TerenNowy.Info - Obieg Rozbieg

Warszawa to nie jest fajne miejsce do mieszkania. Warszawa to tylko pewien teren. Ten fakt artyści odkryli już kilka lat temu, mniej więcej wtedy, kiedy Teatr Rozmaitości zmienił się w TR i zaczął realizować Teren Warszawa. Projekt TerenNowy.Info - wielofazowa prezentacja działań twórczych z rożnych dziedzin, choć przede wszystkim z zakresu plastyki i muzyki, wywodzi się z podobnej konstrukcji myślowej co realizacje teatralne TR.

Polega na zawłaszczeniu na jakiś czas przestrzeni miejskiej lub pół-prywatnej czy pół-instytucjonalnej w celu oswojenia i przekształcania w scenę, na której odbywać będzie się prezentacja i komunikacja z mniej lub bardziej przypadkowymi widzami. TerenNowy.Info wszczepił się już kilkakrotnie w najdziwniejszy chyba i najbardziej niedookreślony fragment CSW - Zamek Ujazdowski, jakim jest Galeria Okna. Następnie pobył trochę w kawiarni Dobra Karma i w Pałacu Kultury i Nauki. Obecnie funkcjonuje w Galerii Zoya, która tak naprawdę jest zwykłym mieszkaniem w starej kamienicy, tylko nieznacznie przystosowanym do funkcji galeryjnych.

W Galerii Zoya TerenNowy.Info zadziałał pod hasłem "Obieg Rozbieg". Na wystawie zaprezentowane zostały instalacje Jana Pieniążka, malarstwo Krzysztoffa Skain Maya, malarstwo fluorescencyjne Łukasza "Luka" Hołuja, mozaiki Anny Janczur, fotografie przestrzenne kolektywu warsaw360, grafiki grupy Ambient From Sky i fotografie Marcina Stępnia.
Prezentacja w Galerii Zoya to interdyscyplinarna próba podsumowania działalności kolektywu TerenNowy.Info w pierwszym roku jego istnienia. Zakłada wielowątkową integrację dokonującą się równocześnie na platformie artystycznej jak i egzystencjalnej, stąd główne zainteresowanie to adaptacja przestrzeni post, która utraciła swoją pierwotną przypisaną/projektowaną użytkowość, a w której twórcy w scenograficzno-dźwiękowo-parateatralnej aktywności uaktywniają własne wątki percepcji, poddając je interpretacji i współ(kre)acji publiczności.

W projekcie TerenNowy.Info równorzędnym elementem całości, w stosunku do tradycyjnej wystawy sztuki, jest muzyka. Dlatego też wystawa nie byłaby pełna, gdyby nie zawierała akcentu dźwięku, ale traktowanego nie jako ilustracja muzyczna czy tło dla eksponatów, lecz jako niezależny obiekt kontemplacji. W przestrzeni galerii zaistniały dźwięki terennowy.live (nieustająca improwizacja) Maxa i Kelnera (Paweł Rozwadowski + Robert Brylewski); AudioMara (Sławomir Gołaszewski); Wolframa (Dominik Kowalczyk); ElektroFotoDynamiki (Michał Rycerz). Pojawiły się także działania: performance Katarzyny Jaśkiewicz z wkomponowana muzyką Andrzeja "Amoka" Turczynowicza (gitara) i Łukasza "Luka" Hołuja (didgeridoo). Wystawę ogłada się w przestrzeni muzycznej odtwarzanej z CD, gdzie odnajduje się kompozycje wszystkich wymienionych twórców i formacji.

Projekt TerenNowy.Info jest otwartym kolektywem twórców, łączącym wolność osobistą i emocjonalną z ograniczoną przestrzenią realiów. Wielowątkowość i zróżnicowanie form autorskiej wypowiedzi, stają się podstawą do swobodnego multiplikowania idei - czyli każdy po swojemu, a przyjemnie wszystkim. Członkowie kolektywu posiadają indywidualne, kilku, kilkunasto lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie, które jednak nabiera zupełnie nowego wymiaru we wzajemnej konfrontacji, stwarzając nowe spectrum artystycznych poszukiwań. Wzajemne wpływy i inspiracje ewoluują w nieprzewidywalne kombinacje scenograficzno-dźwiękowo-parateatralne, tworząc samorodne sekcje projektu.



Powrót