Spojrzenie na stolicę Warmii i Mazur

Wernisaż: 2014-03-27 18:00:00


27 marca otwarto w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie wystawę kuratorowaną przez dyrektorkę tejże instytucji, we współpracy z olsztyńskim poetą i publicystą Markiem Barańskim.
To wizualna opowieść o mieście nabudowywana za pomocą starych zdjęć, dokumentów, kadrów z filmów, dzieł sztuki artystów z regionu.
Jak podkreślają kuratorzy jest to wybór czysto subiektywny, nieco nostalgiczny. To autorskie spojrzenie na stolicę Warmii i Mazur, widzianej oczami zwykłego mieszkańca, a nie wystawa historyczna.
Ekspozycja w sali głównej BWA powstała dzięki udostępnieniu do jej organizacji zbiorów: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie, Radia Olsztyn, Gazety Olsztyńskiej oraz kolekcji prywatnych: Rafała Bętkowskiego, Tadeusza Burniewicza, Miłosza Hermanowicza, Elżbiety Piechockiej, Magdaleny Samulowskiej, Jakuba Smerka, Wacława Sobaszka, Tomasza Śrutkowskiego, oraz Elżbiety i Andrzeja Fabisiaków.

Dużą część ekspozycji zajmują zdjęcia. Przedstawiają np. stawianie "szubienic", czyli pomnika Ksawerego Dunikowskiego, czy gruzy Starego Miasta po przejściu Armii Czerwonej. Zobaczyć można także nagranie przedstawiające ustanowienie rekordu świata w trójskoku przez Józefa Schmidta w 1960 roku na Stadionie Leśnym. Są kadry z filmu „Stawka większa niż życie”, którego niektóre odcinki kręcono w Olsztynie. Są też fotografie najnowsze, dokumentujące np. radość mieszkańców po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. - Chcieliśmy zaprezentować historię miasta przez pryzmat najważniejszych postaci i wydarzeń z nim związanych - mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektorka BWA.

Galeria prac


Powrót