Obraz Roku 2004 - finał konkursu i wręczenie nagród



 
Konkurs Obraz Roku prowadzony przez Redakcję Art & Business jest jednym z największych wydarzeń artystycznych w roku i zaistniał już jako stały element kalendarza imprez. Jego finał przykuwa uwagę, nie tylko ze względu na najwyższą nagrodę - 100 tysięcy złotych. Pozwala on także spojrzeć na najnowsze dokonania artystów, prezentuje poziom współczesnego malarstwa, zwłaszcza w kręgu najmłodszego pokolenia.
  
Czwarta edycja konkursu miała swój finał w warszawskiej Królikarni.  Wręczenie nagród i wernisaż wystawy odbył się jednak w nowych wnętrzach, w dawnej kuchni Królikarni. Była to także inauguracja kolejnego miejsca wystawienniczego Warszawy.
W czasie uroczystej gali 2 kwietnia 2005 odczytany został werdykt międzynarodowego jury.
 
 
Nagrodę GRAND PRIX otrzymał Arkadiusz Ruchomski.
Nagrodzona praca - "Koszula I" z cyklu "Okrycia" (olej, płótno, deska 130x70) zdobyła uznanie w oczach jury za oryginalność podejścia do formy i nieoczekiwany wybór tematu. Zwycięzca konkursu otrzymał statuetkę niebieskiego jabłka - symbol konkursu oraz czek na wspomnianą sumę.

 
Arkadiusz Ruchomski - ur. 1978 r. Studiuje na IV roku w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Ryszarda Kortyki. Miał indywidualną wystawę w Holandii, brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i Holandii. Mieszka w Janowcu Wielkopolskim. 


























"Koszula I" z cyklu " Okrycia" 
olej, płótno, deska 
wymiary: 130x70

  
 
Na Konkurs OBRAZ ROKU składa się także plebiscyt publiczności - internauci głosują na najlepszą pracę. W tym roku uznanie zdobył obraz Jacka Piątka. Nagrodą była kaseta malarska Winsor & Newton.
 


 
Jury przyznało także cztery równorzędne wyróżnienia:

Paweł Czajkowski pseudonim Czaszka 
Ur. 1975 r. Ukończył Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa zrobił w pracowni prof. Aleksandra (Saszy) Dymitrowicza w 2000 r. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, fotografią, rysunkiem i eksperymentalnymi filmami video. Miał cztery wystawy indywidualne we Wrocławiu, Wiedniu i Amsterdamie oraz brał udział licznych wystawach zbiorowych m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Berlinie i Wrocławiu. Mieszka we Wrocławiu.

Paweł Czajkowski, 
Psy w ogrodzie
olej, płótno, 160x200


  

Patryk Lutomski 
Ur. 1973 r. W 1999 r. ukończył krakowską ASP. Jest asystentem na macierzystej uczelni. Stypendysta Miasta Krakowa w 2000 r. Prezentował prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatem licznych nagród. Zajmuje się malarstwem i grafiką, zwłaszcza linorytem. Mieszka w Krakowie. 








Patryk Lutomski, 
Kiedy byłem mały łowiłem ryby,
akryl, płótno, 90x100




Aleksandra Rej-Fabisiak 
Ur. 1974 r. Ukończyła Wydział Grafiki na katowickiej filii krakowskiej ASP. Dyplom w 1998 r. zrealizowała z projektowania graficznego w pracowni prof. Tomasza Jury, aneks z malarstwa u prof. Romana Nowatarskiego. Ma na koncie dwie wystawy indywidualne oraz udział w licznych zbiorowych. W 2004 r. była finalistą Lexmark European Art Prize. Jest dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie.


Aleksandra Rej-Fabisiak
Gdzie mieszka Zuzia..., 
technika mieszana, płótno, 85x110 



Mariusz Waras
Ur. 1978 r. Ukończył w 2004 r. kierunek Grafika na Wydziale Grafiki i Malarstwa gdańskiej ASP. Dyplom zrealizował u prof. Janusza Górskiego, aneks z malarstwa u prof. Henryka Cześnika. Ma na koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Mieszka w Gdyni. 












Mariusz Waras
M-CITY.ORG
akryl płótno, 200x140 
___________


W tym roku powołane zostało nowe jury - jak zawsze niezależne i międzynarodowe, nie kierujące się w założeniach żadnymi sympatiami. Przewodniczącym został prof. Itzhak Goldberg, profesor historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Paris X, krytyk związanym z „Beaux Art Magazine". W jury zasiadają także: Vittorio Sgarbi – słynny i kontrowersyjny krytyk włoski, Armand Bartos – kolekcjoner i marszand z Nowego Jorku oraz Iris Müller-Westermann – kurator z Moderna Museet w Sztokholmie. 
 
Tegoroczna edycja przyniosła ponad 1100 zgłoszeń. Wśród artystów biorących udział w konkursie znajdują się zarówno debiutanci, jak i twórcy zaliczani do czołówki polskiej sceny artystycznej. Spośród tych prac wyłoniona została finałowa setka.
 
Finałowe prace są prezentowane w warszawskiej Królikarni, do 10 kwietnia 2005.
Po zakończeniu wystawy prace eksponowane będą w Domu Aukcyjnym Rempex, gdzie 4 maja 2005 zostaną wystawione na sprzedaż aukcyjną. Prace pozostałych uczestników konkursu nabyć można na aukcji internetowej na stronach www.artbiznes.pl, która trwać będzie do 15 maja 2005r. 

 

 

   
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

 
  
 

 
PRACE STU FINALISTÓW KONKURSU OBRAZ ROKU 2005
prace reprodukowane są także w marcowym numerze „Art & Business”. 



Galeria prac


Powrót

Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego
Królikarnia, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Puławska 113a Warszawa
tel: 22 843 15 86

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 10.00-16.00
czwartek: 11.00-20.00
Inne wydarzenia Galerii
14 lipca - 02 września
Matki oryginałów
Traktowana po macoszemu, wykreślana z inwentarzowych…
06 marca - 27 maja
Karolina Breguła - Skwer
Monumenty i przestrzeń publiczna odzwierciedlają pamięć…
03 grudnia - 18 lutego
Rachel Poignant - Generacje
Tytuł wystawy odnosi się zarówno do minionych pokoleń…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl