Rodzime galerie coraz częściej prezentują sztukę określaną jako „kobieca” (cóż to znaczy...?), bądź feministyczna. Sztuka taka dochodzi wreszcie do głosu, jest jej coraz więcej, czy ma związek z pewnego rodzaju modą?
Faktem jest, że obecnie większość prezentowanych prac artystek młodego pokolenia, w mniejszym bądź większym stopniu oscyluje wokół gender studies lub zagadnień tożsamości kobiet. W obrazach tych tkwi wiele agresji, jeszcze częściej autoagresji, krwi, przemocy, okaleczania własnego ciała; czasem okraszone pewną dozą ironii i czarnego dowcipu, czasem widocznym procesem autodestrukcji.
Jedną z artystek młodego pokolenia, nawiązującej do tego trendu jest Anna Ostoya, której nowy animowany film pt. „Taniec” można oglądać w krakowskiej galerii Zderzak.
Jej poprzednia animacja w kilku sekwencjach pokazywała samobójstwa artystki odgrywane na wiele sposobów: podpalenie, wbijanie śrubokrętu w oko, połykanie farby, wieszanie się, podcinanie żył, oklejanie głowy taśmą klejącą, duszenie – jak widać, sposobów jest wiele. Ten sam temat – w wersji rysunków – towarzyszył prezentacji wideo.
Tak jest i tym razem. „Taniec” to dla Ostoi medium przemiany, a zarazem nieodłączna część ludzkiego życia. „To forma komunikacji niewerbalnej – kod, za pomocą którego wyrażamy gniew, smutek, radość i namiętność. Elementy tańca odnajduje artystka w codziennych czynnościach. Tańcząca postać przybiera kształty jednej z Gracji Rubensa, staje się Tancerką Degasa, zmienia się w Bruce’a Lee, zakłada maski i ludowe stroje. Nieustanny ruch, ciągłe metamorfozy to czytelne elementy stylu Ostoi”.
Animację uzupełniają wykorzystane w filmie rysunki artystki. Ich stylistykę znamy. To swego rodzaju „kolorowanki dla dorosłych”, na pierwszy rzut oka naiwne, poruszające jednak takie sprawy jak miłość, przyjaźń, śmierć. Czarny kontur łączy się z gamą jaskrawych kolorów: żółci, oranżów, odcieni różu i czerwieni, fluorescencyjnych zieleni, turkusów, fioletów.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Anna Ostoya: ur. 1978 w Krakowie, obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem. Ukończyła Parsons School w Paryżu, od 2003 studiuje w pracowni Hermanna Nitscha w Städel Schule (Frankfurt nad Menem). Wystawiała już m.in. we frankfurckim Kunstraum Offenbach i Satelite Gallery w Paryżu. W 2004 r. pokazywała swoje prace na indywidualnej wystawie w Galerii Zderzak, a także na Art Forum w Berlinie i Art Paris.
Wystawa czynna do 12 marca 2005
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Urodzona w 1978r. w Krakowie, obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem. Ukończyła Parsons School w Paryżu, od 2003 studiuje w pracowni Hermanna Nitscha w Städel Schule (Frankfurt nad Menem). Wystawiała już m.in. we frankfurckim Kunstraum Offenbach i Satelite Gallery w Paryżu. W 2004 r. pokazywała swoje prace na indywidualnej wystawie w Galerii Zderzak, a także na Art Forum w Berlinie i Art Paris.
Inne wydarzenia Galerii
02 sierpnia - 12 września
Krajobrazy z zagadką -...
Z okazji upalnego lata Galeria Zderzak zaprasza na wystawę…
05 czerwca - 31 lipca
Andrzej Wróblewski - Kolekcja
Prezentacja dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957)…
02 marca - 04 maja
Janusz Tarabuła - Marginesy...
Na wystawie pokazanych zostanie dwadzieścia obrazów Janusza…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl