Otwarcie nowej galerii w Krakowie - GALERII NOVA



Krakowski Kazimierz zwany przez mieszkańców tutejszym Monmartrem, wzbogacił się o kolejną galerię. W piątkowy wieczór, 20 grudnia o godzinie 18.00 przy ul. Józefa 22 miał miejsce wernisaż poprzedzający oficjalne otwarcie galerii NOVA.
  
Ta prywatna placówka o charakterze komercyjnym będzie ukierunkowana na prezentację, promocję i sprzedaż młodej sztuki. Będzie tam można obejrzeć najbardziej interesujące obecnie zjawiska – sztukę odnoszącą się do współczesnej rzeczywistości, jeśli nie bezpośrednio ją komentującej, czerpiącej z kultury masowej, to jednak związanej z człowiekiem, przedmiotem i otaczającym nas światem. Formalnie nawiązuje do realizmu. Nie jest to jednak realizm „Courbetowski” - XIX-wieczny, lecz oparty na amerykańskiej awangardzie przełomu lat 60 i 70 XX w. – na hiperrealiźmie, zwanym również foto- lub pop- realizmem. 
 
  
Autorzy prezentowanych prac stanowiących dopiero część kolekcji NOVEJ to ludzie młodzi, niedawni absolwenci ASP. Są wśród nich i tacy o ustalonej już pozycji, popartej udziałem w Festiwalu Młodej Sztuki „Novart” i projekcie „Supermarket sztuki”. Na razie obejrzeć można obrazy m.in.: Ireneusza Szandała, Agnieszki Kicińskiej, Joanny Pawlik, Joanny Karpowicz, Roberta Maciejuka, Marka Firka, Magdaleny Bielesz, Bettiny Bereś. Ich sztuka nawiązuje do tradycji poprealizmu, wykorzystując ukrytą urodę najbardziej banalnych przedmiotów. Nie ma tu osądzania rzeczywistości, raczej beznamiętnie dokumentuje się codzienność: wnętrza samochodów, barów, witryn sklepowych, ulice, ludzi, a nawet bibelotów kultury masowej.
 
 
Wycinkowość ujęcia, jakby celowe kadrowanie, wykorzystuje zdobycze fotografii. Zainteresowanie wzbudził obraz Ireneusza Szandały pt. „Głowy”. Sam autor tak skomentował swoje dzieło: „We współczesnym społeczeństwie krótko ostrzyżone włosy kojarzą się z podporządkowaniem, dyscypliną, przynależnością i oddaniem – jak mnisi, żołnierze czy więźniowie. Włosy długie stanowią symbol wolności i nieposkromienia. Czy to przypadek, czy swoisty żart natury, że z chwilą osiągnięcia pełnej dojrzałości u mężczyzn, często u niejednego z wolna następuje proces łysienia. Ja to dokumentuję”.
 
 
  
 
 
NOVA współpracuje również z artystami średniego pokolenia z kręgu figuracji, których dojrzała postawa twórcza mogła stanowić punkt wyjścia dla aktualnych zjawisk w polskiej sztuce. Już niedługo w kolekcji galerii znajdą się obrazy Edwarda Dwurnika. Odnaleźć też będzie można interesujące przykłady sztuki abstrakcyjnej, a w niedalekiej przyszłości prace na papierze artystów z kręgu Grupy Krakowskiej: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Skarżńskiego, Erny Rosenstein, Mariana Warzechy, Teresy Rudowicz. Te ostatnie znajdą się w ofercie galerii działające również jako firma art consulting.
 
 
 
Oficjalną działalność NOVA rozpocznie 7 stycznia 2003 r. Obok znanych krakowskich galerii Starmach i Zderzak będzie kolejną, prezentującą i promującą młodą sztukę.
 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

    
 
MAGDA BIELESZ
 
 

  
 
 
____________________________________________________

 
 IRENEUSZ SZANDAŁ
 
 


 

 

  
 
       

       


____________________________________________________

 
 JOANNA KARPOWICZ
 


    
 
 

____________________________________________________

 
 AGNIESZKA KOCIŃSKA
 
  

       
  

____________________________________________________

 
 ROBERT MACIEJUK
  
 
  
 

____________________________________________________

 
 JOANNA PAWLIK
 
   
  
 

 
  

   
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula  
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót