NOWA STREFA - SZTUKA CHIŃSKA w Galerii Zachęta




1 grudnia 2003 r w warszawskiej Zachęcie otwarto wystawę współczesnej sztuki chińskiej - NOWA STREFA. SZTUKA CHIŃSKA.
Wystawa pokazuje prace 27 autorów w większości mieszkających w Chinach i tam obecnie tworzących. Pozostali artyści działają za granicą, głownie w Paryżu i Nowym Jorku. Najnowsza, nowoczesna sztuka chińska powstała w ciągu ostatnich 20 lat. Deng Xiaoping wprowadzając reformy i otwarcie na świat umożliwił chińskim artystom kontakt z światowym obiegiem sztuki. Po dziesiątkach lat izolacji artyści mogli ruszyć w świat, tworzyć według własnych zasad, pokazywać swoje dzieła. 
 










 
Maria Brewińska, kurator wystawy, wybrała do prezentacji najnowszej chińskiej sztuki głównie przedstawicieli nowych mediów. Większość prezentacji to techniki wideo, wideo instalacje, obiekty i instalacje "klasyczne".
Malarstwo zostało niemal pominięte ponieważ, według kuratorki wystawy, jest w znacznym stopniu skomercjalizowane i tworzone pod oczekiwania klientów. Obrazy utrwalone na taśmie wideo i fotografii rejestrują codzienność i tradycyjne zachowania mieszkańców Chin zderzone z tym, co niesie ze sobą globalna kultura Zachodu z jej architekturą, stylem życia i wartościami. Chińscy artyści, tak chętnie korzystający z importowanych na rodzimy grunt technik i środków wyrazu nie są jednak piewcami i apologetami nowych czasów. Dostrzegają i cenią możliwość refleksji nad tym, co indywidualne, intymne w przeciwieństwie do panującego w Chinach kolektywnego kanonu. Widzą też rozpad tradycyjnych społeczności będących skutkiem przemian gospodarczych. 
 
Gości Zachęty wita w holu wejściowym niesamowita instalacja Huang Yong Pinga. Artysta żyjący od kilkunastu lat w Paryżu, uważany za jednego z najważniejszych twórców współczesnej sztuki chińskiej jest jednocześnie radykalnym przeciwnikiem globalizacji, którą uważa za nową formę kolonizacji. Senny koszmar króla Jerzego V - scena ataku bengalskiego tygrysa na przedstawiciela, epigona i symbol europejskiego kolonializmu niesie w swym przekazie memento dla współczesnych kolonizatorów.
Ważny ideowy przekaz zawiera także praca Chen Zena przedstawiająca zespolone, ogromnych rozmiarów stoły z 24 krzesłami. Obrotowa okrągła taca tradycyjnie używana przy chińskich stołach ma inskrypcje, które mówią o niemożności porozumienia pomiędzy Wschodem i Zachodem.
 
 
Współczesna sztuka chińska cieszy się na świecie ogromnym zainteresowaniem. Dzięki żyjącym za zachodzie artystom, galeriom, wystawom i targom sztuki dzieła chińskich twórców są obecne w światowym obiegu kultury. Przełomowe znaczenie miały wystawy "Współczesna sztuka chińska" / premiera w1988 w Gifu w Japonii, ostatnia prezentacja w 1994 w Augsburgu// i wystawa z 1998 "Inside out" pokazująca prace 58 artystów chińskich z ChRL i spoza jej granic.
 
Wystawa w Zachęcie jest ważnym wydarzeniem na polskiej scenie wystawienniczej. Dla widza tkwiącego w przekonaniu o niezmiennej sile tradycji i kontynuacji chińskiej sztuki, prace pokazane na wystawie będą ogromnym zaskoczeniem. Tym bardziej więc warto wybrać się do Zachęty.
  
  






      
 
Wystawa czynna do 2 lutego 2004
      
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl       




Galeria prac


Powrót