Obraz Roku 2005 - finał konkursu Art & Business




Po raz piąty został rozstrzygnięty konkurs „Obraz Roku” miesięcznika Art & Business. Konkursowa gala odbyła się 1 kwietnia 2006 r.; tym razem w Hotelu Europejskim. Jego przestronne wnętrza okazały się bardzo dobrą przestrzenią wystawową i pozwoliły przygotować zwartą, przemyślaną ekspozycję. 

Werdykt jak zawsze zaskoczył. Wszystkie spekulacje przewidujące, że zwycięży praca dużych rozmiarów, ewentualnie abstrakcja, jak również, że w tym roku czas na zwycięstwo kobiety, okazały się bezpodstawne. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Itzhaka Goldberga, profesora historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Paris X, krytyka związanego z „Beaux Art Magazine”, w skład którego weszli także: Iris Müller-Westermann, kurator z Moderna Museet w Sztokholmie i Ralf Schlüter, krytyk sztuki, redaktor prowadzący niemieckiego miesięcznika „art” zdecydowało, że obrazem roku 2005 zostanie praca „Ciągnij prezes” autorstwa Rafała Wilka. Młody malarz otrzymał czek na 100 tys. złotych z rąk Marusza Świtalskiego, właściciela „Art & Business”. 

Rafał Wilk, podobnie jak ubiegłoroczny laureat Arkadiusz Ruchomski, jest wychowankiem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2005 r. obronił dyplom z malarstwa z pracowni Ryszarda Woźniaka oraz zrobił aneks z video w pracowni Izabelli Gustowskiej. Jego niewielka rozmiarami, bardzo skromna jeśli chodzi o użyte środki malarskie praca, wzbudziła wielkie emocje i od razu zyskała tyluż zwolenników, co przeciwników. 
Jury zdecydowało także o przyznaniu honorowych wyróżnień, które otrzymali Ilona Foryś za obraz „Splendor”, Łukasz Chojecki za „Portret Mańka”, Paweł Miśkiewicz za „Martwą naturę” i Krzysztof Musiał za pracę „Drzewo”.

W trakcie gali wręczono też nagrodę rzeczową w postaci kasety malarskiej Winsor & Newton laureatowi internetowego Plebiscytu Publiczności Markowi Głowackiemu, autorowi obrazu „Opowieść o długiej nocy”. 

Wernisaż, który po wręczeniu nagród rychło przerodził się w bankiet, trwał kilka godzin. Poza przyjemnościami podniebienia, był dla artystów, zawłaszcza tych którzy przyjechali z poza stolicy, okazją do nawiązania kontaktów z galerzystami i kolekcjonerami, którzy jak zwykle licznie pojawili się na ogłoszeniu werdyktu. 

100 prac finalistów konkursu w Europejskim oglądać można do 9 kwietnia. Tego dnia o godz. 13.00 odbędzie się ich licytacja. Oczywiście pracy laureata kupić nie można, gdyż powiększyła kolekcję rodziny Świtalskich. Obrazy pozostałych uczestników wystawiono na aukcji internetowej, która potrwa do 3 maja na www.artbiznes.pl. Prace poprzednich laureatów konkursu „Obraz Roku” od 20 kwietnia 2006 r. prezentuje Galeria Nowych Mediów w Gorzowie Wielkopolskim.

 
  
  
  
  
  
  


   
    


Grand Prix: nagroda im. Ewy Świtalskiej w wysokości 100 000 zł

Rafał Wilk za obraz Ciągnij prezes
(technika mieszana, płótno 20x80)

Ur. w 1979 r. w Lubaniu (woj. Dolnoślaskie). Ukończył Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze (1998). W 2005 r. obronił dyplom z malarstwa z pracowni Ryszarda Woźniaka oraz aneks z video w pracowni Izabelli Gustowskiej w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Swoje malarstwo i video pokazywał na wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii Bohomaz w Zielonej Górze, brał także udział w wystawach zbiorowych w Zielonej Górze.


Równorzędne wyróżnienia honorowe:




Ilona Foryś za obraz Splendor
(olej, akryl, płótno, 118x120)

Ur. 1980 r. Absolwentka ASP w Łodzi, dyplom w 2005 r. w pracowni sitodruku pod kierunkiem prof. A. Smoczyńskiego i aneks w pracowni malarskiej pod kierunkiem prof. J. Zduniewskiego. Studentka podyplomowych studiów kuratorskich Instytutu Historii Sztuki UJ w Krakowie.Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współuczestniczka Wędrującej Galerii Sztuki Rasputin i nieoficjalnie istniejącej grupy AMMBA.







Łukasz Chojecki
za obraz Portret Mańka
(akryl, płyta, 100x100)

Ur. 1986. Uczeń IV klasy liceum plastycznego ZPSP im. Wojciecha Gersona w Warszawie.







Paweł Miśkiewicz za obraz Martwa natura
(technika mieszana, płótno, 106,5x126)

Ur. 1980. Ukończył Wydział Edukacji Wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z malarstwa zrobił w pracowni prof. Romany Hałat, aneks z projektowania opakowań u prof. S. Iwańskiego. Brał udział w konkursach dla projektantów opakowań. Seria jego obrazów była nominowana do nagrody głównej w konkursie im. Władysława Strzemińskiego 2005 dla studentów ASP w Łodzi.






Krzysztof Musiał
za obraz Drzewo
(olej, akryl, płótno, 200x100)

Ur. 1972 r. w Słubicach. Absolwent WSSS w Poznaniu (2001r.) Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa u prof. J. Świtki oraz aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. M. Łubowskiego. Absolwent Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu w 2003 r. Finalista konkursu Obraz Roku 2003. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Wystawiał m.in. na Targach Affordable Art Fair w Londynie oraz w Bloxham Galleries (Young Polish Art. 2005) w Londynie a także Galerii Kameralnej w Słupsku, Na Piętrze w Koszalinie, Poznańskiej Galerii Nowej, BWA w Lesznie.









Nagroda Publiczności

Marek Głowacki za obraz Opowieść o długiej nocy
(
technika mieszana, płyta, 60x50)







 
  
 

Wystawa czynna do 9 kwietnia 2006
________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót