Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego




31 lipca 2004 roku o godzinie 9.30 rozpoczęto uroczystości otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego.
Czy gdzieś na świecie otwiera się muzeum w obecności Premiera, najwyższych władz państwowych, Prymasa, korpusu dyplomatycznego, tysięcy weteranów, tysięcy zaproszonych gości i daje bezpośrednią relację telewizyjną, także na cały świat poprzez łącza satelitarne?
Tak stało się w Warszawie 31 lipca i jest to data bez wątpienia historyczna.
 
 
  
 
 
  
Otwarcie muzeum upamiętniającego, po długich, bardzo długich 60 latach, Powstanie Warszawskie jest zwycięstwem prawdy, patriotyzmu i poświęcenia "...aż do ofiary życia".
Powstanie przeciwko zbrodniczej okupacji niemieckiej było jednak walką przede wszystkim o prawo do życia w kraju wolnym i niepodległym, tak od okupantów, jak i "wyzwolicieli".
I to dlatego trzeba było czekać aż 60 lat. Ideały w imię których walczyła Warszawa w 44 roku były dla radzieckich komunistów i ich polskich pomocników śmiertelnym zagrożeniem. Dla niektórych są do dziś.
Muzeum Powstania Warszawskiego ma dać świadectwo historycznej prawdzie. Upamiętni żołnierzy i ludność cywilną. Będzie hołdem dla nieujarzmionej Warszawy. Także szkołą patriotyzmu dla następnych pokoleń.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Muzeum w tej formie i co najważniejsze - w tym czasie - powstało dzięki woli i determinacji Prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego. To, co wydawało się niemożliwe - stało się. Uczestnicy obchodów rocznicy Powstania dali wielokrotnie wyraz wdzięczności Prezydentowi Kaczyńskiemu. 
  
   

 
  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
  
 
  
  
 
 





Od kwietnia tego roku, do ostatnich minut przed otwarciem, dzień i noc pracowało przy budowie muzeum 150 ludzi. Jest jeszcze sporo do zrobienia, ale nikt nie wątpi, że będzie to dokończone. 
Następnego dnia, 1 sierpnia Muzeum udostępniono publiczności. Przyszły tysiące. Kolejka do wejścia miała setki metrów. Fragment tego, co będzie można zobaczyć za kilka miesięcy daje pojęcie o skali i sposobie prezentacji. To będzie najbardziej trafiające do serc i umysłów muzeum w Polsce. 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przez cały dziedziniec - ogromny Park Wolności przewijała się kilometrowa kolejka po autograf prof. Normana Daviesa . Autor "Powstania 44" nie krył zdumienia powodzeniem książki. W ciągu półtorej godziny sprzedano blisko 2 tysiące książek. Pierwszym w kolejce po autograf był pan Anatol Czajka, mieszkaniec Warszawy. Miejsce zajął na kilka godzin przed wyznaczonym terminem.
 
 
                
  

 
 

Otwarcie Muzeum było jednym z wielu wydarzeń obchodów Powstania w Warszawie. To co było uderzająco widoczne, to obecność młodzieży. Tysiące młodych Polaków, harcerzy ZHR nie tylko z Polski, także z Kanady, Litwy, Ukrainy, USA i chyba wszystkich krajów, gdzie istnieje zorganizowana Polonia. 
Czy to tylko rocznicowy fajerwerk? Chyba nie. Coś się w Polsce zmienia. Tak trzymać. Czuwaj Duch!
  
  
  
 
 
 
 
 

 
Projekt architektoniczny Muzeum Powstania Warszawskiego jest autorstwa Wojciecha Obtułowicza z Krakowa a twórcami ekspozycji wewnętrznej są artyści: Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski.
      
   
 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           


  



Galeria prac


Powrót