Rok w PROGRAMIE - podsumowanie roku 2002



 
Galeria Program, jak piszą o niej jej twórcy w zaproszeniu na wernisaż, jest otwarta na "nowe zjawiska w sztuce, poszukiwania nowoczesnej formy wyrazu oraz nowych metod komunikacji, a także na sztukę komentującą i zaangażowaną w dzisiejszy świat". 
Galerii bliska jest sztuka współczesna, szczególnie abstrakcyjna, ale chętnie pokazywane są też prace z nurtu historycznej tradycji obrazu czy awangardy. Potwierdzeniem tego są liczne wystawy, jakie miały miejsce w Programie w ubiegłym roku, takich artystów jak: neoawangardzisty J. Truszkowskiego, symbolistki B. Biskupskiej, kolorysty J. Dobkowskiego, rzeźbiarza, pop- i op-artysty Wł. Hasiora, minimalisty W. Łazarczyka, jednego z założycieli Gruppy – M. Sobczyka czy wreszcie abstrakcjonisty P. Susida. Wystawa prac wspomnianych artystów odbyła się pod zbiorowym tytułem „Oversize” i, jak piszą twórcy galerii, "stanowiła swego rodzaju manifest galerii przeciwko pragmatyzmowi i komercjalizacji zarówno sztuki jak i wszelkich przejawów życia i społecznej aktywności".
 
 
Inną zbiorową wystawą była prezentacja twórczości malarzy, akcjonistów, warszawskiej grupy artystycznej z lat 80. - „Gruppa”, w skład, której wchodzili tak wybitni artyści jak M. Sobczyk, R. Woźniak, R. Grzyb, P. Kowalewski, J. Modzelewski i W. Pawlak.
 



Wystawa „Dzieci, artyści, ladacznice, biznesmeni”, to jeszcze jedna zbiorowa prezentacja spod znaku GRUPPAŁÓDŹKALISKA (A. Świetlik, R. Grzyb, P. Kowalewski) będąca zwieńczeniem dwuletniego projektu artystyczno-edukacyjnego.
 
Liczne wystawy indywidualne obejmowały ekspozycje: czołowego konstruktywisty awangardy, unisty Władysława Strzemińskiego – rysunki, projekty i szkice z lat 30. i 40.; wystawa „Liryka abstrakcji” Anny Cyronek-Kalinowskiej, będąca retrospektywą twórczości artystki; ekspozycja dzieł Bożenny Biskupskiej „Wytyczanie obrazu” będących efektem materiałowej i przestrzennej fascynacji artystki; wystawa Romana Modzelewskiego – malarza i projektanta, obejmująca twórczość artysty od lat 40. do śmierci, gdzie ujawniają się poszukiwania Modzelewskiego w obszarze abstrakcji i geometrii; ekspozycja Włodzimierza Pawlaka (członka „Gruppy”) zatytułowana „Ćwiczenia duchowe” będąca niejako intelektualnym portretem artysty „wpisanym” w jego ostatnie prace i przemyślenia; wreszcie, wystawa ekspresjonisty Eugeniusza Markowskiego w 90. rocznicę jego urodzin prezentująca prace malarskie z ostatnich 25. lat działalności artysty.


W galerii jest również miejsce na debiuty artystyczne, czego dowodem była wystawa dyplomu Artura Koryckiego, absolwenta ASP w Warszawie.
Galeria Program charakteryzuje się działalnością o dużej wartości wystawienniczej, animuje wymianę myśli dotyczącą zjawisk w sztuce nowoczesnej a w sferze ambicji jej twórców leży "pomoc w aranżacji wnętrz, gdzie obraz i każde dzieło sztuki, są traktowane jako dobra wyjątkowe o najwyższej wartości". 

„Rok w Programie. Prezentacja wystaw” jest ciekawą retrospektywą minionego sezonu wystawienniczego w Galerii Program i pozostaje tylko życzyć kolejnego tak udanego i bogatego w zjawiska artystyczne roku 2003. 

 

    
 

 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 

    
 
   

   
 
   
  
 
   
  
 
   
  
 
   
 
   
 
     
 
   
   

    
 
Wystawa czynna do 5 kwietnia 2003
   
  
Tekst i zdjęcia: Łukasz Wójcicki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl

 



Galeria prac


Powrót