Samsung Art Master - wyniki III edycji konkursu



 




I miejsce - Karol Radziszewski,
kadry z nagrodzonego filmu "Plus/Minus"
 

Na tegoroczny konkurs Samsung Art Master napłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń z 22 uczelni artystycznych. Prace prezentowały różnorodne techniki - malarstwo, grafikę, rzeźbę, projekty instalacji multimedialnych, obiekty przestrzenne i filmy video. Młodych artystów oceniało Jury w składzie: Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka, Paweł Althamer, Magdalena Cielecka, Kazimiera Szczuka, Agata Bogacka, Piotr Najsztub, Marcin Krasny i Stach Szabłowski.

Pierwsze miejsce i nagrodę 15 tys. złotych Jury przyznało Karolowi Radziszewskiemu za film pt. „Plus/Minus”, drugie miejsce i 10 tys. złotych otrzymała Agata Groszek za film pt. „Bardzo dobry magister sztuki”, zaś trzecie miejsce i 5 tys. złotych przyznano Piotrowi Wysockiemu za film pt. „Ojczyzna”. Karol Radziszewski i Agata Groszek są ubiegłorocznymi absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś Piotr Wysocki jest studentem czwartego roku tej uczelni. Zgodnie z regulaminem Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia (sprzęt firmy Samsung): Małgorzacie Łuczynie, studentce Wydziału Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) za projekt „Start miasto - mój start w moim mieście”, Annie Marii Karczmarskiej, absolwentce ASP w Krakowie za projekt pt. „Trzynaście świętych dziewcząt” oraz Annie Molskiej, studentce ASP w Warszawie, za film pt. „Jesus loves me”. 

Marcin Krasny, kurator i krytyk współpracujący z Centrum Sztuki Współczesnej w uzasadnieniu werdyktu Jury napisał: „Najciekawszą dziedziną sztuki, jaką zajmują się dziś młodzi twórcy, jest video. Najliczniej zaś reprezentowane w konkursie malarstwo nie nadąża za współczesnymi problemami i wciąż powtarza motywy sprzed pięciu, a nawet pięćdziesięciu lat. Zwycięzca konkursu - Karol Radziszewski w filmie video „Plus/Minus” umiejętnie połączył dramatyczne, osobiste wyznanie z komentarzem dotyczącym ważnego społecznie problemu. Jury doceniło, że nie rezygnując z wnikliwości, z jaką podjął ten trudny temat, ukazał jednocześnie intymny autoportret w obliczu poważnego zagrożenia, jakim jest zarażenie wirusem HIV. Przy tym wszystkim jego praca zasługuje na duże uznanie za profesjonalizm warsztatowy i doskonałe wyczucie filmowej dramaturgii.

Drugą nagrodę Jury przyznało Agacie Groszek, która z dużym poczuciem humoru ukazała w filmie „Bardzo dobry magister sztuki” sposób funkcjonowania państwowego systemu edukacji artystycznej, sytuację, w której znajdują się młodzi absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, oraz stosunek do sztuki osób spoza środowiska artystycznego. Artystka sprawnie skomentowała te zjawiska, ironicznie ukrywając je pod płaszczykiem beztroskiego marzycielstwa.

Trzecią nagrodę również przyznano za film. Otrzymał ją Piotr Wysocki za video pod tytułem „Ojczyzna”, w którym odważnie i z dużą sprawnością ukazał sposób socjalizowania i przystosowywania młodych ludzi do sposobu myślenia w kategoriach narodowych. Nagroda przyznana została za krytycyzm, z jakim w dokumentalnej formie zaprezentował on mechanizmy przekształcania dziecięcej świadomości w sposób odpowiadający dorosłym.




II miejsce - Agata Groszek,
kadry z nagrodzonego filmu "Bardzo dobry magister sztuki"

Jury przyznało także trzy wyróżnienia: Małgorzacie Łuczynie za projekt przeznaczony do realizacji w przestrzeni publicznej „Start miasto - mój start w moim mieście”, Annie Marii Karczmarskiej za projekt „Trzynaście świętych dziewcząt”, sprytnie analizujący współczesną dewocyjność, oraz Annie Molskiej za przewrotny i zmysłowy film „Jesus loves me”, który balansuje pomiędzy niewinnością i bluźnierstwem, tworząc intrygującą przestrzeń niedomówienia i dwuznaczności.

Jury zdecydowało również, że na wystawie laureatów konkursu zaprezentowanych zostanie dodatkowo sześć prac zwracających uwagę dojrzałością i twórczym rozwinięciem poruszanej problematyki. Wśród nich znajduje się instalacja „Start” Marty Zdanowicz, której tematem jest siermiężna estetyka prowincjonalnych tęsknot za luksusem oraz kreowana przez naturalne procesy rzeźba „Spożycie” Katarzyny Ozgi. Na uwagę zasłużyły także dwie prace o tematyce malarskiej: „Ploter” Piotra Żurawia służący mechanicznemu przenoszeniu fotografii na płótno, oraz „Obrona malarstwa” Wojtka Wrońskiego. W aneksie do wystawy zaprezentowane będą ponadto prace Grzegorza Drozda „Komisja” oraz Szymona Gdowicza „En Medio”. Pierwsza z nich jest ciekawą próbą zdemistykowania porządku, jakim rządzą się konkursy artystyczne, z kolei druga ujawnia stan świadomości studentów i wykładowców polskich uczelni artystycznych.”

Uroczyste otwarcie wystawy laureatów konkursu Samsung Art Master i wręczenie nagród odbędzie się 19 maja 2006 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca.

     
wyróżnienie - Anna Molska, kadry z filmu "Jesus loves me"


Galeria prac


Powrót

Artinformacje
Serwis Informacyjny Artinfo.pl
biuro@artinfo.pl
Godziny otwarcia:
Inne wydarzenia Galerii
27 lutego - 03 marca
38. Międzynarodowe Targi...
W ARCO 2019 wzięły udział 203 galerie, tegorocznym…
21 - 23 września
WarsawByArt 2018 - Festiwal...
Już po raz drugi spotykamy się podczas WarsawByArt,…
08 września - 30 maja
Ząbkowska 9, odlatujemy! -...
Cała ze srebra, futurystyczna fasada kamienicy od kilku dni…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl