Na kolorowo o różnych sprawach

Wernisaż: 2011-08-18 18:00:00
18 sierpnia w Salonie Akademii (ASP) w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Jarosława Modzelewskiego i Pawła Susida Na kolorowo o różnych sprawach. Licznie zgromadzoną publiczność, w tym profesorów akademii, krytyków sztuki powitali prorektor ASP Paweł Nowak oraz Paweł Susid.

W krótkim wprowadzeniu do prezentowanych prac zarysowano ideę wspólnej wystawy najnowszych prac twórców, którzy korzystając z różnych technik i form malarskich opisują otaczającą rzeczywistość, a dokładnie opowiadają „na kolorowo” o codziennych sprawach.
Tytuł Na kolorowo… może być odczytywany zarówno jako sugestywne barwy, kolory prezentowanych płócien, jak i zabawne, czasem ironiczne komentarze codziennych zdarzeń i sytuacji.

Paweł Susid - absolwent warszawskiej ASP, rysownik, malarz, projektant, pedagog, którego prace prezentowano na licznych wystawach krajowych – w narracji otaczającego świata wykorzystuje charakterystyczne dla niego połączenie obrazu i słowa. Czasem jest to geometryczny znak, symbol lub abstrakcyjna forma opatrzona krótkim (jakby wyciętym z szablonu) tekstem – Obrotowy obraz przyszłości…, Malarstwo. Wąski segment rynku sztuki czy Miny facetów, którzy próbowali się kiedyś do mnie zalecać; innym razem są to wzorowane na komiksie historie, których pozorna prostota I jak człowiek pracuje, to owszem narobi się i zmęczy się, ale coś ma… a jak człowiek tylko pije, to też jest zmęczony na drugi dzień, ale nie ma nic, a nawet przewrotność dom zaledwie piętrowy, jest dzień jesienno-zimowy, pada… zmuszają do refleksji nad oczywistością społecznych faktów i prawd oraz „normalnością” codziennych, rutynowych czynności.

Zapisem obserwowanej codzienności są również prezentowane płótna Jarosława Modzelweskiego – absolwenta wydziału malarstwa i profesora warszawskiej ASP, którego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych. W Salonie Akademii można oglądać nastrojowe pejzaże zamykające w przestrzeni obrazu ulotność otaczających zjawisk, martwe natury z odbitymi w lustrze przedmiotami, płótna przedstawiające fragment wnętrza – pracownia malarska; jest także utrzymamy w czerwono-niebieskiej kolorystyce portret mężczyzny. Realizm, nastrojowość i oszczędna forma stosowanej narracji nadają zwykłym, codziennym sytuacjom – tytułowym „różnym sprawom…” - ponadczasowy wymiar i sens.



Powrót