Spotkania z grafiką - Galeria przy Van Gogha




Kolejne spotkanie z grafiką w Białołęckim Ośrodku Kultury, miejscu oddalonym od centrum ale ciekawym architektonicznie - to prawdziwa przyjemność dla miłośników tej dziedziny sztuki.
Przed miesiącem, w nowoczesnych, godnych XXI wieku przestrzeniach Galerii przy Van Gogha prezentowane były prace studentów dr hab. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej. Od niedzieli 22 kwietnia czynna jest wystawa prac uczniów prof. Andrzeja Węcławskiego. Na wystawie prezentowane są prace studentów z Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej I i II roku studiów dziennych i III roku studiów wieczorowych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Profesor Andrzej Węcławski jest absolwentem warszawskiej ASP. Od ukończenia uczelni w 1986 r pracuje w warszawskiej ASP na Wydziale Grafiki. Od 1999 r sprawuje kierownicze funkcje na wydziale, a od 2005 pełni funkcję Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Przede wszystkim jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów grafików. Uprawia grafikę warsztatową, malarstwo oraz rysunek. Sztuka grafiki jest chyba najbardziej złożoną i wymagającą dziedziną sztuk plastycznych. Niemal nieskończona ilość technik, ich mutacji, możliwości zastosowania najbardziej wyrafinowanych metod technologicznych sprawia, że osiągnięcie biegłości w grafice jest ogromnym wyzwaniem. A to dopiero warunek niezbędny i konieczny, ale nie wystarczający aby mówić o grafice artystycznej. Tu, do talentu, wyobraźni, intelektu i emocji kształtującej zdolność osiągnięcia artystycznego poziomu, potrzebne jest wsparcie mistrza i nauczyciela, którego twórczość nie ucieka od najważniejszych kwestii bytu i łączy tradycję z nowoczesnością. Oddajmy głos profesorowi: "Jak zachęcić studentów do zajmowania się tą dziedziną sztuki? Podstawową sprawą jest określenie zjawiska jakim jest grafika współczesna. Istotna staje się kwestia jak połączyć tradycyjny warsztat, techniki znane od stuleci z szybkim tempem współczesności "głodem obrazów", elektroniką wkraczającą w obszar sztuki. Ten zespół zjawisk może mieć, w moim przekonaniu, pozytywny wpływ na przyszłość grafiki artystycznej, stymulujący i kreujący nowe wartości. Młodzi ludzie są otwarci na nowości i gotowi do eksperymentowania. Połączenie tradycji z nowoczesnością, stworzenie nowego modelu pracowni graficznej jest szansą na powstanie nowej jakości w grafice artystycznej i twórczy rozwój tej dziedziny sztuki" /z wstępu do folderu wystawy/.

Efekty nauki, poszukiwań i odkryć młodych twórców oraz prace ich Mistrza można oglądać do 23 maja codziennie (za wyjątkiem niedziel) w godzinach 8.00 - 20.00 (soboty: 10.00-18.00).

W trakcie wernisażu prasę graficzną obsługiwał i fachowych uwag dotyczących warsztatu grafika udzielał p. Robert Kurzaj.


W wystawie udział biorą:
Prof. Andrzej Węcławski
Asystent mgr Mateusz Dąbrowski


Oraz studenci: Yauheniya Ahafonava, Paulina Bartnik, Edyta Bielańska, Justyna Cieślak, Aleksandra Dębniak, Wojciech Domagalski, Łukasz Dybalski, Filip Dziubek, Zofia Dziubińska, Anna Fijałkowska, Anna Filipczak, Roch Forowicz, Diana Gawronkiewicz, Tomasz Głowacki, Kamil Gorgoń, Bartosz Gregorek, Marta Ignerska, Anna Jędrzejec, Piotr Karski, Alicja Kobza, Katarzyna Kot, Maria Kowalska, Marta Madej, Urszula Markuszewska, Konrad Michałowski, Katarzyna Muranty, Dominika Naborowska, Aleksandra Nałęcz-Jawecka, Małgorzata Nowak, Marcin Nowicki, Jacek Ostaszewski, Aleksandra Owczarek, Anna Pelc, Mielana Podlch, Cezary Poniatowski, Marta Przybył, Łukasz Rajski, Paulina Rek, Kamil Rogóż, Iga Rotowska, Katarzyna Rozwodowska-Myjak, Łukasz Sawicki, Maria Siwek, Agnieszka Skopińska, Dorota Stefaniak, Włodzimierz Szymański, Hanna Talarek, Olga Udała, Joanna Walczykowska, Paweł Wernio, Karolina Witowska, Filip Zagórski, Maciej Zaród, Ernest Ziemianowicz.

Kuratorzy i aranżacja wystawy:
dr hab. Agnieszka Cieślińska-Kawecka i prof. Andrzej Węcławski.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
     
     
  
  

 

Wystawa czynna do 23 maja 2007

________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót