Urszula Dulewicz i Lech Żurkowski - Stara Prochownia




W okresie przedświątecznym w Galerii Stara Prochoffnia kolejna wystawa z cyklu realizowanego przez Unię Teatr Niemożliwy - Dotyk Oka. Spotkania Między Ruchem a Bezruchem. Od 10 do 25 grudnia można oglądać prace Urszuli Dulewicz i Lecha Żurkowskiego pod wspólnym tytułem "Droga Dochodzenia... Semantyka i Semiotyka". 

Wszystkie prace Dulewicz powstały w niezwykle ciekawej, a rzadko stosowanej przez artystów technice frotażu. Artystka przykrywa wybrane przedmioty o wyraźnej fakturze papierem i uzyskuje rysunek poprzez tarcie papieru grafitem. Metodę tę po raz pierwszy zastosował Max Ernst w 1925 roku. Jedna z prac Dulewicz jest niezwykle spektakularna - jest to naturalnej wielkości makieta umeblowanego pokoju, w którym wszystko - ściany i meble - powstało w technice frotażu. 

Również Lech Żurkowski tworzy w technice mało popularnej w Polsce, a wywodzącej się z Japonii - sumi-e, czyli malarstwie czarnym tuszem. Jest to tradycyjna technika uważana za jedną z form medytacji, często łączona z filozofią zen. Obrazy malowane czarnym tuszem, niewielką liczbą pociągnięć pędzlem, emanują głębokim spokojem. Według filozofii sumi-e zadanie artysty polega na przekazaniu esencji przedmiotu a nie na oddaniu podobieństwa. Żurkowski maluje harmonijne i piękne pejzaże, wyzwalające doznania równowagi i integracji. Sztuka sumi-e w tradycyjnym rozumieniu wymaga od artysty kontemplowania natury przedstawianego obiektu oraz rozwinięcia w sobie cierpliwości, samodyscypliny i koncentracji. W galerii, oprócz malarstwa Żurkowskiego, prezentowana jest jego twórczość origami. 

Wystawa stanowi o tyle ciekawą propozycję, że pozwala zapoznać się z rzadko stosowanymi technikami.

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

     
  


 
  
 Nota biograficzna: 

        

Urszula Dulewicz
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2006 roku, obecnie studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Stypendystka programu Sokrates-Erasmus w Niemczech. Związana z Zachęta w Warszawie. 

Lech Żurkowski
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa, w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja, dyplom u prof. Jana Tarasina w 1974 roku. W latach 1991-94 uczył się kaligrafii japońskiej u Sensei Manabu Teramoto. Od 1995 roku maluje wykorzystując technike sumi-e. W 2005 r. założył w Warszawie pracownie Studio Ścieżka, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych, wykłady z historii sztuki, wystawy.

Wystawa czynna do 25 grudnia 2006

________________________________
Tekst: sj
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót