Niech sczezną mężczyźni. 300 lat Łodzi Kaliskiej

Wernisaż: 2009-01-19 18:00:00
Centrum Sztuki Współczesnej prezentuje wystawę "Niech Sczezną Mężczyźni. 300 lat Łodzi Kaliskiej". Projekt Łodzi Kaliskiej (Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik) jest inspirowany zagadnieniem "Gender".

Na wielkoformatowych fotografiach ukazane są nagie kobiety, które wykonują "męskie" zawody. Nagość modelek nawiązuje do bogiń i rusałek, jak w malarstwie okresu symbolizmu i romantyzmu. Prace przesiąknięte są feminizmem. Można powiedzieć, że fotografie mają wydźwięk walki ze stereotypem kobiety, wątłej i delikatnej. Na wystawie prezentowanych jest 14 tematów, np. kobiety pracujące na budowie, w fabrykach, itp. Wprawne oko zauważy powtarzające się postaci, nakładanie się obrazów.
W swojej twórczości, Łódź Kaliska już wcześniej podkreślała istotną rolę kobiet.
Grupa artystyczna istnieje od trzydziestu lat. Oscylowała pomiędzy performance'em, teatrem absurdu, filmem krótkometrażowym. Łódź Kaliska czerpała z historii kina niemego, awangardy surrealistycznej dwudziestolecia międzywojennego. Realizowała i nadal kontynuuje program zakładający tworzenie fotografii inscenizowanej.
Na otwarciu wystawy nie zabrakło atrakcji w postaci występu ZSUZSY UJJ i węgierskiej grupy CSOKOLOM. Łódź Kaliska od dwudziestu lat związana jest z węgierskim środowiskiem Galerii Liget z Budapesztu.
Na wystawie grupa prezentowała także swój manifest artystyczny, który nosi tytuł: "II Manifest Futurystyczny Aktualny". Artyści przyznają w nim, że kobiety i mężczyźni są inną rasą, gdzie kobiety są piękne i silne, a mężczyźni są "pomyłką natury". Oczywiście całość manifestu utrzymana jest w oparach absurdu. Grupa bawi się słowem, stereotypami społecznymi. Jednym słowem, Łódź Kaliska jest w bardzo dobrej kondycji od ponad trzydziestu lat.

Galeria prac


Powrót