Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota

Wernisaż: 2011-01-06 18:00:00
Wystawa Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota prezentowana w Muzeum Literatury na warszawskim Rynku Starego Miasta prowokuje widza do przeżycia wyprawy Mędrców ze Wschodu, przemierzania drogi, którą można pokonywać wciąż na nowo, współcześnie.

Pomysłodawcy wystawy, kurator Łukasz Kossowski i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz zainspirowani wierszem Thomasa Sterna Eliota Podróż Trzech Króli (1927) 
w przekładzie Antoniego Libery, integralnie połączyli prace malarskie, grafikę, rzeźby, fotografie i muzykę. Strofy wiersza zinterpretowano obrazami Tomasza Tatarczyka, Marka Jaromskiego, Grzegorza Morycińskiego, dziełem Józefa Mehoffera Święta Rodzina, pracami rzeźbiarskimi Józefa Łukomskiego oraz licznymi fotografiami. 
W dniu wernisażu zaprezentowano po raz pierwszy oratorium skomponowane przez Marka Ałaszewskiego, napisane do słów tekstu poetyckiego Eliota. 

Autor wiersza staje się przewodnikiem, wraz z którym, podążając śladami Mędrców, widz przemieszcza się po wystawie, przemierza kolejne etapy wyprawy.

„Mroźna to była wyprawa;
Najgorsza pora roku
Na podróż, zwłaszcza tak długą:

Drogi tonące w śniegu i lodowaty wiatr,

Najokrutniejsza zima.
(…)
I dopiero pod wieczór, prawie
w ostatniej chwili,

Trafiliśmy w to miejsce – 
można powiedzieć – właściwe.

Intensywnie zestawione, zróżnicowane formalnie prace poszukują indywidualnego wyrazu świata w wymiarze transcendentnym i w zwykłym, codziennym doświadczaniu rzeczywistości. Niestrudzeni wędrowcy z zapałem, z nadludzką siłą podróżowali. Droga, którą przemierzali stanowi metaforyczną wędrówkę człowieka przez życie. Nie aspirując do naukowych rozważań prace tworzą swój własny, niepowtarzalny język wzruszeń i refleksji, sięgają do sfery egzystencjalnej, przypominają o nietrwałości, zmaganiu z upływającym czasem, trwaniem 
i przemijaniem. Pokazują unikalną wartość fenomenu życia, wskazują na współczesne drogi ludzkiej egzystencji.
Ta wyprawa „to czyste szaleństwo”. Podróż, w której zawarte jest wszystko: trud 
i chęć odkrywania nowego, zwątpienie i nadzieja, przeciwieństwa składające się 
na różnorodność świata.

Galeria prac


Powrót