Od początku czerwca każdy spacerujący po staromiejskim rynku ma możliwość obejrzenia wystawy malarstwa Oli Misztur w Galerii Promocyjnej. Młoda artystka jest laureatką Nagrody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ufundowanej przez Agnieszkę i Pawła Gieryńskich, a wystawa jest jej pierwszą indywidualną ekspozycją.
Prezentowane akryle na płótnie są, jak mówiła sama Ola Misztur, zapisem wizji medytacyjnych, których artystka doświadczyła podczas podróży po Indiach. Wszystkie płótna są niczym plansze anatomiczne, przedstawiając szczegóły i ogólny plan budowy ciała człowieka. Poszczególne prace zapoznają widza z budową różnych organów i narządów – serca, układu oddechowego, wydalniczego, pokarmowego. Oczywiście, nie precyzja anatomiczna odgrywa w nich pierwszoplanową rolę, lecz po prostu człowieczeństwo. Mimo, że malarze zazwyczaj nie przedstawiają ludzkich wnętrzności na swoich obrazach, a widzowie nie są do tego przyzwyczajeni – już słynna rembrandtowska "Lekcja anatomii doktora Tulpa" wywołała niemały skandal – obrazy Misztur w żaden sposób nie budzą niesmaku. Przeciwnie, wskazując na aspekt cielesny naszego istnienia, jednocześnie symbolizują jego zjednoczenie z duchowością. Ciało rozumiane jest jako pojazd dla duszy i umysłu, o które każdy "kierowca" powinien dbać jak najlepiej, gdyż to ono jest najdoskonalszym narzędziem umożliwiającym życie i rozwój. Bardzo ciekawe są obrazy przedstawiające pojedyncze struktury ciała np. kości. Są one często ujęte w pewne symetryczne układy, które ujawniają podobieństwo ich kształtu do starodawnych symboli religijnych i astrologicznych.
Obecnie, kiedy ogromną popularnością cieszą się popularnonaukowe projekty wystawiennicze pozwalające poczuć się niczym we wnętrzu ludzkiego organizmu i zrozumieć jego funkcjonowanie (chociażby robiąca furorę w Warszawie ekspozycja "Mózg") możemy udać się na wystawę malarstwa, która wywołuje podobny efekt. Jest to niezmiernie ciekawe i niewątpliwie warte doświadczenia!
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Ola Misztur - ur. 1977 r. w Warszawie. Studia w latach 1997-2003 na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki wydawniczej prof. Lecha Majewskiego, aneks z rysunku w pracowni adiunkta Henryka Gostyńskiego.
Wystawy:
2005:"Grafika projektowa" - Galeria L Images Maison, Bruksela
2004:"Fresh Masters" - polski plakat, Inkust Gallery, Oslo
"Zero kontaktu" - Galeria Kotłownia, Warszawa
"Festiwal Sztuki Kobiecej" - Lady FEST, Warszawa
"Gerls exhibiszyn" - Galeria ZOO, Warszawa
XIX Międzynarodowe Biennale Plakatu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa
2003:Galeria Ateneum Młodych, Warszawa
Galeria ASPEKT, Warszawa
2002:Ecole de Beaux-Arts de Besancon, Besancon
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Wystawa czynna do 30 czerwca 2005
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Ola Misztur - ur. 1977 r. w Warszawie. Studia w latach 1997-2003 na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki wydawniczej prof. Lecha Majewskiego, aneks z rysunku w pracowni adiunkta Henryka Gostyńskiego.
Inne wydarzenia Galerii
06 czerwca - 07 lipca
Luka Rayski, Augustin...
Tytuł wystawy odnosi się do fikcyjnej postaci o imieniu…
09 maja - 02 czerwca
Paweł Susid - Próba koloru
W Promocyjnej Paweł Susid pokazuje obrazy z cyklu…
04 kwietnia - 05 maja
Łukasz Rudnicki - Jednak...
Kolejny pokaz prac Łukasza Rudnickiego uwidacznia…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl