Samsung Art Master - CSW Zamek Ujazdowski




W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy prac nagrodzonych w trzeciej edycji konkursu Samsung Art Master. Wystawa prezentuje instalacje i filmy wideo młodych artystów - studentów i absolwentów najlepszych uczelni artystycznych w kraju. Tylko instalacje i filmy wideo, gdyż w roku bieżącym prace w tych technikach okazały się najlepsze - malarstwo pozostało daleko w tyle. Taka decyzja jury w składzie: Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka, Paweł Althamer, Magdalena Cielecka, Kazimiera Szczuka, Agata Bogacka, Piotr Najsztub, Marcin Krasny i Stach Szabłowski może budzić zdziwienie. Jednak po obejrzeniu wystawy wątpliwości znikają. 

Najwyżej oceniony na tegorocznym konkursie film “Plus/minus” Karola Radziszewskiego to intymny autoportret w obliczu zagrożenia zarażenia wirusem HIV. Jury doceniło umiejętne połączenie osobistych wyznań z komentarzem dotyczącym ważnego społecznie problemu, a także profesjonalizm warsztatowy i doskonałe wyczucie filmowej dramaturgii. W innym klimacie jest film Agaty Groszek “Bardzo dobry magister sztuki” - II miejsce w konkursie. Autorka w inteligentny i zabawny sposób ukazała państwowy system edukacji artystycznej i sytuację, w której znajdują się młodzi absolwenci ASP. Trzeci nagrodzony film to “Ojczyzna” Piotra Wysockiego, w odważny sposób demaskujący mechanizmy kształtowania dziecięcej świadomości w sposób odpowiadający dorosłym. Na wystawie można zobaczyć także trzy wyróżnione projekty: instalację w przestrzeni publicznej “Start miasto - start w moim mieście” Małgorzaty Łuczyny; projekt “Trzynaście świętych dziewcząt” Anny Marii Karczmarskiej ukazujący współczesną dewocyjność oraz balansujący na granicy niewinności i bluźnierstwa film “Jesus loves me” Anny Molskiej. 

Uzupełnieniem prezentacji jest sześć projektów konkursowych, które zdaniem jury zasługują na uwagę. Są to: instalacja Martyny Zdanowicz „Start” - transformacja łady w cadillaca przy użyciu domowych narzędzi i materiałów; kreowana przez naturalne procesy rzeźba “Spożycie” Katarzyny Ozgi; “Ploter” Piotra Żurawia - urządzenie służące mechanicznemu przenoszeniu fotografii na płótno oraz przewrotna praca Wojtka Wrońskiego zatytułowana „Obrona malarstwa”. W aneksie do wystawy prezentowana jest instalacja video „Komisja” Grzegorza Drozda będąca próbą zdemaskowania prac jury konkursu oraz film „En Medio” Szymona Gdowicza - analiza świadomości studentów i wykładowców polskich uczelni artystycznych. 

Na tegoroczny konkurs Samsung Art Master napłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń z 22 uczelni artystycznych. Prace prezentowały różnorodne techniki - malarstwo, grafikę, rzeźbę, projekty instalacji multimedialnych, obiekty przestrzenne i filmy video. Piątą część z nadesłanych prac, głównie malarstwo, ale także wideo, będzie można kupić na aukcji młotkowej, która odbędzie się 11 czerwca 2006 r. w CSW Zamek Ujazdowski. Kolejnych 100 prac znajdzie się na aukcji internetowej na Artinfo.pl, która w systemie aukcji stałych rozpocznie się 12 czerwca 2006 r. Dochód z obu aukcji przekazany zostanie na cele charytatywne, a konkretnie na wspieranie edukacji plastycznej dzieci z domów dziecka.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    



Karol Radziszewski, ur. 1980 w Białymstoku. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (prof. Jarosław Modzelewski, prof. Mirosław Duchowski, prof. Grzegorz Kowalski). Maluje obrazy i murale, rysuje. Autor instalacji, akcji i filmów wideo. Prowadzi bloga z polaroidowymi autoportretami. Współtworzy duet "Ute & Endi". Pomysłodawca i współtwórca Latającej galerii szu szu. Założyciel, wydawca i redaktor naczelny magazynu 'DIK Fagazine' (www.dikfagazine.com). Stypendysta Ministra Kultury (2002).

 
 
________________________________


Agata Groszek, ur. w Warszawie, 1977r. Edukacja: dyplom - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2005, promotorzy: Profesor Leon Tarasewicz (pracownia malarstwa), Profesor Grzegorz Kowalski (pracownia przestrzeni audiowizualnej). ASP w Warszawie - malarstwo (2001-2005); Akademie der Bildenden Kuenste, Stuttgart, Niemcy, stypendium (2003/04); ASP w Krakowie - malarstwo (2000/2001); ASP w Poznaniu - fotografia (1997/98).

 
________________________________


Piotr Wysocki
, urodzony w 1976 r. na "Ziemiach Odzyskanych". Student czwartego roku warszawskiej ASP, pracownia malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Aneks pracownia audiowizualna prof. Grzegorza Kowalskiego. Z braku pomysłu na życie zajmował się różnymi zajęciami. Był przemytnikiem, stolarzem, sprzedawcą fajerwerków, handlarzem landschaftami, próbował także założyć rodzinę. Przed podjęciem studiów przez około trzy lata siedział jako pustelnik w Drawskiej puszczy, gdzie razem z psem i kotem nic nie robił. Na dzień dzisiejszy maluje, ponieważ w to nie wierzy, nie rysuje, ale robi instalacje, akcje i filmy wideo. Współtwórca Klubu Jagiellońska, o którym krążą sprzeczne opinie, a także w ostatnim czasie współzałożyciel Międzywydziałowego Koła Naukowego "Kwadrat" przy Wydziale Malarstwa.

 
________________________________


Małgorzata Łuczyna
, ur. 14.10.1980r. Edukacja: od października 2005 - pobyt na stypendium w ramach wymiany studenckiej Socrates-Erasmus, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, wydział grafiki; 2001 - nadal - Uniwersytet A. Mickiewicza, Wydział Pedagogiczno - Artystyczny, Kalisz, kierunek: edukacja artystyczna, sztuki plastyczne; 1999 - 2001 - Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury, Kalisz, technik animator kultury, specjalizacja: taniec współczesny.

 
________________________________


Anna-Maria Karczmarska
, ur. 14 maja 1981r. w Rejowcu Fabrycznym. Edukacja: 2000 - 2005: studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Pracownia Malarstwa prof. Andrzeja Bednarczyka - II Pracownia Interdyscyplinarna adj. Zbigniewa Sałaja i adj. Grzegorza Sztwiertni; 2002 - 2003: stypendium naukowe Sokrates/Erazmus w Accademia di Belle Arti w Mediolanie - Pracownia Malarstwa prof. Diego Esposito,  Pracownia Scenografii prof. Tiziany Campi; 2003 - 2005: studia w Pracowni Animacji prof. Jerzego Kuci (ASP Kraków); 2003 - 2004: studia na specjalizacji Scenografia (ASP Kraków); 2005: Dyplom pt. "Działania na zbiorach", II Pracownia Interdyscyplinarna, ASP Kraków.

 
________________________________


Anna Izabela Molska
, ur. 06.03.1983 r. w Prudniku. Edukacja: studentka III roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierunek: rzeźba; 2005 - Stypendium Erasmus-Sokrates, Stuttgart, Niemcy.

 

 

 

Wystawa czynna do 4 czerwca 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót