Piotr Bujnowicz - fotografia - Nizio Gallery




Wystawa zdjęć Piotra Bujnowicza, prezentowana obecnie w Nizio Gallery jest próbą przeniesienia do przestrzeni galerii atmosfery, magii i poezji, którą nasycony jest najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Jasminum".

Wystawę tworzą fotografie autorstwa Piotra Bujnowicza, który towarzyszył ekipie filmowej w trakcie pracy. Trzydzieści zdjęć to portrety aktorów, podpatrzone na planie sytuacje, momenty, które zdarzyły się podczas realizacji zdjęć filmowych. Przygotowując wystawę, organizatorzy zadbali o to, by galeria przekształciła się niemalże w plan filmowy. Zdjęcia, wydrukowane na płótnie, oprawione w stare, nieheblowane drewno pochodzące z rozbiórek, bardziej przypominają malarskie obrazy niż fotograficzne odbitki. W połączeniu z rekwizytami i elementami dekoracji filmowych tworzą ekspozycję, która daje widzowi możliwość dotknięcia materii filmu. Wystawie towarzyszy projekcja filmu dokumentalnego o powstawaniu "Jasminum".

Najnowsze dzieło Jana Jakuba Kolskiego, wchodzi na ekrany polskich kin 5 maja pod hasłem "Film pachnący miłością". Jest to opowieść o specyficznym klasztorze kamedułów. Trzech mieszkających tam zakonników pachnie w szczególny sposób. Jeden pachnie czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą. Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów.

Gościem wernisażu wystawy był reżyser, Jan Jakub Kolski. Piotr Bujnowicz zadbał o to, by wszyscy poczuli się jak na planie filmowym. Wyposażony w megafon otworzył wystawę filmowym "akcja" i zaprosił do oglądania ekspozycji, która zabiera nas w magiczny świat wykreowany w "Jasminum".

 
 
 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
 
 
 

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Piotr Bujnowicz - absolwent Studium Fotografii w PWSFTviT w Łodzi, oraz Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Stypendysta Europejskiego Programu Tempus na Wydziale Biznesu i Administracji Uniwersytetu Centralnej Anglii w Birmingham w Wielkiej Brytanii. 
Twórca kilkunastu wystaw indywidualnych miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Nowym Yorku, Wiedniu, Strasburgu. 
Autor promocji wizualnej filmów fabularnych między innymi, "Pana Tadeusza" oraz "Zemsty" Andrzeja Wajdy, "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Weisera" Wojciecha Marczewskiego, "Przedwiośnia" Filipa Bajona, "Pornografii" Jana Jakuba Kolskiego oraz dziesięciu filmów Krzysztofa Zanussiego, 
Autor kilku albumów fotograficznych. Laureat najstarszej polskiej nagrody filmowej - Złotej Kaczki za wprowadzenie nowych wartości w dziedzinie fotografii filmowej.


Wystawy indywidualne:
1992 "Łódź - 99 odcieni szarości" - Łódź
"Krajobraz Szwecji" - Łódź
"Aktorzy" - Łódź
1993 "Życie artysty" - Łódź 
1994 "Stypendium Tempusa" - Łódź 
"Wielka Brytania" - Łódź 
1998 "Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję" - Krosno 
1999 "Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję" - Piastów
- Kędzierzyn Koźle 
- Nowy Sącz 
- Gorlice 
1999 "Widzę i opisuję bo tęsknię po Tobie" 
- Warszawa, Galeria Kordegarda

Wystawa czynna do 11 maja 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót