Rafał Latoszek - Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny




Minął zaledwie tydzień od poprzedniego wernisażu w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny, a już zaprosiliśmy na kolejną wystawę. Powodem takiego tempa jest trwający III Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej. Cała Fabryka została opanowana przez fotografię. W parterowych przestrzeniach galerii oraz w teatralnym foyer eksponowane są zdjęcia twórców zrzeszonych w Kolektywie Fotografów Visavis.pl, natomiast na piętrze w sali plenarnej znalazła się kolejna nasza fotograficzna ekspozycja, prezentująca portrety autorstwa Rafała Latoszka. 

Latoszek na codzień realizuje zdjęcia na zlecenie agencji reklamowych i kolorowych magazynów, przede wszystkim o tematyce kobiecej. Fotografie, jakie wykonuje muszą w swoim założeniu schlebiać modelom i podobać się czytelnikom. Powstają przy udziale dużej ekipy, w skład której wchodzi wizażysta, stylista, fryzjer. Są kolorowe i uwodzą "tanim" blichtrem, jaki oglądać chcemy w mediach. Trudno się dziwić, że takie warunki nie zaspokajają wysokich ambicji utalentowanego twórcy. Dlatego Rafał tworzy wiele zdjęć prywatnie, z własnej potrzeby, i do niedawna - do szuflady. Bohaterami zdjęć realizowanych na własne zamówienie czyni przede wszystkim mężczyzn. Realizuje je klasycznie, analogowo. Tworzy czarno-białe portrety, których modele pokazują prawdziwą twarz, nie zdobioną wysiłkiem wizażyski, a jedynie modelowaną światłem. W portretach Latoszka nie ma pochlebstwa, ale nie ma też i ironii. Jest natomiast widoczne niezwykłe porozumienie, jakie wiąże twórcę i modela. Bohaterowie Rafała Latoszka to osoby znane, choć nie z tego że są znane, a ze swojej wybitnej działalności na polu literatury, muzyki czy sportu. To ludzie bardzo zajęci, dla których pozowanie i pokazywanie się w mediach jest raczej uciążliwością niż elementem zawodu. Poświęcają swój czas Latoszkowi w uznaniu jego kunsztu fotografa, a także dlatego, co wielokrotnie podkreślają, że sesje z nim są doświadczeniem szczególnym, wzbogacającym obie strony tej niemal intymnej relacji. Efekty są wyjątkowe - fotografie Latoszka przekazują prawdę o człowieku, a czasami także uchylają rąbka tajemnicy jego twórczości. 

Wernisaż wystawy jak zwykle zgromadził wiele osób, także spośród portretowanych. Autor zdjęć niestrudzenie odpowiadał na pytania widzów, jak udaje mu się osiągać tak wysublimowane efekty świetle i budować tak niezwykłe relacje z modelami. Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin, ale to już nas nie dziwi, a ciągle sprawia ogromna przyjemność.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Rafał Latoszek, lat 33, urodzony w Warszawie, jest absolwentem Pańtwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ma na swoim koncie ponad sto portretów ludzi kultury i sztuki oraz osób publicznych. 
Swoje zdjęcia publikował m. in. w "Twoim Stylu", "Pani", "Urodzie", "Marie Claire", "Madame Figaro", "Zwierciadle" i "Playboy'u".
Przeprowadza sesje zdjęciowe dla wytwórni płytowych takich jak Pomaton EMI oraz Sony Music Polska. Jest autorem zdjęć, które ukazały się na płytach m. in. Ryszarda Rynkowskiego, Justyny Steczkowskiej i Pawła Deląga, Mirka Czyżykiewicza, zespołu Myslovitz, Harlem i Stare Dobre Małżeństwo.
Pracował dla agencji reklamowych Grey, Coroprate Profiles DDB, Upstairs Young & Rubican, D'Arcy, Martis, Testa Communications oraz Red 8.
Współpracuje również z warszawskimi teatrami. Jego fotografie ze spektakli widnieją w gablotach i na plakatach Teatru Narodowego, Teatru Syrena, Studio czy Komedia. Na początku 2006 roku podjął współpracę z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny.
Od 1996 roku stale współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum.
W 1996 roku otrzymał drugą nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za cykl zdjęć w kategorii kultura. Rok później prezentując portret Janusza Gajosa został już głównym laureatem Konkursu. W 2004 roku miesięcznik "Playboy" przyznał mu trzecie miejsce w konkursie Fotoerotica.
Jego prace były wystawiane m. in. w Starej Galerii ZPAF w Warszwie, Centrum Civitas Christiana w Warszawie, w Galerii "Rybie Oko" w Warszawie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych "Pałacyk" w Warszawie, na Wystawie Teatrów Warszawskich „Teatr pod Pałacem” i na III Festiwalu Fotografii "Widzi się" w Nowym Sączu.

Wystawa czynna do 22 kwietnia 2007




























________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót