Urodzinowa wystawa w Farbiarni na Pięknej




Pierwsza rocznica istnienia galerii to jeszcze może za mało, aby dokonywać jakichś zdecydowanych podsumowań, ale trzeba przyznać, że Farbiarnia na Pięknej wpisała się już w panoramę warszawskich galerii na trwale. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe, skupiając wokół siebie znaczne grono artystów z różnych pokoleń i środowisk, wypowiadających się w różnorodnych technikach: malarstwie, grafice, tkaninie, projektowaniu biżuterii. Są wśród nich autorzy znani, którzy dali się już poznać szerszej publiczności, ale także młodzi, utalentowani twórcy, m.in. tegoroczni absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artyści Galerii to m.in. Maria Polakowska-Prokopiak, Joanna Wowrzeczka, Aleksandra Cieślak, Bartłomiej Żukowski, Zbigniew Nowosadzki, Grzegorz Piotrowski, Małgorzata Maćkowiak, Karina Drogowska, Małgorzata Lewandowska, Wiktor Dyndo. 

Co ważniejsze, Farbiarnia zdołała zgromadzić wokół siebie także grono kolekcjonerów, którzy pojawili się na wernisażu wystawy zbiorowo-urodzinowej. Ponieważ galeria nie może istnieć bez swoich artystów, ekspozycja rocznicowa i jej wernisaż przygotowane zostały przede wszystkim z myślą o nich. Nie zawiedli, stawiając się licznie, zarówno Ci, którzy mieli już tu indywidualne ekspozycje, jak i ci, którzy liczą na nie w przyszłości. Tłumek gości wypełnił nie małą przecież, dwupoziomową galerię szczelnie. Ciekawa przestrzeń to jedne z atutów Farbiarni. Jest tu, i podest, i ciekawie zaprojektowane gabloty na biżuterię, i korytarzyk zmuszający do bliskiej kontemplacji prac graficznych. Dwupoziomowość pozwala na robienie wystaw duetów, będących właściwie dwoma autonomicznymi ekspozycjami indywidualnymi. Zwracanie uwagi na wnętrze mieści się w filozofii galerii. W Farbiarni kładzie się nacisk na to, że sztuka współczesna ma nie tylko najlepiej spełniać oczekiwania artystyczne, ale także powinna być dopełnieniem dobrze zakomponowanej przestrzeni - stanowić jej interesujący akcent. 

Od początku działalności Farbiarnia zorganizowała cztery wystawy indywidualne i dwie zbiorowe, a także wzięła udział w 2. edycji Warszawskiego Festiwalu Sztuk Pięknych. Nie jest to może program bardzo intensywny, ale prowadzony konsekwentnie. W kolejnym roku Galeria planuje, poza pokazami indywidualnymi, zorganizować także prezentację zbiorową za granicą, a także rozszerzyć współpracę z artystami z poza Warszawy. Jej ciekawa przestrzeń cały czas wypełniona interesującą sztuką.

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
  
     

 

Wystawa czynna do 3 grudnia 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót