Tomek Sikora - wystawa fotografii - Galeria vV




W ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w Galerii Sztuk Pięknych vV na Saskiej Kępie odbył się wernisaż nowych zdjęć Tomka Sikory z cyklu „Lecę do Maroka...”. Galeria prezentuje prace Sikory po raz kolejny – w ramach ubiegłorocznego Festiwalu także pokazała projekt jego autorstwa.

Prezentowana wystawa jest wynikiem podróży do Maroka. To efekt oryginalnego, charakterystycznego dla Sikory sposobu filtrowania rzeczywistość, który zostawił na materiale fotograficznym to, co go poruszyło, zachwyciło, zatrzymało w pół kroku. 
Marokańska wystawa Sikory nieco zaskoczy tych, którzy pamiętają dobrze jego ostatnie projekty wystawowe: „Kto z kim przestaje... Fotograficzne interpretacje przysłów”, „Przejrzystość rzeczy” czy „Miejsca magiczne”. Tym razem charakter prezentowanych prac jest inny. 

Duszna atmosfera marokańskich miast, bezdroża Maghrebu, spacer ciasnymi uliczkami, powietrze przepełnione intensywnymi zapachami przypraw, mięsa i ryb, śpiewne nawoływania muezinów, gęsta atmosfera klubów Casablanki, zaowocowały zamglonymi kadrami, w których przede wszystkim podziwiamy efekty malarskie, a dopiero pod ich warstwą odnajdujemy fascynację egzotyką. Niezwykła, bardzo osobista rejestracja skąpanej w gorącym słońcu rzeczywistości, niewiele ma w sobie z opisu, a mimo to czyni każde zdjęcie odkryciem.


Wernisaż wystawy, jak chyba wszystkich prezentacji prac Tomka Sikory, zgromadził tłum gości. Artysta jest ogromnie ceniony, ale także lubiany za otwartość, zainteresowanie, pomoc i rady udzielane wszystkim miłośnikom fotograficznego medium, a także jako współautor i animator pomysłu utworzenia Galerii Bezdomnej, jednoczącej obecnie fotomaniaków z kilku już kontynentów. Dodatkowo wystawa w Galerii Sztuk Pięknych vV odbywa się pod patronatem Ambasady Maroka w Polsce, więc wernisaż odwiedzili także jej przedstawiciele.

 
  
  

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        


Tomek Sikora
urodził się w 1948 r. w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał do Paryża, gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie w 1971 r. przez kolejnych 10 lat pracował jako fotoreporter i współpracował z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 r. zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata. W 1980 r. wystawiono je w Centrum Pompidou w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 r. wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts i założył studio fotografii reklamowej. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Publikuje limitowane edycje książek autorskich oraz wystawia swoje prace w wielu krajach. Obecnie dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię, a także intensywnie podróżuje po świecie.

Wystawa czynna do 6 maja 2006
________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót