Teresa Murak - Naczynia otwarte - rzeźba pulsuje

Przedmiot artystycznych zainteresowań Teresy Murak, obszar centralny, wpisuje się w krąg zagadnień bliskich sztuce ziemi. Poszukiwania twórcze artystki określa koncepcja oparta na wzajemnych relacjach człowieka z naturą.

W wielokrotnie aranżowanych zasiewach rzeżuchy w formie akcji, interwencji czy performance artystka symbolicznie utożsamia proces twórczy z procesem odrodzenia życia. W realizacjach w przestrzeni publicznej Teresa Murak wkomponowuje struktury, dokonuje wysiewu różnorodnych roślin w strefę tkanki miejskiej, w efekcie tworzy współegzystujący żywy organizm.

Rzeźba wykonana przez Teresę Murak, przed wejściem do hali wystawowej Expo XXI, stanowi kontynuację projektu Partytura na czas i miejsce. Artystka wykorzystując materiały naturalne stworzyła naczynie otwarte w formie poziomej, prostokątnej ramy wypełnionej wodą, której dno zostało wyłożone lustrami. We wnętrzu umieściła nadnaturalnych wymiarów żywą, roślinną szatę - Zasiew. Według autorki formą odbioru, odczytania dzieła jest odbicie powstałe przez przepuszczalną, przezroczystą powierzchnię wody w lustrzanym dnie. Rzeźba drga, faluje, wysyła impulsy, przyjmuje obrazy odbitych postaci wraz z otoczeniem, które dopełniają chorągwie z kadrem filmowym artystki Lady’s Smock (1975) i z żurawiami Stoczni Gdańskiej. Teresa Murak prowokuje do odnowienia więzi międzyludzkich i zmusza widza-uczestnika do głębszej refleksji.


Praca Teresy Murak prezentowana  była w trakcie Międzynarodowej Wystawy "Zieleń to życie" w Centrum Expo XXI, w dniach 21 - 31 sierpnia 2008.

Galeria prac


Powrót