Pius Ciapało - Manhattan na Foksal - wystawa



Dnia 24 sierpnia 2002 w Pawilonie Wystawowym SARP, na ul. Foksal 2 w Warszawie miał miejsce wernisaż wystawy Piusa Ciapało. Tytuł - Manhattan na Foksal - obrazy architektoniczne, wszystkie 1988-2002, zdradzał retrospektywny charakter wystawy.

Fascynacja amerykańską architekturą drapaczy chmur towarzyszy artyście od końca lat 80-tych. W tym czasie przebywał w USA jako visiting professor w Eastern Illinois University w Charleston. 

"…Ciapało kreatywnie ujrzał Amerykę od pierwszego tam lądowania. Poczuł tego bluesa, jak mawia, i poruszony widokiem zrobił coś, na co my wszyscy rozbiegani znieczulamy się. (…) Portretowany tu b o h a t e r wyszedł z ram obrazu i tła. Tworzy więc Ciapało 3 i 5 metrowe wielokątne iluzjonistyczne obrazy strukturalne, wertykalne i horyzontalne poliptyki -"fraktale" mogące być dziś chlubą światowych muzeów i kolekcji na miarę XXI wieku"
/Andrzej Opieńka w przedmowie do katalogu/.
 
Prezentowana wystawa mogła zaistnieć dzięki staraniom prof. Antoniego Jówki rektora Akademii Podlaskiej w Siedlcach, której profesorem jest Pius Ciapało, oraz przychylności prezesa SARP-u - Ryszarda Jurkowskiego i sekretarza SARP-u Jerzego Grochulskiego.
 
Goszcząc w grudniu 2001 na przedostatniej wystawie artysty w warszawskiej galerii Abakus, prof. Antoni Jówko zaproponował artyście pomoc w zorganizowaniu dużej, obejmującej wszystkie dzieła wystawy. 
Artysta mówi o swoich pracach, że są wariacjami na temat architektury, która jest symbolem XX wieku. Rozpracowanie rzutów, kątów widzenia, ale też artystyczna impresja i interpretacja. Pierwowzorem są tu centra Chicago, New Yorku i innych miast. Wstrząsające wrażenie robi wizja potęgi i swoistego piękna kolosów nowojorskich Twin Towers powstała kilka lat przed tragicznym ich końcem.
Wystawę czynną do końca września polecamy Państwa uwadze.
  

 
________________________________________________________
   

      
      
      

 
 


     
 

Czesław Pius Ciapało - urodził się w 1942 r. Studia i dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni pprof A. Kobzdeja oraz w Pracowni Problemów Malarstwa w Architekturze prof. W. Millera. W latach 1968-73 tworzy prace figuratywne, inspirowane erotyką. W późniejszym okresie kreuje monumentalne symfonie wizualne wg określonego porzadku gam i tonacji - np. symfonia programowa "Pory Roku"/1974, wym. utworu 5,4x21 m/. W latach 1988-89 pracował jako visiting professor w Eastern Illinois University w Charleston w USA. Od tego czasu powstają cykle prac malarskich - obrazów iluzjonistycznych z serii "Architektonicznych" inspirowanych nowoczesną architekturą centrów wielkich amerykańskich miast. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Do końca 2001 r miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach europejskich, obu Ameryk i Japonii.
  

    
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2002 r

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót