Tales from a Globalizing World - wystawa fotografii




Wystawa jest wynikiem inicjatywy zapoczątkowanej przez Szwajcarską Agencję ds. Rozwoju i Współpracy w 2002r. Szeroko zakrojony projekt fotograficzny dotyczyć ma zagadnienia globalizacji na świecie i sprowokować dyskusję na ten temat. Rezultatem jest książka i wystawa pokazująca 10 reportaży poświęconych temu zjawisku. Zdjęcia pokazują pozytywne i negatywne konsekwencje globalizacji w codziennym życiu - kulturalnym, ekonomicznym i społecznym, tak na Zachodzie, jak i w krajach Południa.

Fotograficy biorący udział w wystawie śledzą rozmaite wydarzenia, od dokumentowania warunków życia robotników w delcie chińskiej Pearl River, przez wyprawę reporterską z Detroit do Meksyku, podczas której można prześledzić, jak zmieniły się Stany Zjednoczone po 11 września, czy tę, która opisuje blaski i cienie świata mody pomiędzy Neapolem a Mediolanem, po opowieść o sytuacji dzieci w Indiach, gdzie ponad połowa przedstawicieli populacji nie ukończyła 15 roku życia. Od opowieści młodego Bośniaka i historię młodych chłopców z Angoli, Sierra Leone i Liberii, którzy z małych żołnierzy przekształcają się w sportowców, poprzez portrety rodzin emigrantów mieszkających na przedmieściach Paryża, oraz dokumentację procesu otwarcia się ekonomicznego Wietnamu, aż po zadziwiającą historię o migracji i intensywnym kultywowaniu prymitywnych rytuałów afrykańskich w Brazylii.

Artystyczne podejście do tematu ma szansę w sposób bardziej subtelny niż popularne media przedstawić obrazy nieszczęścia i kondycji człowieka. W przypadku obecnej wystawy, zdjęcia przemawiają na rzecz ludzi zepchniętych na margines, tych, którzy z globalizacji nie odnoszą żadnych korzyści. Jak twierdzą autorzy koncepcji ekspozycji, globalizacja daje jednak szansę każdemu, a wyzwaniem jest stworzenie biednym państwom warunków umożliwiających wykorzystanie tej szansy.

Podczas Światowego Szczytu dot. Społeczeństwa Informacji w Genewie w grudniu 2003, poruszono problem nowych technologii wykorzystywanych w przepływie informacji i wiedzy, napędzających globalizację. Chociaż projekt Tales from a Globalizing World nie został stworzony w celu zilustrowania problemów dyskutowanych w ramach Szczytu, powiązania między nimi były oczywiste. Zdecydowano się więc na otwarcie wystawy w listopadzie w Genewie. Pokazywana była też w Zurychu, Chiasso, a obecnie oglądać możemy ją w krakowskim Bunkrze Sztuki.

W wystawie biorą udział następujący artyści: Akinbode Akinbiyi (Nigeria), Ziyo Grafic (Bośnia-Hercegowina), Philip Jones Griffiths (Walia), Tim Hetherington (Anglia), Thomas Kern (Szwajcaria), Bertien van Manen (Holandia), Shehzad Noorani (Bangladesz), Christina Nuñez (Hiszpania), Andreas Seibert (Szwajcaria) i Stephan Vanfleteren (Belgia).
 

 

 Wybrane prace:
   
    


Akinbode Akinbiyi (Nigeria)
  


Andreas Seibert (Szwajcaria)
  


Bertien van Manen (Holandia)
  


Christina Nuñez (Hiszpania)
  


Philip Jones Griffiths (Walia)
  


Shehzad Noorani (Bangladesz)
  


Stephan Vanfleteren (Belgia)
  


Thomas Kern (Szwajcaria)
  


Tim Hetherington (Anglia)
  


Ziyo Grafic (Bośnia-Hercegowina)
  

 


Wystawa czynna do 19 października 2005
________________________________
Tekst: Jolanata Gumula
Zdjęcia: Archiwum Galerii Bunkier Sztuki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót