii, doskonale przygotowanej pod warunki wystawiennicze. Publiczność ponad 4 godziny podziwiała prace, nie tylko zresztą Ventziego, artysta zaprosił do wystawy również innych twórców, którzy hołdują podobnym jemu założeniom artystycznym. 

Galeria VENTZI — jako galeria autorska, będzie w znacznym stopniu skupiona na promocji sztuki swego pomysłodawcy, ale nie tylko na tym ma koncentrować się jej przyszła działalność. Galeria ma również promować szeroko rozumiane idee i wartości artystyczne bliskie samemu Ventziemu oraz poszukiwać innych twórców, którzy wartości te urzeczywistniają we własnej sztuce. Artyści tacy będą zapraszani do organizowania w niej własnych ekspozycji o charakterze indywidualnym lub zbiorowym. Galeria VENTZI ma bowiem ambicję promocji pewnego ściśle określonego rodzaju sztuki. Mają to być dzieła: z jednej strony, reprezentujące ciekawe współczesne poszukiwania artystyczne; z drugiej zaś realizacje nie pozbawione wizualnego piękna i smaku wykreowanych przy wykorzystaniu perfekcyjnych i adekwatnych zabiegów technicznych i warsztatowych. Z okazji otwarcia galerii udostępniona została publiczności wystawa, na której zaprezentowane są przede wszystkim prace samego Ventzislava Piriankova, ale również malarstwo, grafiki i rzeźby innych twórców, kreując tym samym ciekawy dialog pomiędzy różnymi postawami twórczymi i światami określonych artystycznych poszukiwań i fascynacji. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku prace dwóch bułgarskich artystów: grafiki Bojidara Mecheva, odnoszące się we współczesny, metaforyczny sposób do antycznych (greckich i egipskich) inspiracji i prastarych kulturowych archetypów oraz rzeźby Venelina Dinkova, które w intrygujący sposób przenoszą tradycyjne pierwiastki kanonów sztuki „neobizantyjskiego wschodu” na stylistyczne poszukiwania współczesnej, syntetycznej w wyrazie, rzeźby kameralnej. Oprócz wspomnianych twórców w wystawie inauguracyjnej biorą również udział: Angel Haytov z Bułgarii – malarz tworzący obrazy w poetyce „popartowskiego neosurrealizmu”, Włodzimierz Bludnik – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Wiaczesław Borecki - uzdolniony rzeźbiarz polskiego pochodzenia z Ukrainy. 

Galerie autorskie prowadzone przez artystów malarzy czy rzeźbiarzy — to ciekawa alternatywa wobec istniejących już galerii sztuki w Polsce. Galerie takie kierują się zazwyczaj ciekawymi subiektywnymi kryteriami, które muszą jednak odnosić się również do idei współcześnie pojmowanego pluralizmu oraz szeroko rozumianego wymogu twórczego, artystycznego dialogu. Galeria VENTZI, w swych założeniach promująca oryginalny watek poszukiwań współczesnej sztuki, ma szansę stać się jedną ważniejszych prywatnych galerii miasta Poznania. Osobowość i sztuka jej założyciela są doskonałym fundamentem jej przyszłego funkcjonowania i rozwoju, w który niewątpliwie wpisane zostaną ciekawe pomysły, inicjatywy i przedsięwzięcia dotyczące sztuki i jej promocji.


 





  

    
Relacja przygotowana przez galerię          



Galeria prac


Powrót