Patrzymy na siebie - warszawscy artyści w Krakowie



W czwartek, 6 lutego, środowisko krakowskich wielbicieli sztuki i bywalców wernisaży miało okazję podziwiać prace artystów środowiska warszawskiego. 
Wystawa ma miejsce w galerii ZPAP Pryzmat. Jej kuratorem i jednocześnie uczestnikiem jest Anna Lenkiewicz. Wiele czasu na zorganizowanie ekspozycji nie miała – tylko dwa tygodnie. W tym krótkim czasie zdołała jednak zgromadzić prace 26 artystów – malarzy i rzeźbiarzy – na stałe związanych z Warszawą. Ich wybór nie był łatwy, tym bardziej, że stanowią najliczniejszą grupę w Polsce. Z natury rzeczy musiał więc być trochę subiektywny – „do udziału w wystawie zaprosiłam kolegów, których pracę szanuję i podziwiam” – mówi p. Lenkiewicz. 

Prace są jednak jednorodne stylistycznie, dzięki czemu wystawa tworzy jedną spójną całość. Oscylują raczej wokół sztuki nieprzedstawiającej. Niektóre obrazy sięgają do tradycji polskich kolorystów. Inne – to prawie abstrakcyjne ikony, dzieła „duszą malowane”, odwołujące się do nich również poprzez tytuł (np. Kolorowa dusza ikony Anny Lenkiewicz). 
  
Prezentowane rzeźby wykorzystują najczęściej takie materiały jak brąz, drewno lub ceramikę, a nawet wodę. Trochę w nich anegdoty i symbolu, trochę intrygi przykuwającej uwagę odbiorców.
Artystów łączy nie tylko sztuka, ale również podobne doświadczenia. Większość z nich należy do ZPAP. Wszyscy byli nagradzani w wielu konkursach artystycznych, mieli międzynarodowe wystawy, ich prace znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych i muzeach. Niektórzy łączą twórczość z pracą dydaktyczną w warszawskiej ASP.
   
 

Sam tytuł wystawy PATRZYMY NA SIEBIE nie jest przypadkowy. Tłumaczy go kurator: „Tworzenie jest pracą samotniczą a pracownia rodzajem pustelniczego wyboru. Aby sztuka zaistniała poza naszymi pracowniami, potrzebne jest środowisko i widz. W środowisku tworzą się hierarchie wartości oraz kryteria oceny. Właśnie dlatego ma sens gromadzenie dzieł współcześnie powstałych w jedną ekspozycję, dlatego też nasza wystawa ma wieloznaczny tytuł „Patrzymy na siebie”. 

  
Po części oficjalnej – czyli krótkiej przemowie powitalnej Stanisława Gawlika – prezesa ZPAP okręgu krakowskiego, Jerzego Biernata – prezesa Zarządu Głównego ZPAP i Anny Lenkiewicz – kurator wystawy, nastąpiła część mniej oficjalna – smakowanie sztuki i wina, tradycyjnie umilającego tego typu uroczystości. Duże zainteresowanie eksponowanymi pracami i ich autorami przyćmiła w pewnym momencie wizyta Jerzego Bereś. Ten legendarny już, słynący dawniej z kontrowersyjnych happeningów artysta, natychmiast zgromadził wokół siebie wianuszek wielbicieli i przyjaciół. Nie umniejsza to jednak faktu, że sama krakowska galeria goszcząca prace warszawskie, warta jest odwiedzin i poznania. 

  
 

 Wybrane prace prezentowane na wystawie: 

   


 
W kredensie , 2001

Marek Dzienkiewicz 
tel. /022/ 624 91 61
 
Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie w 1974 r. Z wyróżnieniem u profesorów Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego.
Ten rok będzie jego 28 rokiem pracy dydaktycznej na macierzystym Wydziale. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Przynależność do ZPAP od 1977 r. 
Był wielokrotnie delegatem na zjazdach ZPAP z ramienia Okręgu Warszawskiego. Obecnie jest szefem sekcji malarskiej OW ZPAP. 
Specjalizuje się w sztuce geometrycznej i strukturach modularnych. Uprawia dziedziny: malarstwo, tkaninę unikatową, rzeźbę i wzornictwo. W dorobku twórczym posiada kilkanaście cykli prac charakteryzujących się odrębną oryginalną formuła kompozycyjna i nowatorskim użyciem takich materiałów jak pasy parciane, korek, klepka, rurki tekturowe. Ostatnio coraz częściej maluje. Swe prace prezentował na ponad 40 wystawach.
Nota biograficzna w „Słowniku Malarzy Polskich” – Arkady, 2001 r., tom II.

 __________________________________________________________________________
  

Z cyklu: Kuchnie polskie 
Babka makaronowa z lukrem

Piotr Gawron
tel. /022/ 617 73 92 
 
Urodzony w 1945 r. Dyplom w ASP w Warszawie w 1972 r. Uczestnicząc w licznych wystawach w kraju i za granicą uzyskał szereg nagród: V Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa 73 – złoty medal, IV Biennale „Sport w sztuce”, Barcelona –II Nagroda, I Salon Zimowy, Warszawa’82 – złoty medal, I Triennale Rzeźby Portretowej, Sopot’86 – srebrny medal, VI Biennale Małych Form, Poznań’86 – złoty medal, I Międzynarodowe Biennale Medalierstwa Unikatowego, Warszawa’88 – I Nagroda, VII Biennale Małych Form, Poznań’89 – Grand Prix, V Salon Zimowy, Warszawa’89 – Grand Prix.
Prace zakupione przez muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, British Museum, Muzeum Puszkina w Moskwie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Toruniu, Muzeum w Bydgoszczy, Muzeum w Białej Podlaskiej, Muzeum Miedzi w Legnicy.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Kierownik, 2002 r.
olej, 120 x 100 cm

Robert Gebethner
tel. /022/ 617 42 11
 
Urodzony w 1950 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1975 roku.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i ilustracji. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych.
Prace w licznych zbiorach w Polsce i za granicą. Współzałożyciel grupy twórczej „Bok Wyspy“.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Bez tytułu
granit, wys. 75 cm

Leon Gruzd
tel. /022/ 833 34 47 
 
Urodzony w 1944 roku na Litwie. Należy do ZPAP od 1978 roku. Jest członkiem założycielem Zrzeszenia Artystycznego „ZA“ w Rawce. 
Miał 10 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą . Brał udział w szeregu wystaw zbiorowych m.in.: w Warszawie, Białmstoku, Sopocie, Skierniewicach, Rembertowie, Rawce, Berlinie, Monachium, Krefeld /Niemcy/, Dallas/USA/, i innych.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Planeta III 
brąz 18,5 x 12 cm

Renata Komorniczak
tel. /022/ 872 95 09 
 
Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1983 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia KERAMOS, Stowarzyszenia Twórców POMOST, grupy twórczej WYMIAR, międzynarodowego ruchu artystycznego EMOCJONALIŚCI, kieruje instytucją kultury w Warszawie oraz prowadzi własna działalność gospodarczą. Zajmuje się głównie ceramika i medalierstwem. Tworzy prace zarówno kameralne jak i duże rozwiązania rzeźbiarskie, reliefowe płyty elewacyjne, portrety, rzeźby parkowe. Brała udział w wielu plenerach ceramicznych. Jej prace prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą. Zakupione rzeźby znajdują się w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, USA i we Włoszech.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Drzewo przydrożne, 2002 r.
brąz, 170 x 20 x 40

Mieczysław Kozłowski
tel. /022/ 779 10 29
  
Absolwent Szkoły im. A. Kenara w Zakopanem.Studia ASP Warszawa Wydział Rzeźby w prac. prof. Stanisława Kulona i prof. Tadeusza Łodziany.
Udział w wystawach: 1977 – W-wa – grupowa wystawa medalierstwa; 1979 – Kraków – pokonkursowa wystawa na pomnik St. Wyspiańskiego;
1980 – W-wa – Zachęta – wystawa środowiska OW ZPAP; 1985 –1987 – Poznań – Biennale Małych Form Rzeźbiarskich; 1991 – Darmstadt – Niemcy – wystawy w galeriach „Tinten – Viertel” , „Muller – Linow”, „Munster”; 1992 – Dieburg – Niemcy galeria „Hohen Strasse 11”; 1993 – Darmstadt – Niemcy galeria „Trigon Zeigt”; 1996 – W-wa galeria OW ZPAP „W przestrzeni publicznej i prywatnej”; 1998 – 2002 – Ostrowiec Świętokrzyski – Jesienny Salon Plastyki; 2002 – Łódź – galeria Adi-Art – Jan Paweł II – „Próba portretu”;2002 – Zakopane – Miejska Galeria Sztuki – Wystawa Absolwentów Szkoły Kenara.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
akryl, 120 x 100 cm

Anna Lenkiewicz
tel. /022/ 628 47 59
 
Studiowała w Harrow School of Arts w Londynie i w Warszawie w Akademii Sztuk Pięknych. Zrobiła dyplom w 1972 r. W pracowni prof. Krystyny Studnickiej oraz aneks z tkaniny u prof. Wojciecha Sadleya. Uprawia malarstwo, formy przestrzenne rysunek i pastele. Miała liczne wystawy indywidualne w kraju 
i zagranicą. Brała udział w wystawach zbiorowych. Pracuje w Warszawie i w Londynie. Miała dwa stypendia twórcze MK i S oraz stypendium zagraniczne w Belgii. Prace Anny Lenkiewicz znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Anglii, Francji, Szwajcarii i w Niemczech.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Las, 2003
olej, 73 x 65 cm

Zofia Matuszczyk-Cygańska
tel. /022/ 617 82 26
 
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. M. Kotarbińskiego.
Dyplom w r. 1956 u prof. F. Kowarskiego. Twórczość w zakresie tkaniny artystycznej, malarstwa i rysunku. Praca pedagogiczna.
Udział w licznych wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, 19 wystaw indywidualnych.
Liczne nagrody i wyróżnienia. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum tkaniny w Łodzi, Muzeum Puszkina w Moskwie, Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum w Sztokholmie, Muzeum w Pradze Czeskiej. Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Kompozycja świetlna
olej, 50 x 70 cm

Alina Oksza-Orzechowska
tel. /022/ 667 49 49
 
Urodzona w Tel – Aviv w 1946 roku.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Aneks w pracowni tkaniny prof. Wojciecha Sadleya. Dyplom w 1971 r. Udział w licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne w galeriach: Pasmo, Zapiecek, Lufcik – DAP –Warszawa. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Dotyk, 2001r.
akryl, płótno, 120 x 100 cm

Maria Orzęcka
tel. /022/ 643 98 37 
 
Urodzona w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina. Specjalizacja z tkaniny w pracowni prof. Wojciecha Sadleya. Mieszka i tworzy w Warszawie. Zajmuje się malarstwem i filmem wideo. Prace swe prezentowała na 27 wystawach indywidualnych. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych i festiwalach. Obrazy w zbiorach prywatnych i miejskich w wielu krajach Europy, Kanadzie i USA. Stypendia: 1976, 1991, 1998 – Ministerstwo Kultury i Sztuki; 1990 – NAVF – Trondheim, Oslo, Norwegia; 1994 – Duński Instytut Filmowy, Dania.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Miasto, 2000 r.
akryl, płótno, 100 x 120 cm

Krzysztof Pająk
tel. /022/ 773 29 45
 
Urodzony w 1956 r. w Warszawie. Studia w latach 1979 – 84 na ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego 
prof. R. Duszka. Malował w pracowni prof. J. Dziędiory i prof. Sempolińskiego. Zajmuje się malarstwem a także projektowaniem i fotografią. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą / m.in. USA, Niemcy, Francja, W. Brytania, Holandia, Japonia /. Szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Fetysz, 1999 r.
2 brąz, 75 x 30 x 35

Roman Pietrzak
tel. /022/ 788 49 24
 
Studia: w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem /1978-1983/, UMCS Lublin - Instytut Wychowania Artystycznego 1983-1984, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Wydział Rzeźby - 1984 – 1990. Dyplom w pracowni rzeźby 
prof. Stanisława Słoniny – 1990. Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Brukseli 1992-93.
Brał udział w szeregu wystaw i konkursów: Zakopane, Warszawa, Sosnowiec, Orońsko, Wałbrzych, Poznań, Łódź, Miedzyzdroje, Ostrowiec Świętokrzyski , Gabrowo / Bułgaria /, Dieburg, Darmstad / Niemcy /, Portugalia, Paryż i inne.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Penetracje przestrzeni

Barbara Pszczółkowska-Kasten
tel. /022/ 839 34 02 
 
Studiowała w warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1963 r. Na Wydziale Grafiki. Uprawia malarstwo olejne i pastelowe, rysunek, grafikę. Jest autorką dwunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Japonii, Francji, Niemczech, Finlandii, Rosji, Czechach. Stypendystka MK i DN w 1990, 1997 i 2000 roku. Prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Viktoria
pastel, 100 x 70 cm

Barbara Redlińska
tel. /022/ 629 96 18 
 
Urodzona w Białymstoku. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Malarstwa w 1974 roku. Promotor Jerzy Nowosielski. Udział w 15 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestnictwo w bardzo wielu akcjach charytatywnych, także jako współorganizator. Prace w licznych kolekcjach prywatnych w Austrii, Czechach, Francji, Japonii, Niemczech, Polsce, Szwecji i USA. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich

 __________________________________________________________________________
  

 

Anna Małgorzata Roszkowska
tel. /022/ 843 95 65 
 
Studia w ASP w Warszawie w pracowniach profesorów: Jerzego Tchórzewskiego, Juliana Pałki. Dyplom w 1974 r. na Wydziale Grafiki. Uprawiam malarstwo, grafikę i rysunek.
Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie w 1975 r. W 1978 1 1980 otrzymałam stypendia artystyczne.
Kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach prywatnych i zagranicznych.

 __________________________________________________________________________
  

  

 
Świętokrzyski
pastel 100 x 70 cm 

Ewa Siemińska ze Stefaniaków
tel. /022/ 641 84 89
 
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Projektantka ubioru / Złoty medal na Targach w Lipsku i Kolonii – 1984 r./, grafik prasowy, artysta malarz / od 1997 r. Udział w kilkudziesięciu wystawach malarstwa w Warszawie, Toruniu, Kielcach, Nowym Sączu, Krakowie, Szczecinie, Buszteni, Czeskich Budziejowicach i w Petersburgu /.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Dzieci: Jerzy / 1977/, Julia / 1980 /

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Szkic do obrazu
akryl
format ostateczny 140 x 170 cm

Anna Sławkowska - Rode
tel. /022/ 833 19 75
 
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróznieniem w 1977 r. na Wydziale Projektowania. /projektowanie u prof. Kazimierza Nity, malarstwo u prof. Rajmunda Ziemskiego/ Prowadzi autorską pracownię podstaw projektowania na rodzimym wydziale ASP w Warszawie. Działalność twórcza w zakresie projektowania i malarstwa. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na koncie także kilkanaście wystaw indywidualnych, między innymi: 1991 Galeria PKO, Toronto; 1994 Konsulat Generalny RP, Sydney; 1995 Stawski Gallery, Kraków; 1995 Eastwick Gallery, Chicago; 1996 Galeria Zapiecek, Warszawa; 1998 Instytut Kultury Polskiej, Londyn; Mieszka i pracuje w Warszawie.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Skrzydła, 1999
rzeźba ceramiczna, 250 cm

Henryka Stronk
tel. /022/ 720 48 09 
 
Dyplom na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w 1986 r. Uprawia rzeźbę, rysunek, medalierstwo i malarstwo. Udział w kilkunastu wystawach w Warszawie, Orońsku, Poznaniu, Krakowie, Helsinkach, Wiedniu, Clermont Ferrand.
Współautorka projektu pomnika Hymnu Polskiego.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Jutrznia
olej/płotno, 114 x 130 cm

Adela Szwaja
tel. /022/ 635 13 60 
 
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom 1955 r.
Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i tkaniny artystycznej.
Wystawy indywidualne: Kraków DAP 1961 r, Warszawa, Sopot, Łódź, Bydgoszcz, Płock, Lublin, Tarnów, Leinfelden, Hamburg, Stuttgart.
Udział w ponad 200 wystawach zbiorowych. Prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Grupa Laokona A.D. 2000 
brąz, wys. 50 cm, 1998 r.

Jerzy Teper
tel. /022/ 845 59 35 
 
Urodzony w 1948 r. w Warszawie. 
Dyplom na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w 1972 r., oraz dyplom na Podyplomowym Studium Scenografii ASP w Warszawie w 1974 r. W latach 1975 – 77 projektował scenografię w TV Warszawa. W latach 1977 – 1978 projektował rozwiązania plastyczne w architekturze osiedli mieszkaniowych w Warszawie /biuro projektowe/. Uprawia rzeźbę monumentalną /rzeźby plenerowe w marmurze/, kameralną / w brązie i marmurze/, medalierstwo oraz malarstwo olejne. Jest autorem pomnika w brązie poświęconego lotnikom polskim walczacym w obronie Francji/1940/ w Rochefort /Francja 2000 r./.
Brał udział w 12 plenerach rzeźbiarskich i w 27 wystawach zbiorowych. Miał 4 wystawy indywidualne.

 __________________________________________________________________________
  

 

Anna Alicja Trochim
tel. /022/ 828 78 30
 
Urodzona w Sokółce w 1952 r. Studiowała w Akademii Sztuk pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1977 r. w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego; aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Ryszarda Wojciechowskiego i struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m. in.: w Argentynie, Szwecji i na Litwie. Brała udział w wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych i prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Była współautorką wielu akcji charytatywnych m.in. Na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, ogólnopolska aukcja „Żywioł”, Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest współzałożycielką Galerii Delfiny w Warszawie. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą m.in.: w zbiorach Królowej Holandii Beatrix.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Sonata brąz
granit, 50 x 20 x 15 cm

Adam Krzysztof Wieczorek
tel. /022/ 818 16 79 
 
Urodzony w roku 1950. W 1969 r. ukończył Szkołę im. A. Kenara w Zakopanem.
W latach 1969 – 1974 studiował w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Dyplom otrzymał w roku 1974.
Jest rzeźbiarzem i rysownikiem. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Prace w zbiorach prywatnych w Polsce i wielu krajach świata.

 __________________________________________________________________________
  

Dariusz Wilczyński
tel. /022/ 666 85 50
 
Malarz. Rysownik. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Dyplom 1984 r. w pracowni prof. S Gierowskiego .Aneks: Projektowanie w Architekturze i Urbanistyce. Pracownia prof. R. Winiarskiego. Promotor: doc. P. Trzeciak. Zajmuje się praktyką sztuki /obraz statyczny/ i teorią wizerunku ,oraz polem społecznego współistnienia . Kilkanaście kontynuowanych tematów. Bieguny twórczości : figuracja-synteza .Peryferie : rysunek satyryczny+ design.
21 wystaw indywidualnych, udział w 108 prezentacjach grupowych (10 aukcjach),33 autorskie artystyczne realizacje zbiorowe ( plenery ,warsztaty, wystawy, programy ,projekty plastyczne), 9 wniosków opiniodawczych, 3 stypendia twórcze : 1984 MK i S, 1999 Funduszu Promocji Twórczości MK i S , 2002 Ministra Kultury ; 5 nagród i wyróżnień plastycznych. 12 lat społecznej działalności artystycznej w zarządach stowarzyszeń twórczych : skarbnik, prezes ,wiceprezes, dyrektor artystyczny ,przewodniczący Kolegium Artystycznego. Prace w 16 krajach świata.

 __________________________________________________________________________
  


 
Zwycięzca drewno
wys. 150 cm, 2000 r.

Grzegorz Witek
tel. 0503 720 248 
 
Urodzony w 1976 roku w Ciężkowicach. W latach 1996 – 2001 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Był stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci /1991 – 1992/. Brał udział m. In. W Międzynarodowym Triennale Rzeźby w Osace /1998/, Międzynarodowym Olimpijskim Konkursie Sztuki i Sportu w Lozannie /2000/. Wystawy indywidualne: Biuro Wystaw Artystycznych w Gorlicach /2001/, Galeria „Aktyn” w Warszawie /2002/, Galeria Krytyków „Pokaz” w Warszawie /2002/. Uzyskane nagrody i wyróżnienia: wyróżnienie za pracę RYWALE – Międzynarodowy Olimpijski Konkurs Sztuki i Sportu, Lozanna /2000/, nagroda za rzeźbę WEHIKUŁ CZASU – Tarnowski Salon Zimowy, BWA w Tarnowie /200/, wyróżnienie za rzeźbę CZŁOWIEK CHORĄGIEWKA – I Ogólnopolskie Biennale TARNOWSKIE KLIMATY 2001, BWA w Tarnowie /2001/. Od 2002 r. Asystent w pracowni rzeźby prof. Jana Kucza na warszawskiej ASP.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Bez tytułu, 2001
olej, płótno 81 x 100 cm

A. Janusz Wojnarowski
tel. /022/ 644 25 38 
 
Mieszka i pracuje na Ursynowie w Warszawie. Jest autorem 18 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in.: w Niemczech, Szwecji, Japonii, Rosji, Włoszech i Holandii.

 __________________________________________________________________________
  

 

 
Razem, 2000
tech. alabastrina, 40 x 25 x 25

Anna Wszyndybył
tel. /022/ 618 86 05 
 
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom 
z wyróżnieniem otrzymała w 1979 roku. Jest członkiem Grupy Twórców „Wymiar” z którą prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej „Aktyn”. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca /Associacion des Peintes et Sculptures de la Danse Europeens/.
Zajmuje się rzeźbą: kameralną, monumentalną, ceramiczną i portretowa a także medalierstwem. Najchętniej stosowanym przez nia materiałem jest brąz, niekiedy łączony z kamieniem. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granica. Wiele z nich zostało zakupionych przez muzea oraz kolekcjonerów polskich i zagranicznych / USA, Niemcy, Belgia, Dania, Holandia i Francja /.

   

     
 
Wystawa czynna do 21 lutego 2003
 
 
Tekst i zdjęcia z wernisażu: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
 
 



Galeria prac


Powrót