Święto łódzkiego środowiska plastycznego i firmy Rynek Sztuki
Rok 2016 jest jubileuszowy dla łódzkiego środowiska plastycznego i firmy Rynek Sztuki. Dziesięć lat temu opracowano i wdrożono program, którego celem jest promowanie twórczości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Polega on na prezentowaniu twórczości młodych adeptów sztuki na Aukcjach Promocyjnych, organizowaniu wystaw indywidualnych w Galerii Młodych Talentów i sprzedaży dzieł przez stronę Internetowa Galeria Młodych Talentów. W przeciągu dekady przeprowadzono ponad 30 aukcji, w czasie których do klientów trafiło ponad 3 tysiące zakupionych prac z wszystkich dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, ceramiki artystycznej, fotografii i designu. W galerii zaprezentowano kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. W ostatnich latach galeria poszerzyła działalność o wystawy zbiorowe, które można było oglądać w najważniejszych ośrodkach kultury Łodzi, m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Miasta Łodzi. W 2015 roku zainaugurowano działalność kolejnej galerii - ELart, przeznaczonej do ekspozycji i sprzedaży dzieł łódzkich plastyków młodego pokolenia.
Rocznicę 10. lat pierwszej Aukcji Promocyjnej uczczono wydając jubileuszową, kolekcjonerską tekę grafik w nakładzie 30 egzemplarzy, na którą składa się siedem dzieł wykonanych w technice sitodruku i akwaforty autorstwa Teodora Durskiego, Oskara Gorzkiewicza, Natalii Kalisz, Roksany Kularskiej-Król (Roxi), Karoliny Matyjaszkowicz, Magdaleny Połacik i Pauliny Zalewskiej. Projekt graficzny teki wykonał Sławek Bit, należący do legendarnej grupy artystycznej Łódź Kaliska. Wybór twórców nie był przypadkowy - są to artyści już rozpoznawalni w całej Polsce, ich twórczość zbiera przychylne recenzje na wystawach, a ceny dzieł na aukcjach stale rosną.
Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców zagości tym razem, dzięki przychylności władz Akademii Sztuk Pięknych, w Galerii ASP mieszczącej się przy ulicy Piotrkowskiej, głównym trakcie miasta. Druga odsłona organizowana jest we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Galerii Bałuckiej, powstałej w 1975 roku, specjalizującej się w prezentacji twórczości artystów młodego pokolenia. Na wystawach zobaczymy ponad 100 prac z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby, asamblażu i designu. Ekspozycja została zdominowana przez malarstwo, i co interesujące, głównie realistyczne, przedstawieniowe, z nawiązaniem do surrealizmu i pop-artu. To ciekawe zjawisko z punktu widzenia historyka sztuki - oto w mieście znanym z konstruktywizmu i sztuki konceptualnej, gdzie tworzyli najwybitniejsi polscy XX-wieczni moderniści, tacy jak Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Antoni Starczewski czy Stanisław Fijałkowski, młodzi twórcy odchodzą od tego nurtu szukając fascynacji w sztuce młodej polski i realizmie.
Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców został nominowany do wystawy roku w plebiscycie zorganizowanym przez Plaster Łódzki, zajmując ostatecznie 2. miejsce w konkursie. Drugi, prezentowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, cieszył się dużą frekwencją - obejrzało go blisko 17 tysięcy osób. W tym roku trwa tylko miesiąc, ale już spotkał się z dużym zainteresowaniem, bowiem wydarzenie to na trwałe wpisało się w program najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Łodzi i ściąga tu nie tylko kolekcjonerów i marszandów, ale wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem piękna niesionego przez sztuki plastyczne.
Julia Niewiarowska-Kulesza
Powrót