Stefan Gierowski - Malarstwo - Galeria Pryzmat




11 stycznia w Galerii Pryzmat ZPAP odbył się wernisaż malarstwa Stefana Gierowskiego. Publiki było więcej niż zwykle, co specjalnie nie dziwi – twórczość Gierowskiego jest znana i ceniona, czego dodatkowym dowodem jest fakt, że artyście przyznana właśnie została nagroda im. Witolda Wojtkiewicza.

Na ścianach galerii zawieszono kilkadziesiąt płócien. Monochromatyczne bądź kontrastujące z sobą pod względem kolorów, oddają znany wszystkim styl artysty.
Ozdobną plakietę, stanowiącą symbol nagrody, z rąk krakowskiego Zarządu ZPAP odbierał w jego imieniu bratanek.
Uroczystość tę postanowiono wykorzystać na wręczenie „zaległych” plakiet laureatom, którym nagroda im. Wojtkiewicza przyznana została w ubiegłych latach. Byli to, poczynając od 1997 r.: Janina Kraupe-Świderska, Zbysław Marek Maciejewski, Jerzy Nowosielski, Eugeniusz Mucha, Jacek Sroka, Jan Pamuła. Nieoficjalnie dodano, że za rok 2004 nagrodzona została Alina Kalczyńska. 
Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza została przyznana po raz pierwszy w 1997 roku przez Zarząd Okręgu ZPAP w Krakowie. Pomysłodawcami byli członkowie ZPAP: Grzegorz Bednarski, Adam Małek i Stanisław Tabisz.
Nagrodę przyznaje specjalnie powołane Jury, w którego skład wchodzą historycy 
i krytycy sztuki, dziennikarze piszący recenzje z wystaw, artyści o uznanym dorobku 
i autorytecie, laureaci nagrody. Nagroda przyznawana jest za najciekawszą wystawę malarstwa, grafiki i rysunku w okresie od przyznania poprzedniej nagrody. Formą nagrody jest wystawa lub okolicznościowy pokaz prac w związkowej Galerii ZPAP Sukiennice (lub „Pryzmat”) oraz wydanie małej monografii laureata. Nagroda od początku finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Suplementem wystawy jest pokaz akwarel Gierowskiego w galerii Zderzak.


  
 
     

      
 Wybrane prace:
 

   
     
     
     
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
Stefan Gierowski urodził się w 1925r. w Częstochowie. Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50-tych związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 r wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły wyboru. W 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni; posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą; kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80-tych artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl "Malowanie Dziesięciorga Przykazań" z 1986r. Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.

    
Wystawa czynna do 27 lutego 2005
 
 
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
  
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót