Niegasnąca popularność Alfonsa Karpińskiego
18 kwietnia 2013 roku o godzinie 18.00 w Aneksie Jednego Mistrza, kameralnej przestrzeni wystawienniczej w Muzeum Miasta Łodzi, otwarta została kolejna ekspozycja czasowa, obejmująca 18 prac Alfonsa Karpińskiego, jednego z 61 autorów prac z Galerii Mistrzów Polskich. Obrazy i rysunki krakowskiego malarza, reprezentanta nurtu dekoracyjnego i tendencji realistycznych w polskiej sztuce przedwojennej, zostały wypożyczone od sześciu łódzkich kolekcjonerów prywatnych i Krzysztofa Musiała, właściciela prawie 130 prac przekazanych Muzeum w wieloletni depozyt w 2010 roku. Dwa obrazy Alfonsa Karpińskiego z tego depozytu, Autoportret z 1907 roku oraz Fragment eleganckiego pokoju z martwą naturą, stały się punktem wyjścia do przygotowania monograficznej prezentacji.
Ekspozycja ta wpisuje się w cykl wystaw czasowych, tematycznie i czasowo dopowiadających propozycję Galerii Mistrzów Polskich, konkretnie zaś gabinety poświęcone martwym naturom i widokom wnętrz - taka tematyka przeważa też na łódzkiej wystawie, dopełnionej przykładami aktu, portretu, pejzażu - a ze względu na dominujący motyw kwiatów, wpisuje się także w obchody Roku Juliana Tuwima w Łodzi.
Wernisaż zgromadził grono łódzkich artystów, kolekcjonerów, pedagogów szkół artystycznych oraz muzealników, a prezentowane prace stały się doskonałym punktem wyjścia do dyskusji nad fenomenem niegasnącej popularności Alfonsa Karpińskiego.
Foto: Bożena Szafrańska/Muzeum Miasta Łodzi
Powrót