Ułan Bator w Warszawie, Warszawa w Ułan Bator




Galeria DAP Okręgu Warszawskiego ZPAP zaprasza na wystawę "Warszawa w Ułan Bator,
Ułan Bator w Warszawie". Jest to kolejny udany projekt dający szersze spojrzenie na sztukę. Przypomnijmy, że w zeszłym roku mogliśmy uczestniczyć w prezentacji "Wilno w Warszawie, Warszawa w Wilnie". Obie wystawy wpisują się w cykl "wymiennych ekspozycji" nazwanych "Warszawską Kampanią Artystyczną".

Obecna wystawa przygotowywana jest przez Stowarzyszenie Artystów Mongolskich w Ułan Bator przy współpracy z twórcami mongolskimi mieszkającymi w Polsce. 
Patronat honorowy nad wystawą objęli: Adam Rotfeld – Minister Spraw Zagranicznych oraz Tugalkhuu Baasansuren – Ambasador Mongolii w Warszawie i Krzysztof Dębiński – Ambasador Rzeczpospolitej Polski w Ułan Bator. Kuratorską opiekę zapewnili: Ewa Miazek i Krzysztof Stanisławski.

Na wystawie zaprezentowanych zostało 56 mongolskich twórców. Najbardziej znane nazwiska to m.in.: Do. Bolda, Ts. Enkhijna, Ts. Tsegmida, S. Sarantsatsralta, Ya. Oyunchimega, Ts. Narangerela.
Prezentacja malarstwa, grafiki, rysunku artystów z tak odległego kraju należy do rzadkości. Wystawa stanowi interesującą prezentację, pokazującą szerokie spektrum możliwości jakie niosą ze sobą różne dyscypliny sztuki, różnorodność technik malarskich, tematyki, jednocześnie daje wyobrażenie o indywidualnych stylach poszczególnych artystów Mongolii. 
Prezentowana wystawa stanowi zaproszenie do głębszego zainteresowania się kulturą i sztuką współczesnej Mongolii, odsłania zagadnienia dotyczące przeszłości tego odległego kraju. Przywołuje na myśl piękno mongolskich bezkresnych stepów, surowych pustkowi i przestrzeni. 

W ramach wymiany kulturalnej miedzy Polską i Mongolią w Galerii Artysty Plastyka w Ułan Bator we wrześniu 2005 zostanie zaprezentowana wystawa warszawskich twórców. Będą to rysunki, gwasze na papierze, malarstwo na jedwabiu oraz filmy i slajdy.
Uczestnikami wystawy w Ułan Bator będą: Maria Bendek, Alina Bloch, Mariusz Dąbrowski, Jacek Dyrzyński, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Dorota Grynczel, Maria Hutton, Andrzej Kalina, Jerzy Kalina, Delfina Krasicka, Paweł Łubowski, Eugeniusz Markowski, Ewa Miazek, Majka Orzęcka, Grzegorz Pabel, Krzysztof Pająk, Barbara Pszczółkowska-Kasten, Wojciech Sadley, Marek Sobczak, Józef Szajna, Anna Trochim, Stanisław Trzeszczkowski, Apoloniusz Węgłowski, Mariusz Woszczyński.


  
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
 
 
 
 
 
 
     
  

 


Prezentowana wystawa uświetnia 55-tą rocznicą nawiązania stosunków Polski z Mongolią.
Wystawa czynna do 4 września 2005
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót