Robakowski - Obrazy energetyczne w Promocyjnej




11 grudnia 2002 r w Galerii Promocyjnej otwarto wystawę twórczości Józefa Robakowskiego pt. OBRAZY ENERGETYCZNE.
Otwarcie wystawy połączono z wręczeniem Józefowi Robakowskiemu corocznej Nagrody kwartalnika EXIT za 2002 r. 

Kwartalnik artystyczny EXIT poświęcony jest prezentacji nowej sztuki w Polsce. Wychodzi od 1990 r. Laureatami Nagrody EXIT byli: Eugeniusz Markowski, Wojciech Prażmowski, Jerzy Truszkowski, Leszek Golec&Tatiana Czekalska i w ubiegłym roku - Jarosław Modzelewski.
 
 
Józef Robakowski otrzymał Nagrodę za to, że jest "..Artystą, od lat potrafiącym skłonić odbiorcę swojej sztuki do głębokiego zastanowienia się nad sobą w kontekście historii i teraźniejszości". 
Nagrodą jest statuetka autorstwa rzeźbiarza, Sylwestra Ambroziaka. Nagrodę wręczył redaktor naczelny EXIT Jacek Werbanowski. Dzieło artysty i jego postać przybliżył gościom wieczoru Marek Grygiel.
 
Wystawa pokazuje wybrane prace artysty dokumentujące jego drogę twórczą. Obecne są słynne Fotografie Astralne oraz najnowsze dzieła powstałe w eksperymentalnych technikach termicznych nazwane Termogramami.



Opisywanie twórczości Józefa Robakowskiego nie jest łatwym zadaniem. To trzeba zobaczyć i postarać się - bardziej może odczuć - niż zrozumieć.
 
Artysta mówiąc o swoich ostatnich pracach podkreślił ich "bezinteresowność". Zwrócił się do licznie przybyłych artystów z prośbą - apelem, aby pamiętali o spontaniczności, energii, radości życia - "..Więcej szajby i niech każdy robi tylko to, co go naprawdę interesuje". To przesłanie zostało przyjęte z entuzjazmem. Nam bardzo się spodobało, sądzimy, że byłoby dobrym życzeniem na nowy, 2003 rok.
 

 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  


 

 
 

 
  

 Nota biograficzna:

 

Józef Robakowski - urodził się w 1939 r. w Poznaniu. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku historii sztuki i muzealnictwa oraz na Wydziale Operatorskim PWSFT w Łodzi. W latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. Od 1995 ponownie pracuje na tej uczelni. Współzałożyciel eksperymentalnych grup artystycznych, m.in.: OKO (1960), STKF PĘTLA (1960 - 1966), ZERO-61 (1961-1969), KRĄG (1965-1967) oraz powołanego w 1970 r. w Łodzi zespołu Warsztat Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). Autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych oraz animator wielu akcji artystycznych. Eksperymentator w dziedzinie fotografii, twórca techniki termogramów - gorących obrazów. Laureat nagrody EXIT za rok 2002.

    
Wystawa czynna do 5 stycznia 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót