Sylwester Ambroziak - Wewnętrznie cię przypominam




W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpoczęła się druga edycja prezentacji prac Sylwestra Ambroziaka, rzeźbiarza doskonale znanego nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jego charakterystyczne rzeźby w drewnie nawiązującą w formie do sztuki prymitywnej, niosą jednocześnie ogromny ładunek emocji, o niebywale wyrazisty przekazie. 
 
 







Wystawa zatytułowana "Wewnętrznie Cię przypominam" to prezentacja twórczości Sylwestra Ambroziaka z lat 1986-2003. Zgromadzony rzeźbiarski dorobek twórcy wygląda imponująco i jest niebywałą okazją do zapoznania się w pełni z artystą. Tak obszerna prezentacja uświadamia wyjątkowe miejsce Sylwestra Ambroziaka w sztuce. Jego prace nie pozostawiają widza bez refleksji i komentarza.
 
 
 
Rzeźby Ambroziaka oddziaływają na nas w sposób wstrząsający, motywy miłości ludzkiej prezentowane są w sposób wyolbrzymiony, a jednocześnie naturalny. Taka wizja twórcza sprawia, że rzeźba staje się nam bliższa, zrywa z wszelką patetycznością. Jak pisze Władysław Kaźmierczak, rzeźby Ambroziaka "negują wielką tradycję rzeźby związanej z władzą, patetyczną historią narodów i jej bohaterów. Są dokładną odwrotnością poszukiwania i prezentowania wszelkiego patosu. Nie mają też nic wspólnego z wielką tradycją modernistyczną. Nie wiemy, nie jesteśmy przekonani, czy jego rzeźby zbliżają się do postmodernistycznego myślenia o sztuce. Być może. Ważniejsze jest inne odniesienie: zbliżają nas do myślenia o człowieku z miłością bezgraniczną"
 
Prezentowane rzeźby zmuszają nas do indywidualnej interpretacji, i w przypadku tak bezpośredniego odbioru ich niebywała forma wyzwala w nas napięcie, a nawet uczucie strachu. Emanują one niesamowitą mocą, wynikającą z faktu zastosowania elementów religijnych, pierwotnych drzemiących w każdym człowieku. 
Jak pisze Anna Matysiak we wstępie do wystawy "Ogromne humanoidalne stwory to apoteoza pierwotnych, witalnych sił, niekiedy nieco barbarzyńskich instynktów, drzemiących w człowieku. Postacie Ambroziaka, zebrane w przestrzeni ekspozycyjnej, tworzą obraz zastanawiający i zarazem fascynujący."
 
Ogromne postacie mogą także przypominać nadludzkie istoty, poprzez ich rozmiar, eksponowaną siłę i uczucie. Sylwester Ambroziak uwiecznił w nich pragnienia, lęki, marzenia i nadzieję. "Szorstkość cielesnej epidermy, niedookreślone, rudymentarne kształty, monstrualne atrybuty płci i enigmatyczny wyraz twarzy - wszystko to pozwala nam odnajdywać w ludzkim tłumie Ambroziaka własne przeżycia i marzenia." Uchwycone w bezruchu gesty, postury, zachowania niosą ze sobą niewiarygodny przekaz emocjonalny. I właśnie tu należy upatrywać doskonałości artystycznej Sylwestra Ambroziaka, wypracowanej przez lata. Kunszt artystyczny sprawia, że te mocno ciosane golemy stają się bardziej nam bliskie.



 
 
 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 

 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
 
Sylwester Ambroziak  - ur. 14 kwietnia 1964 w Łowiczu. Studia w latach 1983-1989 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w prac. prof. prof. J. Jarnuszkiewicza, S. Kulona i G. Kowalskiego. Rysunek w prac. prof. M. Czapli. 
   
Wystawiał w Warszawie (Akademia Sztuk Pięknych, galerie: Brama, Promocyjna, Milano, Notoro, Rzeźby SBWA, Stara Kordegarda, Galeria Krytyków Pokaz, Galeria Autorska Aleksandry Laski - Świątynia Diany, Łazienki Królewskie, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Pawilon SARP, Mennica), Białej Podlaskiej (Galeria Podlaska), Bielsku-Białej (Galeria 27), Bydgoszczy (Biuro Wystaw Artystycznych), Ciechanowie (Biuro Wystaw Artystycznych), Częstochowie (Biuro Wystaw Artystycznych), Elblągu (Galeria El), Gdańsku (Gdańska Galeria Rzeźby), Lublinie (Galeria Zamkowa), Łodzi (Galeria Manhattan), Nowym Sączu (Nowosądecka Mała Galeria), Olsztynie (Galeria Sztuki Współczesnej BWA), Orońsku (Centrum Rzeźby Polskiej), Poznaniu (Galeria Miejska Arsenał), Radomiu (Teatr im. Jana Kochanowskiego), Sandomierzu (Biuro Wystaw Artystycznych), Słupsku (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej), Szczecinie (Zamek Książąt Pomorskich), Toruniu (Galeria ZPAP Na Piętrze, Galeria Sztuki Wozownia), Wałbrzychu (Wałbrzyska Galeria sztuki BWA - Zamek Książ), Herrnhut (Kunstbanhof), Luksemburgu (Espace Degre Art Gallery), Wiedniu (Kunsthalle Exnergasse), Witebsku. 
  
Brał udział w ponad 40 wystawach zbiorowych w kraju (m.in.: "Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku", Triennale Sztuki Sacrum, Ikonopress, "Wokół rzeźby lat 70. i 80.") i za granicą (Belgia, Francja, Kanada, Niemcy, Słowacja, Szwecja). 
  
Prace w zbiorach: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Międzynarodowej Kolekcji Sztuki współczesnej Notoro, Fundacji Sztuki, Galerii Promocyjnej w Warszawie, Galerii EL w Elblągu, Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, Kunsthalle Exnergasse, Hotel Intercontinental w Wiedniu, Kunstbanhof Herrnhut oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Kanadzie, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
 

    
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2004
 
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót