Targi, targi i po targach
Przez trzy dni - od 9 do 11 października - w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie trwała 13. edycja, jedynych ogólnopolskich, Warszawskich Targów Sztuki organizowanych przez firmę Rempex.
Najlepsze obiekty ze swojej oferty prezentowało 50 galerii i antykwariatów w oprawie atrakcyjnych imprez towarzyszących. Jedną z nich była wystawa dzieł Tadeusza Kantora, które udostępniono z prywatnych kolekcji. Poza tym mogliśmy zobaczyć wystawę grafik Iwony Cur i uczestniczyć w wykładach: Wojciecha Jędrzejewskiego - wybitnego kolekcjonera fotografii artystycznej i Martą Tarabułą - właścicielką Galerii Zderzak świętującej 30 lat działalności. Odbył się także panel dyskusyjny Czy artysta jest uczestnikiem rynku sztuki? prowadzony przez dr. Mikołaja Iwańskiego - ekonomistę.
Otwarciu targów towarzyszyła wyjątkowa uroczystość - wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznanych przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską członkom Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP). Odznaczenia wręczyła pani dr Dorota Janiszewska-Jakubiak (Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Narodowego MKiDN), a otrzymali je: Janina Górka-Czarnecka, która od lat jest wielką osobowością krakowskiego świata sztuki i wyróżnia się aktywnym udziałem w animacji artystycznego życia Krakowa oraz wkładem w promocję sztuk plastycznych; Rafał Kamecki za założenie i pełną determinacji konsekwencję w prowadzeniu największego, ogólnopolskiego portalu internetowego Artinfo.pl poświęconego sztukom plastycznym oraz propagowanie wiedzy o fotografii kolekcjonerskiej i Leszek Wąs, który został doceniony za wkład w ocalenie dla polskiej kultury wielu obiektów z kategorii sztuki użytkowych i konsekwentne szerzenie wiedzy o polskim rzemiośle artystycznym.
Po raz pierwszy udział w targach wzięło dziewięć firm - dla niektórych z nich był to debiut podwójny - niedawno aktywowali swoją działalność na rynku sztuki, jak jak np. Galeria Beta 16.
Od pierwszej edycji targów natomiast obecna jest Galeria Sztuki Współczesnej Esta z Gliwic, która zawsze wyróżniała się jakością oferty, warszawska Galeria 32 specjalizująca się w wysokiej klasy obiektach rzemiosła artystycznego z XIX i XX wieku - w szczególności z epoki art déco i krakowska Galeria Artemis prezentująca artystyczny top współczesnej sztuki polskiej.
Do tej pory żadnemu wydarzeniu w Polsce nie udało się powtórzyć sukcesu Warszawskich Targów Sztuki. Galerie występujące w ramach tegorocznej edycji nie tylko sztukę - to przedsięwzięcia i stojący za nimi ludzie, którzy widzą wielki potencjał w prezentowanych artystów i wykonujący ogromną pracę na rzecz ich promowania w Polsce i na świecie. To oni są autorami wielu wydarzeń i dzięki nim coraz więcej osób zaczyna rozumieć potrzebę obcowania ze sztuką.
Smak wielkiego świata targów mogliśmy poznać na stoisku Art & Ruinart Atelier kosztując szampana. Firma Ruinart, od czasu powstania w 1729 roku, okazywała zainteresowanie sztuce. W 1895 roku André Ruinart zaprosił Alfonsa Muchę jako projektanta plakatów reklamowych i od tego czasu Ruinart kontynuuje swoje zaangażowanie w śwat sztuki uczestnicząc w najbardziej prestiżowych targach sztuki m.in. Art Basel, Miami Art Basel, ARCO (Madryt), London Desinger.
Ostatniego dnia targów komisja w składzie: Gabriela Garlicka-Pytlak (Galeria Berżera), Andrzej Pągowski (grafik), Tadeusz Stapowicz (Galeria Sztuki Współczesnej Esta) przyznała wyróżnienia za najciekawsze stoisko.
Tytuł najciekawszego stoiska sztuki dawnej otrzymał Art|ykwariat z Poznania, a sztuki współczesnej portal Artinfo.pl.
Kurtiak i Ley - wydawnictwo artystyczne - Koszalin
Wydawnictwo ARKADY - Warszawa
Dom Wydawniczy Orbis Pictus - Wrocław
Andzelm Gallery - Lublin
101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej - Warszawa
Artinfo.pl - portal rynku sztuki
Galeria M & Galeria M Odwach
Galeria Mostra - Warszawa
Galeria Sztuki Limited Edition - Warszawa
Galeria Milano - Warszawa
Fresz Gallery - Kraków
Galeria Artemis - Kraków
Galeria Dyląg - Kraków
Galeria Stalowa - Warszawa
Galeria Sztuki Socato - Wrocław
Galeria Muzalewska - Poznań
The Prime - Warszawa
Art Agenda Nova - Kraków
Galeria van Rij - Ćmielów
Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt - Wrocław
Galeria Stefan Szydłowski - Warszawa
Galeria Zderzak - Kraków
mia ART Gallery - Wrocław
Galeria Esta - Gliwice
Pragaleria - Warszawa
Galeria Obserwacja - Warszawa
Galeria Piekary - Poznań
M4 Gallery - Warszawa
Galeria Olimpus - Łódź
Galeria Konduktorownia - Częstochowa
Galeria Beta 16 - Warszawa
Bohema Nowa Sztuka, Dom Akcyjny i Galeria - Warszawa
Galeria Sztuki Platon - Wrocław
Galeria Grafiki i Plakatu - Warszawa
Ney Gallery&Prints - Warszawa
Rempex Dom Aukcyjny - Warszawa
Dom Aukcyjny Artissima - Warszawa
Galeria Berżera - Warszawa
Ernest F. Ochocinski - Surrey UK
CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki - Kraków
Art|ykwariat - Poznań
DAES Dom Aukcyjny - Wrocław
www.e-antyki.com - Piaseczno
Dom Aukcyjny Ostoya - Warszawa
Galeria 32 - Warszawa
Antiquariat Krak St.Szymczyk - Ewa Ostrowska - Ditzingen
Antik Grek - Warszawa
Antiquariat Daša Pahor - München
www.grafiteria.pl
Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski - Kraków
Arteon - magazyn o sztuce
Wystawa dzieł Tadeusza Kantora, które udostępniono z prywatnych kolekcji
Wystawa grafik Iwony Cur
Art & Ruinart Atelier
Warszawskie Targi Antyków - Bronisze
Powrót