Roman Modzelewski - wystawa w Galerii PROGRAM




W Galerii Program 23 października 2002 otwarto wystawę zmarłego przed kilku laty wybitnego artysty Romana Modzelewskiego. Jego twórczość, od początku drogi artystycznej, była w kręgu eksperymentalnej sztuki awangardowej. Artysta malarz, ale także w równym stopniu twórczy projektant. Na wystawie można obejrzeć prace malarskie powstałe w latach 40-tych i 50-tych. Abstrakcyjne martwe natury i pejzaże.
Obecne są też prace przestrzenne - rzeźby wykonane z metalu i kompozytów tworzyw sztucznych. 
  
  
 
Jest też obecny legendarny dla polskiego designu model fotela wykonany z masy plastycznej przed z górą czterdziestu laty. Roman Modzelewski w swej drodze artystycznej ciągle szukał sposobów rozwiązywania problemów: koloru, faktury, materii i utylitarnej funkcjonalności. Pracował na wielu polach sztuki, także i w wymiarze dydaktyczno - pedagogicznym. Prezentowana wystawa przybliża nam jego dorobek i pozwala odczuć siłę osobowości tego artysty.



 
      

 
 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  


 

 

 

 
  

 Nota biograficzna:

 
Roman Modzelewski - urodził się w 1912 r w Łoździejach na Litwie Kowieńskiej, zmarł w 1997 r w Łodzi. Studia w warszawskiej ASP w pracowniach Felicjana Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1946 r. W 1937 r wziął udział w ekspozycji polskiego malarstwa na Wystawie Światowej w Paryżu. Po wojnie współorganizował i zakładał w Łodzi uczelnię artystyczną - obecną Akademię Sztuk Pięknych. Z łódzką uczelnią związany był przez 37 lat. Był tam profesorem i pierwszym rektorem z wyboru. W 1956 r, w Łodzi, wziął udział w wystawie Grupy Łódzkich Plastyków obok Stanisława Fijałkowskiego, Lecha Kunki, Antoniego Starczewskiego, Teresy Tyszkiewicz i Stefana Wegnera. Na początku malował pod wpływem impresjonizmu. Eksperymenty z formą i kolorem zainicjowały kierunek określony przez Strzemińskiego jako solaryzm. W tym okresie malował abstrakcje z zawartymi w nich aluzjami do rzeczywistości. W latach 40-tych i 50-tych rozpoczął cykl prac interpretujących zagadnienia późnego kubizmu. Były to barwne i fakturowe kompozycje. Poszukiwania pozostające w kręgu abstrakcji, geometrii, związane z fakturą w obrazie, towarzyszyły całej, późniejszej twórczości artysty. Równie ważną rolę w jego artystycznych dokonaniach miały prace projektowe. Był jednym z pierwszych artystów w Polsce, którzy eksperymentowali w połowie lat 50-tych z tworzywami sztucznymi. W 1957 r zaprezentował prototyp dwóch foteli wykonany z udziałem tworzyw sztucznych. W 1961 r opatentował model fotela całkowicie wykonany z tego materiału. Model ten zyskał uznanie Le Corbusiera, propozycje wdrożenia produkcji seryjnej na Zachodzie nie miały jednak żadnych szans powodzenia w ówczesnej Polsce. W 1966 r podjął się opracowania jachtu z tworzywa. W drugiej połowie lat 70-tych zaprojektował i wykonał jacht "Amulet", w latach 80-tych stworzył jego morską wersję - jacht "Talizman". Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą / m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum w Wiedniu/ oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych.

    

Wystawa czynna do 8 listopada 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót