Nowe galerie Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie długo czekało na otwarcie swojego nowego Oddziału – Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Wreszcie pod koniec 2007 roku udostępniono publiczności mieszczące się w nim dwie galerie.

Nowy Oddział prezentuje jedną z najcenniejszych w Polsce kolekcję sztuki dawnej. Znalazła ona miejsce w dwóch galeriach: na parterze Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczpospolitej; na pierwszym piętrze – Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII wieku.

Uwagę zwraca już sam budynek. Położony przy najstarszej ulicy Krakowa – Kanoniczej, przyciągając wzrok buraczkowym kolorem fasady, prezentuje współistnienie form gotyckich i renesansowych. Pałac przeznaczony był na rezydencję biskupa płockiego, humanisty i zręcznego dyplomaty, Erazma Ciołka. Budowa jego siedziby przypada na początek XVI wieku, kiedy wznoszono zamek na Wawelu. Przypuszcza się, że do pracy zostali tu zatrudnieni ci sami architekci. Kolejnym właścicielem pałacu był biskup Piotr Tomiki w latach 1522-1535. Rezydencję wielokrotnie przebudowywano, w XIX wieku umieszczono tam austriackie koszary i biura policji. W 1996 roku budynek został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie, trzy lata później rozpoczęto generalny remont konserwatorski i rewaloryzację, dzięki czemu wyeksponowano elementy późnogotyckie i renesansowe.

Prezentowane w dwóch galeriach eksponaty należą do jednych z najcenniejszych w Polsce. Na pierwszym piętrze obejrzeć można przykłady sztuki średniowiecznej, gotyckiej, renesansowej i barokowej. Podziw wzbudza Piękna Madonna z Krużlowej, stanowiąca wybitny przykład stylu międzynarodowego ok. 1400. Zobaczyć można Chrystusa w Ogrójcu Wita Stwosza, intryguje Sala Śmierci przybliżająca specyfikę ceremoniału pogrzebowego w Polsce sarmackiej.

Parter przeznaczony jest dla sztuki cerkiewnej, gromadzonej od końca XIX wieku, a znajdującą dopiero dzisiaj miejsce na stałą wystawę.

Nowoczesne biura, budynek przystosowany do obecnych wymogów funkcjonalności, jest jednym z najciekawszych obecnie punktów na mapie kulturalnej Krakowa.
Fotorelacja

Galeria prac


Powrót