Tadeusz Kulisiewicz - Nieznany

18 stycznia w galerii Test otwarto wystawę Kulisiewicz nieznany. Jest to prezentacja 135 prac Tadeusza Kulisiewicza, których większość nie była publicznie pokazywana.

Tadeusz Kulisiewicz należy do grona najwybitniejszych polskich grafików; jest autorem wielu rysunków, drzeworytów, malował także martwe natury, pejzaże i portrety. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie; był studentem w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. W połowie lat 40 Tadeusz Kulisiewicz został wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Prace prezentowane na wystawie Kulisiewicz nieznany są własnością Narodowego Centrum Kultury i zostały zakupione od Fundacji „Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza”. Fundację utworzył Tadeusz Kulisiewicz w 1986 roku, by wspierać młodzież i promować studentów wyróżniających się osiągnięciami. Zbiór prac artysty, poddany zabiegom konserwatorskim, stanowi wspaniałą kolekcję i zarazem przegląd twórczości Tadeusza Kulisiewicza, które mogą w nowej formie być prezentowana szerokiej publiczności.

W otwarciu wystawy w Galerii Test wzięli udział: Apoloniusz Węgłowski, prof. Wiktor Jędrzejec (dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MDKiN), Krzysztof Dudek (dyrektor NCK), Maksymilian Celeda (prezes fundacji „Stypendia i Nagrody im Tadeusza Kulisiewicza” oraz aktor Leonard Pietraszak (wieloletni przyjaciel i sąsiad a zarazem wielki pasjonat twórczości Tadeusza Kulisiewicza). Wystawie towarzyszy wydany na tę okoliczność katalog, który zachwycił wielu zwiedzających. Wstęp do katalogu napisał Krzysztof Dudek; w katalogu są również wspomnienia o Tadeuszu Kulisiewiczu spisane przez Leonarda Pietraszaka i Maksymiliana Celeda.

Galeria prac


Powrót