Poetyckie obrazowanie
Wernisaż: 2013-07-19 18:00:00
19 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy dwóch artystów fotografików - Tomasza Sobieraja i Leszka Żurka. Wernisaż rozpoczął się od przemowy kuratora ekspozycji Krzysztofa Jureckiego. Zaprezentował on sylwetki twórców oraz opowiedział o ich przypadkowym spotkaniu, które stało się impulsem do powstania prezentowanej wystawy. Ekspozycja ma przede wszystkim unaocznić interesujący problem, który należy do kategorii powidoku oraz techniki i estetyki montażu
Obaj artyści, którzy wcześniej się nie znali, wykonują czarno-białe fotografie w technice podwójnej lub kilkukrotnej ekspozycji. Ich zdjęcia są bardzo podobne w sensie poetyckim i wizualnym dzięki czemu doskonale przenikają się i uzupełniają. Ich poetyki obrazowania są bliskie, ponieważ obaj tworzą w bardzo zbliżonym klimacie artystycznym i mają podobne cele twórcze.
Obrazy z cyklu Po-widoki - jak sam mówi o nich artysta - stanowią rodzaj fotografii pamiątkowej, osobistego dziennika z podróży do miejsc nieodległych (…) Są próbą zapisu widoków zastanych i tych zapamiętanych z przeszłości, tak jak w przypadku zapamiętanych na siatkówce oka silnych wrażeń świetlnych nakładających się na to, co aktualnie obserwowane. Po-widoki stanowią wyraz chęci zatrzymania tego krótkotrwałego wrażenia.
Obiekty banalne Sobieraja powstały w skutek przenikania się wizerunków przedmiotów całkowicie wyzbytych podobieństwa. Są to z jednej strony zużyte, zdegradowane, porzucone, zbędne przedmioty pochodzenia antropogenicznego, a z drugiej zaś struktury naturalne – liście i rośliny. Dzięki umiejętnemu ich połączeniu martwe, banalne w swej istocie obiekty zyskały cechy indywidualne, nabrały walorów estetycznych.
Według Jureckiego„ekspozycja jest refleksją na temat przekroczenia granic konwencjonalnej fotografii, na rzecz poszukiwania jej alternatywnych wobec obrazu cyfrowego rozwiązań i przede wszystkim odnalezienia jej poetyckiej wyobraźni, która w przypadku Sobieraja i Żurka jest najważniejsza.
Powrót