Relacja z 65 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków REMPEXu




Dnia 27 lutego 2002 w Salonie Aukcyjnym REMPEXu odbyła się kolejna, już 65 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków. Tradycyjnie, dobrze przygotowana oferta aukcyjna przyciągnęła liczną publiczność.

Na aukcji zaprezentowano bogatą ofertę rysunków i grafiki. Z 24 wystawionych prac sprzedanych zostało 12 (w tym 2 pozycje warunkowo).
Bardzo ciekawa grafika Michała Gorstkina Wywiórskiego - "Motyw wiejski" została sprzedana za 8700zł, przy cenie wywoławczej 8000zł. Żywa licytacja towarzyszyła także pracy Stanisława Kaczora-Batowskiego. Ten miły dla oka rysunek przedstawiający "Szarżę ułańską" został sprzedany z ponad dwukrotnym przebiciem - za 1300zł

 
Malarstwo jak zawsze było najliczniej prezentowaną kategorią. 
Spośród wielu ciekawych prac, na uwagę zasługuje "Zwiad" autorstwa Jana Rosena. Został on sprzedany za cenę 28.000 zł po dość długiej i ciekawej licytacji, mającej początek przy cenie 12.000zł.
Duże zainteresowanie wśród publiczności aukcyjnej wywołał także zbiór 9 kart ze szkicownika nieokreślonego malarza polskiego z XX wieku. Wszystkie plansze ze szkicami kompozycji uzyskały cenę 4700zł, przy wywołaniu na poziomie 2500zł.
Nie sprzedano natomiast obrazów Jacka Malczewskiego - "Wędrowcy" oraz "Autoportret we wnętrzu". Podobna sytuacja miała miejsce z pracami Juliana Fałata - "Bystra zimą" (cena wywoławcza 25.000zł) oraz obraz "Bociany", który był prezentowanym również na okładce katalogu. W przypadku tego drugiego, cena wywoławcza 140.000 zł po obniżeniu do wysokości 90.000zł również nie zainteresowała nikogo z uczestników aukcji. Szkoda, jest to na pewno interesująca i bardzo wartościowa praca tego artysty.
 
 
 
Również ładna praca Meli Muter zatytułowana "Port Rybacki w San Tropez" z1921 roku nie znalazła nabywcy. Praca ta niewątpliwie godna jest uwagi i zastanowienia się.
Jedyną pozycją, z grupy o wysokim poziomie wyceny, okazała się praca Jana Rubczaka "W porcie", którego marynistyczny pejzaż został sprzedany po cenie wywołania - za 50.000zł.
 
 
 
Dom Aukcyjny Rempex zaprezentował ostatnio bardzo dużą kolekcję portretów z kolekcji w Żywcu. Właściwie już pozostałość po tej ofercie reprezentowana przez "Portret cesarza Karola VI jako arcyksięcia" autorstwa nieokreślonego malarza pierwszej połowy XVIIIw. została sprzedana za cenę 15.000zł. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tego typu malarstwem.
Podsumowując wyniki aukcyjne dla malarstwa nasuwa się komentarz, iż prace, które są nawet bardzo atrakcyjne i prezentujące dobre malarstwo, coraz trudniej znajdują nabywców jeśli ich cena osiąga pułap powyżej 50.000zł. Nie pomaga w tym przypadku nawet znaczna obniżka ceny wywoławczej do poziomu warunkowych transakcji. Trudno jest wiec powiedzieć, czy problem leży jedynie po stronie wygórowanych oczekiwań ze strony właścicieli obiektów. Niestety w tym przypadku siła popytu była za słaba, aby udźwignąć nawet mocno przecenione prace wybitnych twórców.
 
 
Sztuka współczesna od bardzo długiego czasu prezentowana na aukcjach przez Dom Aukcyjny REMPEX niestety nie sprawiła niespodzianki. Tradycyjnie poziom sprzedaży nie odzwierciedla atrakcyjności oferty. Wiele ciekawych prac zupełnie nie spotkało się z zainteresowaniem. Jedynie Jan Wodyński - "Mostek opuszczony przez ludzi" znalazł nabywcę za cenę 3300zł w drodze sprzedaży warunkowej. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku płótna Jana Szancenbacha - "Pasjans". Obraz został sprzedany - również warunkowo, za cenę 11500zł.
  
  

 
Rzemiosło otworzyła silnie reprezentowana grupa rzeźb z drewna lipowego. Nabywców znalazł Amor (poz. 401), Św. Franciszek z Asyżu (poz. 403), Myśliwy z zającem (poz. 404) oraz Św. Sebastian (poz. 405). Wszystkie pozycje nie osiągnęły jednak swoich cen wywoławczych - ich sprzedaż nastąpiła w trybie warunkowym. Będą one zatem podlegały dalszym negocjacjom pomiędzy nabywcami a właścicielami.
Zainteresowaniem cieszyły się także figurki z alabastru i brązu patynowanego. Jednak w przeważającej większości zawierane były transakcje warunkowe. Jedynie figurka Wilhelma Fritscha przedstawiająca konia, została sprzedana po kilkukrotnych przebiciach za cenę 3700zł - jej cena wywoławcza to 2000zł (poz. 415). Magdaleny Gross figurka "Kąpiącej się" znalazła nabywcę po cenie wywołania, czyli 6000zł (poz.427)
Dużą niespodziankę sprawiła rzeźba Stanisława Jackowskiego - Tańcząca, która sprzedana została za cenę 25.000zł (poz. 431)
  
 
 
Z porcelany na uwagę zasługuje warunkowa sprzedaż wazonu dekoracyjnego za 26.000zł. Jest to miśnieński, wysoki (86cm) wazon z plastyczną dekoracją, ozdobiony herbami Polski i Litwy. Swojego nabywcę znalazł także równie okazały wazonik z Czech, z pierwszej płowy XXw - osiągnął on cenę 3300zł (wywoławcza: 2300zł)
Wśród sreber na uwagę zasługuje sprzedaż za 14.000zł pary lichtarzy barokowych, dzieła berlińskiego złotnika, tworzącego przed poł XVIIIw. 
Jedyna mapa na aukcji - mapa Polski i Litwy z pocz. XVIIIw. została sprzedana za 2800zł (cena wywoławcza: 2600zł, poz. 707)
 
 
 
 
 
W dziale mebli nie odnotowaliśmy żadnych nieoczekiwanych zwrotów w trakcie licytacji. Na uwagę może zasługiwać Bureau-plat w manierze Ludwika XV - wolnostojące biurko z 2 poł. XIXw., które uzyskało warunkową transakcje za cenę 42 tysięcy złotych.
 
 
 
 
Podsumowując można zauważyć, ze po raz kolejny sprawdził się przyjęty przez Dom Aukcyjny REMPEX system licytacji - polegający na możliwości licytowania obiektów, z poziomu niższego niż cena wywoławcza, jeśli poziom ten nie spotyka się z aprobatą wśród publiczności. Z reguły liczba sprzedanych w ten sposób obiektów przekracza wielkość sprzedaży w systemie tradycyjnym. Dalsze negocjacje, którym podlegają przedmioty warunkowo sprzedane, kończą się w większości przypadków uzgodnieniem ceny satysfakcjonującej zarówno sprzedającego jak i kupującego. A niewątpliwie oznacza to sukces dla domu aukcyjnego. Jest to na pewno jeden ze sposobów, który pozwala na doprowadzenie do zawarcia przyzwoitej liczby transakcji na aukcji, mimo słabej kondycji rynku, a zwłaszcza jego strony popytowej.

 
Zobacz także: 
Katalog i wyniki 65 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków
     
  
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót