Piotr Potworowski - Galeria Klimy Bocheńskiej




Malarstwo Piotra Potworowskiego prezentuje Galeria Klimy Bocheńskiej w Fabryce Trzciny. Wystawa jest okazją do poznania, nigdzie wcześniej nie pokazywanych prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów dwudziestego wieku.

"Wystawa obejmuje w większości prace na papierze oraz płótna z kilku lat poprzedzających powrót artysty do Polski w 1958 r. Był to okres znaczący zarówno w karierze jak i w życiu prywatnym Potworowskiego. (…) W tym czasie malarz pozostawał pod wyraźnym wpływem pejzażu angielskiego oraz licznych podróży po Europie. W prezentowanych pracach nadal zdecydowanie odwoływał się do natury, mimo stosowania coraz prostszych środków wyrazu, takich jak geometryzacja i bardziej stonowana paleta barwna. W pejzażach z Ostii i Dordogne przedstawił poetyckie, do pewnego stopnia abstrakcyjne wizje przyrody, w których z rzadka pojawiające się postacie ludzkie lub zwierzęta spełniają wyłącznie rolę graficznego znaku określającego kompozycję i nastrój obrazu. Inaczej jest w powstałych w tym czasie, równolegle do obrazów olejnych, pracach na papierze. Stanowią one niemalże odrębny nurt w twórczości. W akwarelach i rysunkach na pierwszym planie pojawia się człowiek i jego najbliższe otoczenie. Najczęściej są to akty i portrety kobiet w seriach delikatnych szkiców, wyrafinowanych kompozycjach tuszem lub nasyconych kolorem akwarelach" - pisze o prezentowanych pracach we wstępie do katalogu kuratorka wystawy Katarzyna Jankowska-Cieślik.

Gościem wernisażu wystawy był syn artysty, Jan Potworowski. W krótki wystąpieniu podzielił się wspomnieniem o ojcu. Mówił o jego wojennych perypetiach miłościach i pracy artystycznej. Zapowiedział także publikację w przyszłym roku szkicowników Piotra Potworowskiego.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Jana Potworowskiego oraz Krzysztofa Musiała. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja im. Piotra Potworowskiego. Dochód ze sprzedaży części prezentowanych dzieł zasili konto Fundacji.

 
  
  
  
  

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Tadeusz Piotr Potworowski, urodzony w 1898 r. w Warszawie, zmarł w 1962 r. tamże. Należy do grona najwybitniejszych malarzy powojennej sztuki polskiej. Jego twórczość w znaczący sposób wpłynęła na przyjęcie nowoczesnego malarstwa a zwłaszcza zagadnienia pejzażu, któremu artysta poświęcił najwięcej uwagi.
Potworowski edukację artystyczną rozpoczął 1921 r. w Szkole Konrada Krzyżanowskiego pod kierunkiem Adama Rychtarskiego. Następnie był uczniem Józefa Pankiewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod którego patronatem grupa studentów m.in. Jan Cybis, Hanna Rudzka Cybisowa, Józef Czapski, Artur Nacht i Zygmunt Waliszewski założyła Komitet Paryski (KP - stąd nazwa kapiści). Celem malarzy był wyjazd do Paryża i kontynuowanie studiów w oparciu o tradycję malarstwa francuskiego. W 1924 r. Potworowski wyjechał do Paryża, gdzie uczęszczał do pracowni Légera, kopiował obrazy Delacroix i Corota, a przede wszystkim interesował się pracami Cézanne'a, Bonnarda, Matisse'a i Braque'a, których twórczość wywarła na nim ogromne wrażenie. Jako jedyny z grupy kapistów w 1927 r. wziął udział w Salonie Niezależnych.
W 1930 r. Potworowski powrócił do Polski i zamieszkał w Wielkopolsce, gdzie przebywał do początku wojny. Po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się do Norwegii i Szwecji, a w 1943 r. dołączył do Armii Polskiej w Szkocji. Wkrótce potem w Londynie nawiązał kontakt ze środowiskiem polskich artystów m.in. Jankielem Adlerem, Feliksem Topolskim i Markiem Żuławskim. Następne piętnaście lat spędzone w Wielkiej Brytanii było decydujące w karierze i twórczości artysty. Po pierwszej indywidualnej wystawie w Redfern Gallery w 1946 r. zdobył uznanie. Dużo czasu spędził malując na wsi w Wiltshire. Od 1949 r. zaczął wykładać w Bath Academy of Art w Corsham. Poznał tam znaczących artystów młodego pokolenia - William Scott, Peter Lanyon, Bryan Wynter, Kenneth Armitage i Adrian Heath. Nie przecenioną rolę w ukształtowaniu się sztuki Potworowskiego odegrał pejzaż angielski a zwłaszcza Kornwalia, gdzie miał swoją pracownię i spotykał poszukujących artystów brytyjskich z Grupy St. Ives. Równie ważne były podróże do Francji, Hiszpanii i Włoch, które malarz w tym czasie wielokrotnie podejmował.
Istotnym wydarzeniem w karierze artysty było przyjęcie do London Group oraz do Royal West England Academy, dzięki czemu jego obrazy wzięły udział w znaczących wystawach w Anglii i za granicą.
Po powrocie do Polski w 1958 r. podjął pracę jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Poznaniu. Współpracował również z teatrem, przygotował scenografię do wielu przedstawień m.in. "Wesela" S. Wyspiańskiego w reż. T. Byrskiego; "Fausta" Goethego w reż. J. Grotowskiego.
Obrazy artysty brały udział w wielu prestiżowych wystawach na świecie m.in. w Documenta II w Kassel (1959), XXX Biennale w Wenecji (1960) gdzie zdobył nagrodę; Musée d'Art. Moderne w Paryżu (1961), Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961). Prace Potworowskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in. w: Tate Gallery St. Ives, Bristol City Art Gallery, Royal West of England Academy oraz w Muzeach Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Wystawa czynna do 20 kwietnia 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót