Rafał Olbiński - Don Giovanni - wystawa w Rempexie




20 grudnia 2002 Dom Aukcyjny REMPEX w swojej nowej siedzibie na ul. Karowej w Warszawie rozpoczął wystawę prezentującą prace Rafała Olbińskiego.
Wernisaż otwierający wystawę miał zdecydowanie inny charakter niż dotychczas byliśmy do tego przyzwyczajeni. 
Można śmiało powiedzieć, że był on wykładem poprowadzonym przez samego artystę, który nieprzerwanie przez 90 minut opowiadał publiczności o swojej drodze do sukcesu. Była to niewątpliwie uczta dla wszystkich sympatyków twórczości Rafała Olbińskiego i niepowtarzalna okazja poznania całej historii jego kariery artystycznej.
  
  
 

 
 
Cała opowieść została przygotowana w profesjonalny sposób w postaci multimedialnej oprawy - pokaz ponad 100 slajdów najróżniejszych prac opatrzony został słownym komentarzem artysty. 
Był to wykład niewątpliwie bardzo długi, jednak tak interesujący, ze wszyscy zgromadzeni gości na stojąco wysłuchiwali doskonałych opowieści i anegdot związanych z każdą z prac. Jedynie zmiany magazynków ze slajdami były momentem dla oklasków w podziękowaniu za kolejne porcje wrażeń.
 
 
 
 
Dzień otwarcia wystawy - 20 grudnia, dla Rafała Olbińskiego nie jest przypadkowy. Tego właśnie dnia, 20 lat temu, miał on wsiąść w samolot i przylecieć do Polski na święta. Jednak dobrze znane nam wszystkim okoliczności w kraju zatrzymały go w Ameryce. Ta decyzja wywarła ogromny wpływ na dalsze losy artysty. 
Rafał Olbiński w trakcie swojego wykładu, prezentacji, bardzo obrazowo opowiada o tamtych czasach, kiedy borykał się z brakiem pieniędzy i walczył o to, aby został zauważony, aby jego prace mogły dać mu środki na życie. 

Cała historia zdobywania kolejnych szczebli sukcesu zawodowego została bardzo sprawnie opowiedziana przez Olbińskiego. Na swoich slajdach prezentował historię począwszy od pierwszych okładek w takich magazynach jak TIMES, NEWSWEEK, DER SPIEGEL, BUSINESSWEEK czy NEW YORK TIME MAGAZINE, aż do tak wielkich wydarzeń jak np. zdobycie pierwszego miejsca w konkursie "New York Capital of the World" w 1995r., któremu przewodniczył Rudolf Guliani, czy też zdobycie międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku w 1994 i nagrody za najlepszą brytyjską ilustrację (Best of British Illustration)



Oglądając prace Olbińskiego zauważyć można powtarzające się motywy - bywają to statki, morza, zamki, okna, jeźdźcy na koniach, drogi w formie zwijających się wstęg. Zdecydowanie najczęściej występującym elementem kompozycji, są nagie kobiety, co jak sam artysta przyznał, są wynikiem zafascynowania malarstwem Velazqueza. Wzory dla swoich prac artysta czerpał także bardzo często z malarstwa Maneta oraz Picassa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
To co przyciąga i fascynuje w pracach Olbińskiego to niezwykły sposób przekazywania głębszych treści poprzez prosty obraz. 
Wszystkie prace niosą ze sobą ukryte przesłanie lub myśl, nie koniecznie wynikającą z samej ilustracji. Artysta często bawi się skojarzeniami i wciąga oglądającego w zabawy umysłowe.
Olbiński nie ukrywa, ze pod tym względem odbiorcy w Europie są znacznie bardziej lotni, przez co i prace powstałe na Starym Kontynencie są ciekawsze, nie traktują rzeczy wprost.
  
 
 
 
  
Wystawie towarzyszy katalog pt. "Olbiński maluje Mozarta", który jest zbiorem ilustracji do scenografii opery Don Giovanni, zamówionej przez Philadelphia Opera Company.
Na zakończenie artysta przyznał, ze jest w Polsce nie przypadkiem. Pracuje obecnie nad nową scenografią - do opery Rossiniego. Zaprezentował także, nigdzie dotąd nie publikowaną, jedną z prac, będącą projektem do tej właśnie opery. Artysta o całym projekcie mówi jako o swoim największym wyzwaniu - a sam fakt tworzenia w Polsce dodatkowo go mobilizuje.









Wystawa połączona jest ze sprzedażą wybranych prac. Jednak bez względu na możliwość zakupu, serdecznie zapraszamy na wystawę, której obejrzenie sprawi dużo radości i będzie z pewnością mile spędzonym czasem...





 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  


  
  
  
  
  
  
  

 
  

 Nota biograficzna:

 

Rafał Olbiński
- urodzil sie w Kielcach. Ukończył wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, ale deskę kreślarską porzucił na rzecz malarskich sztalug. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce zdobył sławę jako malarz, grafik i designer. Największe uznanie przyniosły mu plakaty i ilustracje. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród. Zwyciężył m. in. w konkursie rozpisanym w 1995 r. przez władze Nowego Jorku na plakat reklamujący to miasto jako stolice świata. Jury przewodniczył burmistrz miasta, Rudolf Giuliani. W 1996 r. zdobył nagrodę Stefan Dohanos Award za najlepsze malarstwo na corocznej wystawie Society of Illustrations.
Dzieła Olbińskiego znajdują się m. in. w: National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute i Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace w Japonii a także u prywatnych kolekcjonerów w USA, Japonii i całej Europy. Ilustracje artysty ukazują się w licznych magazynach. Projektuje okładki dla "Time", "Newsweek", "Der Spigel" oraz plakaty operowe czy reklamy dla wielkich zachodnich koncernów. Od 1885 r. wykłada w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.

    
Wystawa czynna do 12 stycznia 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót