Kwietniowa wystawa Piotra Sokołowskiego u Nizia wyznacza pierwszą rocznicę działalności tej wyjątkowej galerii.
Obrazy, w bezbłędnym, jak zawsze, wyborze współpracującej od otwarcia galerii z
Mirosławem Niziem – Magdy Durdy, koncentrują się wokół postaci ludzkiej.
Płótna Sokołowskiego oddziałują niewyobrażalnie silnie, choć jak zaznaczył sam twórca, te eksponowane u Nizia, należą do jego najłagodniejszych obrazów. Formalna prostota i niezakamuflowanie czynią przekaz jeszcze bardziej ostry, bezpośredni, taki, od którego nie ma ucieczki. Sokołowski, płasko kładąc farbę ze skromnej palety barw, maluje ludzi. Jednak nie ludzi, takich jakimi ich widzimy, lecz takich, jakimi się ukrywają.
Sokołowski obnaża, uwidacznia konstrukcję psychiki działającej z powodu podniet, pragnień i pożądań erotycznych, lub budowanej w oparciu o zewnętrzny wizerunek. Na obrazach pojawiają się ludzie wynaturzeni – karliczka, ponad miarę otyła Adela, kulturysta – muskularny, ale w pończochach...
W tych obrazach stanowiących bezkompromisowy, kolący w oczy, prowokacyjny komentarz, uczciwy komentarz rzeczywistości widać agresję. Agresję zrodzoną z bezsilności, z emocji, z niezgody. Takie widzenie ludzi, zniewolonych swoimi obsesjami i pragnieniami, które sami potęgują poprzez produkcję i używanie pewnych przedmiotów kultury masowej, musi pozbawiać świat jakiegokolwiek bezpieczeństwa.
Jednak malarstwo Piotra Sokołowskiego nie jest manifestem, ani politycznym, ani społecznym, ani prowokacja obyczajową. Zdaje się to być ludzka, właśnie
ludzka reakcja na konieczność bycia częścią wypoczwarzonego społeczeństwa. Jest to forma odreagowania, być może
uchowania siebie przed zapadnięciem się w podobne otchłanie psychiczne. Należy
jednak pamiętać, że część obrazów to autoportrety.
Artysta, studiujący kiedyś psychologię, zdaje się prowadzić swoistą terapię. Zmierzenie się bezpośrednio z wizerunkiem człowieka jest kolejnym etapem po portretach roślin. Większość pokazywanych prac w Galerii Nizio nie była dotychczas prezentowana. Jest to wynikiem samotniczej, introwertycznej natury artysty, który na pokazy publiczne prac zgadza się sporadycznie.
Oddziaływanie tych obrazów jest tak silne, że można je nazwać swoistym katharsis – oczyszczeniem.
Patronat honorowy:
Ambasada Amerykańska, Marvipol Development
Sponsorzy:
La Strada, Winiarnia Moldavia
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Piotr Sokołowski - urodził się w 1964 r w Warszawie. Przez trzy lata studiował psychologię na UW w Warszawie, przerwał studia i rozpoczął nowe w warszawskiej ASP. W 1993 r dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Tarasina. Wczesne obrazy inspirowane były roślinami - stanowiły zestawy harmonijnych, abstrakcyjnych form. Prace ostatnich 2 lat czerpią temat z otaczającej rzeczywistości - plecy z tatuażem, noworodki z "Gazety Wyborczej", piłkarscy kibice. Perfekcyjne warsztatowo, skupione na formie i kolorze. Brał udział w 10 wystawach zbiorowych, w latach 1998-2002 - 5 wystaw indywidualnych. Laureat konkursu "Triumf koloru" - Paryż 1993.
Urodził się w 1964 r w Warszawie. Przez trzy lata studiował psychologię na UW w Warszawie, przerwał studia i rozpoczął nowe w warszawskiej ASP. W 1993 r dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Tarasina. Wczesne obrazy inspirowane były roślinami - stanowiły zestawy harmonijnych, abstrakcyjnych form. Prace ostatnich 2 lat czerpią temat z otaczającej rzeczywistości - plecy z tatuażem, noworodki z "Gazety Wyborczej", piłkarscy kibice. Perfekcyjne warsztatowo, skupione na formie i kolorze. Brał udział w 10 wystawach zbiorowych, w latach 1998-2002 - 5 wystaw indywidualnych. Laureat konkursu "Triumf koloru" - Paryż 1993.
Inne wydarzenia Galerii
09 października - 06 listopada
Julita Malinowska - Hot...
Obrazy prezentowane na tej wystawie nie są ani prezentacją…
22 sierpnia - 18 września
Piotr Pasiewicz - Mattery...
We wnętrzach zabytkowej kamienicy prezentowane będą prace…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl