Tadeusz Ulatowski - malarstwo w Galerii Modulor




Czwarty wernisaż w Galerii Modulor jest zarazem pierwszym poświęconym wyłącznie jednemu autorowi. Tadeusz Ulatowski prezentuje swoje obrazy z cyklu Pejzaż polski.
Jednak, choć polski, to jednak z silnymi konotacjami francuskimi, choć współczesny, to wyraźnie nawiązujący do malarskich wydarzeń sprzed stu lat. A to dlatego, że Ulatowski jest klasycznym impresjonistą. Jego subtelne, melancholijne pejzaże zbudowane z delikatnych dotknięć pędzla są wypełnieniem postulatów Impresjonistów. Oddają świetlną istotę świata, jego obraz widziany półprzymkniętymi oczami, gdy pod powiekami migoczą świetlne refleksy.
  
 
 
Impresjonistyczna technika i styl, są wsparte, również impresjonistycznym, zainteresowaniem zmianami światła słonecznego i różnicą w pejzażu, jaką to wywołuje. Stąd, niektóre obrazy powstają o zmierzchu, inne o świcie, w południe dnia słonecznego, albo, gdy pada deszcz. Wszystkie jednak odznaczają się tą radosną afirmacją zmysłu wzroku i uwielbienia dla tego, co można zobaczyć. Jednocześnie, taka formuła malarska narzuca pewną refleksję nad istotą zjawisk wzrokowych, ich zmiennością, nietrwałością i niepowtarzalnym pięknem chwili.
Niewątpliwa urokliwość Pejzaży polskich i oswojony, lubiany styl staną się atutem komercyjnym, gdyż wszystkie prace są na sprzedaż.
 
 
Wernisaż został zorganizowany przy udziale firmy Amber Way Co., specjalizującej się w projektowaniu biżuterii artystycznej łączącej srebro z surowym, nieoszlifowanym bursztynem,i Victorian Tea Club, które ubarwiły imprezę prezentacją swoich produktów. 
Victorian Tea Club organizuje wieczorne spotkania w ostatnie czwartki miesiąca w Galerii Modulor, połączone z degustacją herbat z całego świata oraz sztuką i kulturą wyrosłą wokół fenomenu picia herbaty:
27.05 – Lata ’20, lata ’30 – z życia kawiarnianego Stolicy – Kordian Tarasiewicz, ostatni właściciel przedwojennej firmy „Pluton”
24.06 – Tureckie łakocie – wrażenia z podróży rowerowej po Turcji. Pokaz slajdów – Mirela Hein i Paweł Młynarczyk
30.09 – English Afternoon Tea – tradycja popołudniowych herbatek w Wielkiej Brytanii 
28.10 – Herbata, mięta, mięta, herbata – opowieści o Maroku 
25.11 – spotkanie przy samowarze – rosyjska sztuka parzenia herbaty
  
 
Niezwykle przyjazna atmosfera i gwar wielu mieszających się języków europejskich zawsze obecne w Galerii Modulor, czynią z niej miejsce w którym miło jest spędzić kilka chwil.

 
 
 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
Tadeusz Ulatowski - studia w latach 1933-1935 w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie, a następnie w latach 1935-1939 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leonarda Pękalskiego. Po II wojnie światowej znalazł się w Łodzi, gdzie podjął współpracę z pismami satyrycznymi „Rózga”, „Mucha” i „Szpilki”. Wraz ze „Szpilkami” przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował pracę rysownika satyrycznego. W latach 1954-1959 przebywał we Francji, gdzie zajmował się malarstwem. Po powrocie kontynuował pracę rysownika (m.in. publikował w „Życiu Warszawy”), a także grafika użytkowego (projekty okładek, plakatów, prospektów, znaków firmowych dla wydawnictw: Czytelnik, Książka i Wiedza, Wiedza Powszechna, PZWS). W latach 60. zajmował się również dekoracją wnętrz i projektował tkaniny.

    
Wystawa czynna do 10 czerwca 2004
  
 

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót