Urszula Broll - Malarstwo - Art NEW media




W czasach szalejącego w sztuce realnego socjalizmu „ministra” Sokorskiego, w Katowicach, które właśnie stawały się Stalinogrodem, powstała grupa ST-53. Utworzyli ją Hilary Krzysztofiak, Konrad Swinarski, Klaudiusz Jędrusik, Maria Obręba, Zdzisław Stanek i Urszula Broll. Ich artystycznym manifestem stała się niedokończona przez Władysława Strzemińskiego „Teoria widzenia”. 

Wystawa w Art new media prezentuje malarstwo Urszuli Uroll, przede wszystkim prace na papierze z różnych okresów twórczości artystki. Znajdziemy na niej malarstwo powstałe w trudnych latach 50., dzieła z 70. oraz obrazy najnowsze. Szczególnie interesujące są akwarele z cyklu „Mandale”, które Broll tworzyła już w latach 60. Są to prace nawiązujące do filozofii hinduistycznej, w której artystka posługuje się symbolami, tworząc kompozycje będące odbiciem jej odczuć. Ten cykl autorka kontynuuje właściwie do dziś. 

Urszula Broll jest artystką nieco zapomnianą, być może dlatego, że samodzielnie i świadomie skazała się na artystyczną banicję, wyprowadzając się w 1983 r. do niewielkiej wioski w Karkonoszach. Początkowo malowała śląską rzeczywistość, szybko jednak zwróciła się w stronę analizy widzenia pod wpływem pism Strzemińskiego. Początkowo odrabiała lekcję kubizmu analitycznego, po to aby po 1957 r. wykształcić swój indywidualny styl. W 1967 r. artystka zafascynowała się filozofią i religiami Dalekiego Wschodu, wraz z mężem zakładając pierwszą w Polsce gminę buddyjską. To miało zasadniczy wpływ na jej twórczość. W sztuce zwróciła się Broll w stronę symbolu, tworząc quasi-geometryczne układy, pełne prześwietlonych laserunkami figur i znaków okultystycznych, inspirowanych Zen i hinduską „Tantrą”.Ważną częścią jej późniejszej twórczości są gwasze i akwarele odwołujące się do ezoterycznej wiedzy o kolorze i jego energii.
 

 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
     
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Urszula Broll (ur. 1930 r.) W 1955 r. uzyskała dyplom w katowickiej ASP. W 1953 roku była współzałożycielką grupy ST-53 i brała udział we wszystkich wystawach grupy podczas jej istnienia. Była związana z ruchem neoawagardy i Galerią Krzywego Koła w Warszawie. Od 1967 r. brała udział w działaniach kręgu Oneiron, którego była współzałożycielką. W latach 70. aktywnie uczestniczyła w pierwszej w Polsce gminie buddyjskiej. Od 1983 r. mieszka pod Jelenią Górą. Związana jest z katowickim środowiskiem artystycznym. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

Wystawa czynna do 31 października 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót