Tomasz Olbiński - wystawa ilustracji i malarstwa




15 stycznia otworzono w Galerii ArtNewMedia pierwszą w tym roku wystawę. Prezentowane są ilustracje i obrazy światowej sławy artysty - Tomasza Olbińskiego. Te, jakże charakterystyczne prace, często są określane mianem surrealistycznych. Jest to rzeczywiście pierwsze narzucające się określenie, aby opisać nierealistyczne obrazy w intensywnych barwach, o zniekształconej lub nieistniejącej perspektywie, braku grawitacji, pełne nieistniejących form (często zgeometryzowanych, które Kama Zboralska nazywa symbolami innej, bardziej abstrakcyjnej, mitycznej rzeczywistości), niemożliwych do zaistnienia sytuacji, powstających z traktowania ludzi i przedmiotów, jako brył nie podlegających prawu prawdopodobieństwa i realności. 
 
 
Mimo, że świat stwarzany przez Tomasza Olbińskiego jest wyzwolony z procesów logicznych, ze zorganizowanej świadomości, to nie jest wolny od rzeczywistości. To rzeczywistość żywi tę inną realność. Artysta maluje to, co codzienne - codzienne przedmioty i codzienne uczucia - w jego świecie wewnętrznym, który nie może przecież być niezależny od rzeczywistości. Oglądamy doznania przepływające ze świata w człowieka i znajdujące tam swój indywidualny sens. Ten sens jest ujawniony przez Tomasza Olbińskiego na jego obrazach.










Jednocześnie niezwykle ważnym elementem twórczości Tomasza Olbińskego jest błyskotliwa, dowcipna ironia dosadnie obnażająca trwający wyścig za pieniędzmi, przymus konkurencyjności i konsekwencje wynikające, zarówno ze spełniania, jak i nie spełniania wymogów dzisiejszego świata. Jest to zapewne sprowokowane osobistymi doświadczeniami, gdyż po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych musiał zmienić swój sposób myślenia i zmierzyć się z regułami gry rynkowej. Ironia miesza się z romantycznymi marzeniami.
 


Twórczość Tomasza Olbińskiego jest głęboko psychologiczna. Ujawnia ludzkie przeżycia, które istnieją na głębszym, rzadko uświadamianym poziomie, gdzie nie mają już mocy prawa rozumu i logiki. Nie jest to deformacja otaczającego nas świata, lecz ukazanie jego głębszego oblicza, intymna interpretacja. 
Głęboki liryzm, metaforyczność, nastrojowość i poetyckość wielu obrazów świadczą o niezwykłej szczerości artysty w ujawnianiu swego bogatego świata wewnętrznego wobec swoich widzów. Nawiązuje się swoisty kontakt między obrazem a oglądającym, który musi odnaleźć własny klucz do zrozumienia symboliki Tomasza Olbińskego łączącej to, co zwyczajne z tym, co wymarzone.

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
Tomasz Olbiński urodził się w 1955 roku w Kielcach. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z dyplomem architekta wnętrz w roku 1979. Autor wielu prac, m. in. dla Jazz Forum, ITD, klubu Hybrydy i festiwalu Fama, współpracował z wieloma wydawnictwami i agencjami reklamowymi.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym czasie kilkakrotnie za prestiżowy, warszawski Plakat Miesiąca.
Od 1987 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym.
Projektuje dla takich firm, jak : Aspen Institute, Bloomberg Magazine, Chicago Tribune,
COOP Adriatica, Coopers & Lybrant, Dell Inc., Fidelity Investments, General Motors, McGraw-Hill Publishing, Merck & Co., Metlife, The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post,
Time Inc., University of Notre Dame, Ziff-Davis.
Wystawy prac Tomasza Olbińskiego odbywały się wcześniej w Nowym Jorku, Warce i Wilanowie.

    
Wystawa czynna do 31 stycznia 2004
  
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           
  



Galeria prac


Powrót