Rewolucja surrealistyczna - Surrealiści w Pompidou




Do 24 czerwca 2002 oglądać można w paryskim Centrum Georges Pompidou wystawę retrospektywną poświęconą surrealistom. „Rewolucja surrealistyczna”, bo tak nazywa się wystawa – jest największą ekspozycją jaką w ciągu ostatniego trzydziestolecia zorganizowano jednemu z najciekawszych nurtów sztuki XX wieku.

Ponad 600 dzieł blisko 60-ciu artystów: od Salvadora Dali, przez René Magritte’a, Joana Miro, Maxa Ernsta, Alberto Giacometti’ego, Man Ra’y, Giorgio di Chirico po Pablo Picassa – artyści, którzy miedzy przedwojennym dwudziestoleciem a końcem lat 40-tych tworzyli w imię, „automatyzmu psychicznego [...] i dyktando myśli pod nieobecność wielkiej kontroli rozumu, bez jakichkolwiek założeń estetycznych bądź moralnych” – jak definiował surrealizm jego duchowy ojciec, francuski poeta, prozaik i eseista, André Breton. Surrealizm miał być reakcją na niszczący wpływ „racjonalizmu”, który doprowadził kulturę i politykę europejską do okropności i absurdu I wojny światowej. 
Nie zabrakło oczywiście Luisa Bunuela, którego fragmenty filmu „Złoty wiek” z 1930 można obejrzeć w hollu prowadzącym do ekspozycji.
 
 
Wszystko to oczywiście po odczekaniu w godzinnej kolejce. Dodatkową atrakcję stanowi miejsce ekspozycji, zainstalowane na 6-tym piętrze paryskiego Beaubourgu, skąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na unikalne paryskie dachy. Idealne miejsce, aby po obejrzeniu wystawy – kontemplować odpowiedzi na pytania o wpływ surrealistów na sztukę współczesną: od instalacji, przez wideo-dyski, po reklamę… 
 
 
Ceny biletów: 8.5 EURO (6.5EURO – ulgowy).
Katalog (440 stron) – 56 EURO.
 

Zapraszamy na wystawę do Paryża!

Wybrane prace:



Galeria prac


Powrót