Piotr Kossakowski, Monika Kleszcz - Zamek Sielecki




Sosnowieckie Centrum Kultury - Zamek Sielecki prezentuje w lutym dwie wystawy. Pierwsza z nich, zatytułowana "Człowiek w strukturze chromatycznej" to malarstwo Piotra Kossakowskiego. Druga to wystawa graficznych kolaży Moniki Kleszcz pt. "Horyzonty miejsca".

"Poszukiwanie tematu..., chęć dookreślenia, odczytania historii dokonującej się na płótnie nie zawsze jest konieczne, może być wręcz szkodliwe. Głęboko sensualistyczne malarstwo Piotra Kossakowskiego skupia się wokół koloru. Mocna, malarska forma pozostawia niewiele miejsca dla „tematów”. 
Chromatyczne struktury – układ barwnych plam o wzajemnych relacjach emanują napięciem. Gdzieniegdzie być może przypadek zdecydował o efekcie. Kossakowski wykazuje skłonność do kolorów czystych, nasyconych, kontrastowo zestawionych. 
Sylwetka człowieka pojawiająca się na płótnach Kossakowskiego jest znakiem plastycznym, syntezą tego co ludzkie: pragnień, tęsknot, codziennych czynności, spotkań w barze i muzykowania. Każdorazowo jest to sylwetka ekspresyjnie zdeformowana, wchłonięta przez gęsto położoną materię koloru.
Malarstwo Kossakowskiego to subiektywna wizja artystyczna, w której kolor – nośnik emocji - przeniósł idee w świat materialny.
To malarstwo wiarygodne, spontaniczne, wywodzące się z najlepszej tradycji poszukiwań kolorystycznych sztuki XX wieku, które widza nie pozostawia obojętnym."
Adriana Zimnowoda (kurator wystawy)

"Prezentowane „miejsca” ujmują przestrzeń życiową znaną mi z codzienności. Kreślone tak wyobrażenie przestrzeni, jest tak samo wieloznaczne jak wyobrażenie owych miejsc. Na tę różnorodność, czy właściwość omawianego zagadnienia, zwróciłam szczególną uwagę. Właściwie na wielość wrażeniową określonego miejsca. To formowanie w umyśle wyobrażonych, przeżytych czy przywołanych z pamięci sytuacji i rzeczy.
Miejsce jedno, jednocześnie jednakie i różnorodne, stanowi motyw podjętej przeze mnie realizacji. W oglądzie zewnętrznym zdające się być takie samo, w oglądzie duszy będące „wszystkim”.
Czym jest miejsce w życiu, a czym poza nim? Przecież istnieją miejsca duszy, miejsca wrażeń, miejsca miłości, pamięci, historii. To nałożenie, przenikanie, ciągłe wchodzenie i przechodzenie, napotykanie. Czy można żyć bez „miejsca”?"
Monika Kleszcz

 
   

 Wybrane prace:
   
    


Piotr Kossakowski
 
 
_______________________________


Monika Kleszcz
            
           

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Piotr Kossakowski ur. się 3.01.1976 r. w Sosnowcu. W latach 2000 – 2005 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Malarstwo. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa adj. II stopnia Zbigniewa Blukacza, specjalizację dodatkową w pracowni projektowania plakatu prof. Romana Kalarusa. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni malarstwa adj. II stopnia Ireneusza Walczaka. Artysta brał wielokrotny udział w konkursach oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Wystawy i osiągnięcia:

2005
- Festiwal Plakatu w Krakowie;
- Biennale Plakatu – Lahti – Finlandia - Salon Plakatu Polskiego – Muzeum Plakatu w Wilanowie;
- XIX Biennale Plakatu w Katowicach;
- Dyplomy 2005 – BWA – Katowice;
- Wystawa plakatu grupy Mistegorznizowegoż pt.„Die Hindenburgers” – Zabrze.

2004
- Ogólnopolski konkurs malarski SAMSUNG ART MASTER – Warszawa;
- 18 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach;
- Wystawa poplenerowa – Vasto (Włochy);
- Wystawa plakatu „Kalarus i przyjaciele” Muzeum Historii Katowic;
- Wystawa Plakatu w Ogaki – Japonia;
- Konkurs malarski fundacji im. F. Eibisha (wystawa pokonkursowa) – Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa;
- Indywidualna wystawa malarstwa SDK ODEON – Czeladź;
- IV Konfrontacje Artystyczne „SACRUM W SZTUCE” – Wadowice;
- Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych – Tczew;
- Wystawa malarstwa studentów ASP – MBART – Sosnowiec;
- Stypendium Ministra Kultury.


Monika Kleszcz urodziła się 26.09.1980 r. w Częstochowie. W latach 2000-2005 studiowała w Instytucie Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskała w pracowni grafiki projektowej w 2005 r. Zajmuje się rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią artystyczną i użytkową. 

Wystawy:

2005
- wystawa zbiorowa w ramach Forum – Czas na Interdyscyplinarność, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, Cieszyn;
- wystawa zbiorowa, Galeria Perspektywa, Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu;
- wystawa zbiorowa w ramach Rybnickiego Festiwalu Fotografii, Rybnik.

2003
- udział w 6. Ogólnopolskim Przeglądzie Grafiki Użytkowej Studentów Wyższych Uczelni „Agrafa”.

2002
- wystawa indywidualna w Bibliotece MiG Łazy.


________________________________
Tekst i zdjęcia: Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót